Dünya ABD PKKnın alanına yerleşti

ABD'nin PKK'ya yardımları: ABD YPG'lilerin alanında!

ABD PKK'nın alanına yerleşti

ABD, Suriye'deki müttefiki YPG'li teröristlere 2018 yılında da desteğini en yoğun şekilde gösterdi. Suriye içindeki üs sayısını 15'e çıkaran ABD yönetimi, teröristleri ordulaştırmaya kadar ileri gitti.

2018, ABD'nin, YPG/PKK'nın ülkenin dörtte birinde işgal ettiği alanlarda "yerleştiği" yıl oldu.

Haber Merkezi AA
ABD'nin YPG'li teröristlerin elindeki alana yaptığı askeri sevkiyat.
ABD'nin YPG'li teröristlerin elindeki alana yaptığı askeri sevkiyat.

ABD, Suriye'de müttefik olarak nitelediği terör örgütü YPG/PKK'ya desteğini, 2018'de "DEAŞ'ın geri dönüş tehlikesi" söylemine sarılarak artırdı. Sene içinde askeri üs sayısını 15'e çıkaran ve yeni inşaatlarını da sürdüren ABD, örgütün işgal alanına sevkiyatlarına hız verdi.

ABD, Suriye iç savaşına yönelik politikasını, terör örgütü DEAŞ ile mücadele üzerinden Suriye'de nüfuz alanı oluşturmaya yönelik kurdu. Bunun için de YPG/PKK'ya yöneldi.

ABD ordusu YPG'nin büyümesine yardım ediyor

Ankara'nın tüm uyarılarına rağmen ABD ordusu YPG/PKK'nın büyümesine ve yayılmasına tüm imkanlarıyla yardımcı oldu.

Örgüt, Ocak 2014'ten bu yana aldığı ABD desteğiyle iki yıl içinde ülkenin dörtte birini işgal etti.

ABD askerleri nöbet tuttu, YPG'liler hendek kazdı
OYNAT 01:32
ABD askerleri nöbet tuttu, YPG'liler hendek kazdı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Fırat'ın doğusuna operasyon mesajı verdiği sırada Münbiç kırsalında PKK'lı teröristler hendek kazdı, ABD askerleri nöbet tuttu. O anlar kameralar tarafından kaydedildi.

YPG/PKK, ABD'nin yoğun hava desteğiyle Ekim 2017'de DEAŞ'ı, kalesi Rakka'dan çıkarmış, ülkenin en büyük 11 petrol yatağını barındıran Deyrizor'un doğusunu işgal etmişti.

Tüm bu işgal alanı ile YPG/PKK, ABD'nin desteğiyle Suriye'nin enerji kaynaklarının yüzde 70'ten fazlasına hakim konuma gelmişti.

Ülkenin elektrik ve sulama ihtiyacının yüzde 70'ini karşılayan barajlar da Aralık 2015-Haziran 2017 döneminde ABD'nin hava desteğiyle örgütün eline geçmişti.

Zeytin Dalı Harekatı'nda Türkiye'nin kontrol sağladığı yerler

Türkiye'nin 2018'in ilk 3 ayında düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı ile Afrin'den çıkarılmasına rağmen örgütün işgal alanı 45 bin 967 kilometrekareye karşılık geliyordu.

DEAŞ tehlikesinin büyük ölçüde bertaraf edilmesine rağmen destek sürdü

Ocak 2018 itibarıyla en güçlü olduğu dönemde 72 bin kilometrekarelik Suriye toprağını işgal eden DEAŞ, yalnızca 11 bin 103 kilometrekareye sıkışmış durumdaydı.

ABD'den YPG'ye destek: TIR'lar böyle görüntülendi
OYNAT 00:28
ABD'den YPG'ye destek: TIR'lar böyle görüntülendi
Mardin'in Nusaybin ilçesi karşısında bulunan Suriye'nin Kamışlı kentinden, ABD'ye ait olduğu değerlendirilen 150 TIR'lık zırhlı araç, tank, mühimmat ve akaryakıt tankerleri, terör örgütü YPG'nin bulunduğu Münbiç'e gönderildi. Edinilen bilgilere göre, Nusaybin ilçesi karşısında bulunan terör örgütü YPG işgalindeki Kamışlı kentinden geçen ve ABD'ye ait olduğu değerlendirilen 150 TIR'lık zırhlı araç, tank, mühimmat ve akaryakıt tankerleri Münbiç'e gönderildi. Irak üzerinden geldiği öğrenilen konvoyun, burada terör örgütü YPG'ye teslim edildiği öğrenildi.


