Yazarlar Türk mutfağı, ABDye üniversiteden girecek

Türk mutfağı, ABD’ye üniversiteden girecek

Yaşar Süngü
Yaşar Süngü Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

2004 yılında 10 yılda 10 dünya markası oluşturulmak amacıyla yola çıkıldı. Dünyanın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programıydı.

Programa “Türk” ve “Kalite” kelimelerini birleştirerek Turquality ismini verdiler.

Turquality, uluslararası pazarlarda kaliteli Türk malı imajının oluşturulmasını sağlayan destek programı.

23 Kasım 2004 yılında tekstil & hazır giyime yönelik desteklerle başlayan program daha sonra diğer sektörleri içine alarak genişledi.

Özelikle ABD ve Avrupa ülkelerinin ekonomilerini sarsan Covid-19 salgını ile birlikte daralan uluslararası pazarlarda marka imajı daha önemli hale geldi.

Bu kapsamda çalışmalarını sürdüren Ege İhracatçı Birlikleri, Las Vegas Üniversitesi’yle yaptığı anlaşmayla Türk mutfağının William F. Harrah Turizm Otelcilik Okulu müfredatına girmesini sağladı.

Birlik başkanları dün yapılan hibrit basın toplantısıyla projenin detaylarını paylaştı.

**

Türk mutfağının tanıtım çalışmaları 4 yıl içinde Las Vegas’tan Kaliforniya bölgesine, oradan da tüm ülke geneline yayılacak.

Dört yılın sonunda ABD HoReCa (otel, restoran, kafe) sektöründe talep oluşturulacak, üretici, dağıtıcı, toptancı, perakendeci ve zincir marketler ile iş geliştirilecek ve sürdürülebilir ilişkiler kurulacak, restoran birlikleri, gıda yatırımcıları, gıda girişimleri, turizm-otelcilik fakülteleri, aşçılık okulları aracılığıyla farkındalık ve marka bilinirliği sağlanacak.

**

Projenin ilk yılında Las Vegas bölgesinde bulunan ünlü otellerin executive şefleri ile tanıtım filmleri hazırlanmış.

Bu tanıtım filmlerinde 6 farklı şef 6 farklı ürün grubunu kendi menülerinde kullanmışlar.

Ardından, Las Vegas Üniversitesi Turizm Otelcilik Okulu mutfağında belirli aralıklarla belki de türünün ilk örneği olan tadım ve tanıtım etkinlikleri gerçekleştirilmiş.

Ünlü şefler, satın alma direktörleri, distribütör ve akademisyenlerden oluşan 15 kişilik gruplara, Türk ürünleri ile hazırlanan menüler tattırılmış.

Yönetim Kurulu üyeleri tarafından online ortamda sektör sunumları gerçekleştirilmiş.

5 yıl sürecek işbirliğinin ilk adımları bunlar.

Las Vegas Üniversitesi Turizm Otelcilik Okulu dünyanın en başarılı ikinci, ABD’nin ise birinci Turizm Otelcilik okulu.

İş birliği sayesinde ihraç ürünleri ve Türk Mutfağı üniversite müfredatında yer alacak.

İzmir Ekonomi Üniversitesi ile iş birliği yaparak ders içeriklerini birlikte oluşturacaklar.

**

Hedeflerden birisi de Türk Mutfak kültürünü ABD’nin şimdiki ve gelecekteki şef, satın alımcı ve distribütörlerine tanıtmak ve ürünlerimizin ABD pazarındaki paylarını artırmak ve ABD’li damak zevkineuygun şekilde yemeklerde kullanım şekillerini anlatmak.

Bunun için e-sport takımları ile iş birliğinin yanında, özel jette influencerlarla gerçekleştirilecek spesifik kitle odaklı özgün çalışmalar yapılacak.

**

Tarımın anavatanı olduğuna inanılan Anadolu’nun anlatacak çok eski hikâyeleri var. Buğday 12.000 yıl önce ilk bizim topraklarımızda üretildi.

Bilinen ilk un değirmenleri yine Anadolu’da.

Sektör bu bilgileri tanıtımda etkin biçimde kullanacak.

Türkiye olarak en çok ihracatını gerçekleştirdiğimiz ürünler; Makarna, bulgur, un, haşhaş susam gibi yağlı tohumlar, bitkisel yağlar ve şekerli mamuller.

Türkiye’den dünyaya toplam 7,3 milyar dolar ihracat gerçekleşiyor.

ABD’ye ihracat 373 milyon dolar.

Amaç bu tarz projeler ile bu rakamı 1 milyar dolar seviyelerine çıkarmak.

**

Kuru domates, turşu, meyve suyu, közlenmiş sebzeler, Amerika için potansiyel arz eden ürünlerimiz.

Ege İhracatçı Birlikleri olarak Almanya’dan sonraki en büyük pazarımız olan Amerika Birleşik Devletleri’ne 2020 yılında 110 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmişiz.

Bu rakam 2021 yılı ihracatımızın yüzde 10’una denk geliyor.

**

Ege’den ayrıca defne, kekik, biberiye vb. ürünlerin ihracatı da yapılıyor.

Ülkemizde 3 bin 500’ün üzerinde endemik bitki türü olduğu ve Türkiye’nin söz konusu ürünlerde ciddi bir potansiyeli olduğu ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılmış.

Bu ürünler bugün direkt tüketimin yanında kozmetik, boya, gıda, tekstil, deri, enerji, ilaç (tıp), alternatif tıp vb. birçok sektörde önemli hammadde temin kaynağı haline geldi.

330 milyon nüfusu ve belki de Türkiye nüfusu kadar ortalamanın üstünde zengini barındıran ABD, Türkiye için dev bir pazar.

Bu tanıtım çabalarının karşılığı mutlaka alınacaktır.

Çünkü kader gayrete aşıktır.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.