|

İsrail Şam ve Halep'teki Havalimanı'nı vurdu

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları'nın, abluka altındaki Gazze Şeridi'nden İsrail'e yönelik başlattığı Aksa Tufanı operasyonunda karşılıklı çatışmalar devam ediyor. Gerilimin tırmandığı bölgede İsrail güçleri, Şam ve Halep havalimanlarını vurdu. Pistleri vurulan iki havalimanı da hizmet dışı kaldı.

Pınar Görgü
14:37 - 12/10/2023 Perşembe
Güncelleme: 16:44 - 12/10/2023 Perşembe
Yeni Şafak
Halep ve Şam Havalimanları kullanılamaz hale geldi.
Halep ve Şam Havalimanları kullanılamaz hale geldi.

Şam yönetiminin haber ajansı SANA'nın askeri kaynağa dayandırdığı haberine göre, İsrail ordusu, yerel saatle 13.50'de Şam ve Halep uluslararası havalimanlarına hava saldırısı düzenledi.


Pistleri vuruldu: Hizmet dışı kaldı

Haberde, "Pistler zarar gördü. İki havalimanı da hizmet dışı kaldı." ifadesi yer aldı.


İsrailli Haaretz gazetesine göre İsrail ordusu, Halep ve başkent Şam'daki uluslararası havalimanlarını hedef aldı.


Ayrıca İsrail'in kanal 12 televizyonu, İsrail ordusunu kaynak göstererek saldırıyı doğruladı.


İran'ın Şam yönetimi saflarında yer alan İran destekli terörist gruplara ve Lübnan'daki Hizbullah'a askeri sevkiyat yapmak için Suriye'deki havalimanlarını kullandığı biliniyor.Aksa Tufanı operasyonu

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı operasyon başlatmıştı.


Gazze'den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı'na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.


Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırı başlatmıştı.


Gazze'den düzenlenen saldırılarda 1300 İsraillinin hayatını kaybettiği, 3 bin 300 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı.


Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in saldırılarında Gazze'de 1354 kişinin hayatını kaybettiğini, 6 bin 49 kişinin yaralandığını duyurmuştu.


Ayrıca Batı Şeria'da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 31 Filistinlinin öldüğü, yaklaşık 180 kişinin yaralandığı belirtilmişti.#İsrail
#Suriye
#Filistin
#Şam
#Halep
8 ay önce