Örgüt, sadece Irak sınırındaki Deyrizor, ülkenin ortasındaki Humus ilindeki çöl bölgesi ve güney illerinden Süveyde'de varlık gösteriyordu.

Ancak Rakka ve Deyrizor'un doğusunu YPG/PKK'ya bırakan ABD, örgüte askeri ve lojistik desteğini tüm hızıyla sürdürdü.

Ocak 2018 itibarıyla 47 bin 798 kilometrekareyi işgal eden YPG/PKK, yıl sonu itibarıyla DEAŞ'tan kırptığı işgal alanını 51 bin 330'a çıkardı.

Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin Kasım 2018'de Süveyde'den çıkardığı DEAŞ, Aralık 2018 itibarıyla varlığını, 5 bin 525 kilometrekarede devam ettiriyor.

Yeni üs ve askeri noktalar inşa etti

ABD, terör örgütüne desteğini artırmak için Suriye'nin kuzeyinde üsler kurdu. Nisan 2016'dan itibaren bu üslere inen kargo uçakları ve Kuzey Irak'tan giren binlerce tır, YPG/PKK'ya silah ve mühimmat taşıdı. ABD'nin Ekim 2015'te başlayan üs kurma faaliyetleri 2018'de de hız kesmedi.

2018, ABD'nin, YPG/PKK'nın ülkenin dörtte birinde işgal ettiği alanlarda "yerleştiği" yıl oldu.

  • Haseke, Rakka, Münbiç ve Deyrizor'da toplam 15 üs ve operasyonel askeri noktaya ek olarak ABD, Deyrizor'da ülkenin en büyük petrol sahası Ömer'e hem de DEAŞ'ın kentteki son kalesi Hecin'e yakın bir lokasyonda ve Haseke'nin Kamışlı ilçesi merkezi yakınına karşılıklı iki askeri nokta kurma çalışmasına başladı.

FOTOĞRAF 15
Title
Suriye'nin Deyrizor bölgesindeki köylerin, terör örgütü YPGPKK tarafından işgal edilmesinin ardından, Türkiye'ye sığınan Suriyeli ailelerden 15'i, Suruç-Akçakale karayolunun 20. kilometresindeki alanda kurdukları çadırlarda yaşamlarını sürdürüyor.
Title
Nasır Salih (30), ülkelerinde önce terör örgütü DEAŞ'ın, ardından da YPGPKK'nın baskı ve zulmünü yaşadıklarını söyledi.
Title
Terör örgütünün işgal ettiği köylerde halkın evlerinden çıkartıldığını anlatan Salih, Bizleri evlerimizden çıkarttıktan sonra içinde ne varsa el koydular, hatta ekili olan arazilerimizi bile elimizden alıp hasat yapmamıza izin vermediler. Bizleri evlerimizden attıktan sonra köydeki 330 evi de iş makineleriyle yıktılar. Yani bizim köyümüzü yerle bir ettiler. Bunların Allah korkusu yok, güçleri var. Bizim ise elimizden bir şey gelmiyor. dedi.
Title
Hasine Muhammed (solda), YPGPKK'nın kendilerini kış aylarında soğuk ve çadıra mahkum ettiğini belirterek, Onları Allah'a havale ediyorum. dedi.
Title
YPGPKK'nın vatanlarını terk etmesini isteyen Muhammed, Eğer YPGPKK evlerimizi alıp yıkmasaydı, 2 küçük çocukla, bu zorluklarla savaşmak zorunda kalmazdık. Allah Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan razı olsun, bizlere kapılarını açtı. Ama burada kendi imkanlarımızla yaptığımız çadır ve evlerde yaşıyoruz. dedi.
Title
Ardından yaşadıklarını YPGPKK zalim bir örgüt, zulmün alasını yapıyorlar ama bizler bir şey yapamıyoruz. Elimizden gelen tek şey kaçmaktı çünkü çok korkuyorduk. 20 gün boyunca, süt içen çocukla bu yolculuğa mahkum bırakıldık. Çocuklarımızın ölmesinden korkuyorduk. Bazen çocukları ben sırtıma alıyordum. YPGPKK yarın bölgeden ayrılsın, bir dakika durmam, koşarak vatanıma dönerim. diyerek anlattı.
Title
Nasır Salih, Suriyeli mazlumlar olarak YPGPKK'nın zulmünden kaçtık diyen Salih, Bir yakınımı zorla götürüp öldürdüler ve cesedini bile vermediler. Bir süre sonra ancak kemiklerini bulduk, cenazesini bile doğru dürüst defnedemedik. ABD, YPGPKK'ya destek veriyor, olan biz Suriyelilere oluyor. Eğer köyümüz YPGPKK'dan temizlenirse evimiz olmamasına rağmen gideriz. ifadelerini kullandı.
Title
YPGPKK'nın zulümlerinin ardından bölgeden kaçmaktan başka çareleri kalmadığını ifade eden Salih, Bize yaşama şansı tanımayan YPGPKK yüzünden Türkiye'ye kaçmaya karar verdik. Annem ve babam yaşlı olduğu için Suriye'de başka bölgeye gitti. Yaklaşık 20 gün, yürüyerek, aç susuz bir şekilde ve çocuklarımızı sırtımızda taşıyarak Türkiye'ye gelebildik. dedi.
Title
Arada bir yiyecek bulsak da, 20 gün boyunca yürümek bizleri bitirme noktasına getirdi. Çok şükür bu zahmetli yolculuğun ardından Hatay yakınlarından Türkiye'ye gelmeyi başardık. diye konuştu.
Title
ABD, YPGPKK'ya destek veriyor, olan bize oluyor
Title
ABD, YPGPKK'ya destek veriyor, olan bize oluyor
Title
ABD, YPGPKK'ya destek veriyor, olan bize oluyor
Title
ABD, YPGPKK'ya destek veriyor, olan bize oluyor
Title
ABD, YPGPKK'ya destek veriyor, olan bize oluyor
Title
ABD, YPGPKK'ya destek veriyor, olan bize oluyor
"ABD, YPG/PKK'ya destek veriyor, olan bize oluyor"
Terör örgütü YPG/PKK'nın zulmünden kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli aileler, teröristlerin, hayatlarında yarattığı yıkımı, gördükleri baskı ve zulmü anlattı.

Yerel kaynaklar, ABD'nin 2018'in son çeyreğinde başlattığı bu çalışmaları, bölgede kalıcı olma planının parçası olarak değerlendiriyor.

ABD, söz konusu noktalarda bulundurduğu özel birlikler ve ekipmanla YPG/PKK'ya DEAŞ karşıtı operasyonlarında destek verirken, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerine karşı da onlara koruma sağlıyor.

ABD'nin askeri sevkiyatları arttı

ABD'nin yıl içinde YPG/PKK işgalindeki bölgeye silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatları artarak devam etti.

Binlerce tır daha Irak'tan Suriye'ye giriş yaparak, zırhlı araç, personel taşıyıcı, hafif piyade mühimmatı, ağır silah ekipmanları ve mühimmatı, iş makineleri, çok sayıda prefabrik barınma malzemesi sevk etti.

Kaynaklar, bunların bir kısmının Deyrizor'da DEAŞ'la çatışacağı bahanesiyle YPG/PKK'ya destek için gittiğini, kalanının ise ABD'nin Rakka'nın kuzeybatısında kurduğu Harab Işk ve Çelebi depolarına iletildiğini bildiriyor.

Bu iki depo, ABD'nin Orta Doğu'daki en büyük silah depoları olarak biliniyor. Hava ve karar yoluyla gelen malzemeler, iki depodan ABD üslerine dağıtılıyor.

Rakka'nın kuzeyine radar sistemi kurdu

ABD, Sırrin’deki buğday silolarına hava savunma ve sinyal istihbarat için radar ve çeşitli elektronik sistemler kurdu.

Kaynaklar, Washington yönetiminin böylece Fırat Nehri'nin doğusundaki varlığını güçlendirdiğini ifade ediyor.

YPG çocukları kamplardan kaçırarak saflarına katıyor
OYNAT 00:59
YPG çocukları kamplardan kaçırarak saflarına katıyor
Terör örgütü YPG/PKK'nın Suriye'de çocukları silah altına alarak savaştırmayı sürdürdüğü ortaya kondu. 2017 yılında 224 çocuğu alıkoyan örgüt, bu yıl tam 5 katı çocuğu kaçırarak saflarına kattı.

YPG/PKK'yı ordulaştırmaya girişti

ABD, 2018'de DEAŞ'ın büyük ölçüde ortadan kaldırılmasının ardından YPG/PKK'yı Suriye'nin kuzeyinde kalıcı bir yapıya dönüştürme yoluna girdi.

Örgütün "kuzey ordusu" olarak adlandırdığı yapı, ilk olarak Anadolu Ajansının (AA) 9 Ocak'taki haberiyle ifşa olmuştu.

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon, 14 Ocak'taki haberi doğrulamış, SDG ismini kullanan terör örgütü PYD/PKK mensuplarından oluşan ve 30 bin kişiyi bulacak "sınır güvenliği gücü" kuracaklarını açıklamıştı. Ardından ABD'li yetkililer, içine düştükleri zor durumu izah etmeye çalışan çok sayıda açıklama yaptı.

ABD yönetiminin, 2019 bütçesinde PYD/PKK'nın ordulaştırmasıyla sonuçlanacak girişimlere 550 milyon dolar ayırdığının ortaya çıkmasıyla Washington'un gerçek niyeti açıkça görüldü.

Ancak ABD, deşifre olmasının ardından bu işi askıya aldı. YPG/PKK ve güdümündeki bazı Arap güçleri, Deyrizor'daki çatışmalara kaydırdı.

YPG/PKK'ya Suriye'nin geleceğinde siyasi rol biçti

Mart ayında YPG/PKK işgalindeki alanda Suriye'nin Geleceği adlı bir sözde parti kuruldu. Yeni oluşumu ABD'li yetkililer, 2018'in ilk haftalarında yoğunlaşan ziyaretleriyle şekillendirdi.

Oluşumun yönetim kademelerine YPG/PKK üyeleri getirildi. Henüz aktif rol oynamayan oluşumun, çeşitli toplantılar düzenlediği biliniyor.

Yerel kaynaklar, sözde partinin amacının Suriye'de YPG/PKK ile Arapları yakınlaştırmak ve örgütü Esed rejimi ile müzakere masasına taşıyabilmek olduğunu ifade ediyor.

YPG/PKK ile ortak devriyeye başladı

ABD, 2 Kasım'da Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) örgütün Fırat Nehri'nin doğusundaki mevzilerine top atışı yapmasının ardından örgütle bölgede devriye başlattı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Albay Rob Manning, 6 Kasım'daki açıklamasında bunları "güvence devriyesi" olarak niteledi.

Yerel kaynaklar, bu faaliyetin azalarak sürdüğünü belirtiyor.

Fırat'ın doğusunda gözlem noktaları kuruyor

ABD, 22 Kasım'da Fırat'ın doğusunda, YPG/PKK işgalindeki alanlarda gözlem noktaları kuracağını duyurdu.

Savunma Bakanı James Mattis, kararı “sınırda olup biteni takip etmek" olarak gerekçelendirildi.

Gözlem noktaları olarak seçilen yerlerde inşa ve tahkimat faaliyetleri sürüyor. Henüz askeri konuşlanmanın başlamadığı alanlar, ABD'nin daha önce YPG/PKK ile ortak devriye çalışması sırasında uğradığı güvenlik noktalarından oluşuyor.

Yerel kaynaklar, Türkiye sınırına oldukça yakın alanlarda kurulacak gözlem noktalarının amacının YPG/PKK'ya koruma sağlamak olduğunu belirtiyor.

AA
Brett McGurk

McGurk'ten Jeffrey'e ABD'nin politikası değişmedi

YPG/PKK'yı öncelik haline getiren DEAŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk'ün ön planda olduğu dönemden, eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey'in sahneye çıktığı döneme, ABD'nin politikasında değişiklik olmadı.

Jeffrey, Ağustos 2018'de Suriye Özel Temsilcisi olarak atanmasının ardından "YPG'nin PKK'nın uzantısı" olduğu yönündeki söylemini değiştirdi.

Eski büyükelçi, ABD'nin YPG'yi PKK'dan ayrı göstermeye çalışarak terör örgütüne desteğini meşrulaştırma çabasına dahil oldu. Jeffrey bizzat kendisi Münbiç'e giderek YPG/PKK'lılarla görüştü.

  • Türk askerleri ile Münbiç’te ortak devriyeye başlayan ABD, YPG/PKK'lı teröristlerle de ortak devriye atmayı ihmal etmiyor. 1 Kasım’da Türkiye’yle ortak devriye faaliyeti yürüten ABD, terör örgütü PKK ile Münbiç kırsalı, Ayn İsa, Dırbesiye, Süluk, Resul Ayn, Kamışlı, Aynel Arab ve Tal Abyat sınır koridorunda ortak devriye yaptı.

İlk hedefimiz Münbiç
DÜNYA
İlk hedefimiz Münbiç

Ruhani’den kritik ziyaret
GÜNDEM
Ruhani’den kritik ziyaret

Oyalama taktikleri
DÜNYA
Oyalama taktikleri

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.