DünyaKenyada muhalifler öfkeli

Kenya'da muhalifler öfkeli

Kenya'da muhalefetin boykotuna rağmen başkanlık seçiminin yapılması, muhalifler tarafından öfkeyle karşılandı. Muhalefet taraftarları seçimlerin tekrarlanmasına tepki gösterdi.

Haber MerkeziAA
Kenya'da seçim tekrarlanıyor
Kenya'da seçim tekrarlanıyor

Muhalefet taraftarlarından Eric Akanyanya, yaptığı açıklamada, seçim komisyonunun, iptal edilen önceki seçimlerde 6 milyondan fazla oy alan Raila Odinga'ya rağmen seçimi yapma kararı almasının kendileri için hayal kırıklığı olduğunu söyledi.

Akanyanya , "Odinga bu ülkeyi iyi yönde değiştirmek için bir söz verdi o bu yarışta yoksa bizim oy vereceğimiz başka lider yok demektir. Görelim bakalım önceki seçimde 8 milyon oy alan Uhuru Kenyatta bu seçimde tek başına olmasına rağmen bu oya erişebilecek mi?" dedi.

"Köle muamelemesine maruz kalıyoruz"

Hukukun üstünlüğü ilkesinin uygulanmadığını söyleyen Akanya, "Uhuru seçildiğinden bu yana bu ülkeye hiç bir şey veremedi. Her yerde rüşvet var. Doktorlar, öğretmenler grevde. Bize bu ülkede ayrımcılık yapılıyor, bize köle muamelesi yapılıyor." diye konuştu.

Oy sayma işleminin devam ettiği Kenya'da seçim sonucuna yönelik belirsizlikler sürerken 35 bin 564 oy verme merkezinin 14 bin 686'sında gelen sayım sonuçlarına göre, Kenyatta 2.6 milyon oyla ilk sırada yer alırken seçimden çekildiğini duyuran fakat ismi hala oy pusulasında kalan muhalefet lideri Raila Odinga ise 29 bin oyla ikinci sırada yer alıyor.

Kenya Bağımsız Seçim ve Sınırlar Komisyonu (IEBC) tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamada, toplamda 40 bin 833 oy verme merkezinin bulunduğu Kenya'da bir kısım oy verme merkezlerindeki sandık sonuçlarının çeşitli sebeplerden dolayı henüz kendilerine ulaşmadığı kaydedilmişti.

İptal edilen 8 Ağustos'taki seçimde 8 milyondan fazla oy alan Uhuru Kenyatta'nın yeniden yapılan başkanlık seçiminde şu ana kadar önceki başarısının bir hayli gerisinde kaldığı görünüyor.

"Devlet başkanı olarak kabul etmeyiz"

Bir diğer muhalefet taraftarı Stephen Mirumbu ise dün yapılan seçimde oy kullanmadığını söyleyerek "Liderimizin olmadığı bir seçimde niye oy kullanalım? Uhuru Kenyatta'nın kazanması umurumuzda değil, onu asla devlet başkanı olarak kabul etmeyeceğiz" dedi.

Başkanlık seçiminde katılım oranı çok düşük

İptal edilen 8 Ağustos'taki başkanlık seçiminde yüzde 80 olan katılım oranının bu seçimde özellikle muhalefetin boykotu ile birlikte yüzde 32'ye kadar düştüğü beliritliyor.

Kenya Bağımsız Seçim ve Sınırlar Komisyonu (IEBC) Başkanı Wafula Chebukati, başkent Nairobi'de düzenlediği basın toplantısında, yaklaşık 20 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu Kenya'da yeniden yapılan seçimde sadece 6,5 milyon seçmenin oy kullandığını söyledi.

Muhalifler boykota direniyor

Muhalefetin taraftarlarının seçimi boykot ederek oy kullanmadığı Kenya'da Siaya, Homa Bay, Kisumu ve Migori eyaletlerinde oy verme işlemi cumartesi gününe ertelenirken, muhalefetin direnişi sürüyor.

Ulusal basında yer alan haberlere göre ülkede oy verme işleminin ertelendiği eyaletlerde muhalefet taraftarlarının yolları kapatarak seçim görevlilerinin oy sandıklarını bölgeye sokmasına izin vermediği belirtiliyor.

"Ertelenen seçime gitmeyin"

Muhalefet lideri Odinga bugün yaptığı açıklamada, taraftarlarına seçim komisyonunun cumartesi gününe erteleme kararı aldığı eyaletlerde oy kullanmaya gitmemelerini söyledi.

Muhalafet partilerinin liderleri ile dini liderler de bugün yaptıkları açıklamalarda bölgelerinde seçim yapılmasına izin vermeyeceklerini yineledi.

Kisumu eyaletinde açıklama yapan papazlar, seçim komisyonunun kararının bölgeyi daha çok kaosa ve şiddete sürükleyeceğini ifade etti.

Bu eyaletlerdeki tüm güvenlik görevlilerinin geri çekilmesi çağrısında bulunan liderler, muhalefetin oy kullanmayacağını kaydetti.

5 kişi hayatını kaybetti

Muhalefetin taraftarlarının başkanlık seçimini boykot ederek protesto gösterileri düzenlediği Kenya'da dün ve bugün yaşanan protesto gösterilerinde şu ana kadar 5 kişi hayatını kayberken en az 26 kişi yaralandı.

Kenya'daki seçimlerde çatışma: 4 ölü 26 yaralı
DÜNYA
Kenya'daki seçimlerde çatışma: 4 ölü 26 yaralı

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.


ABD’de imam camiye saldıran zanlıya verilen cezayı ödedi
ABD'nin Arkansas eyaletinde bir camiye zarar veren zanlı Abraham Davis'e faşist eylem sebebiyle 3 bin 200 dolar para cezası kesildi. Cami imamı, saldırgana kesilen cezayı kendisi ödedi. İmamın bu tavrı büyük takdir topladı.
Yoğurdun Steve Jobs'u
Çöpe attığı kağıtla kaderi değişti. 39 yaşındaki Türk girişimci Hamdi Ulukaya'nın inanılmaz başarı öyküsü...


Esnafa 10 maddelik müjde
Hükümet, esnafın haklarını gözetecek çok önemli çalışmalar başlattı.


Elazığlı ustadan 34 metrelik lahmacun
Elazığ'da bir lokantada lahmacun ustası olarak çalışan Engin Altunbaş, 2016 yılında 17 kişilik ekibiyle 23 metre uzunluğunda tek parçadan oluşan lahmacun yapmıştı. Son olarak 22 kişilik ekibiyle yeni bir deneme daha gerçekleştiren Altunbaş, yaptığı 34 metre uzunluğundaki lahmacunla kendi rekorunu kırdı. Altunbaş, hazırladıkları 34 metrelik lahmacunu Elazığ Gazi Huzurevi ve Rehabilitasyon Merkezi sakinlerine ikram edeceklerini sözlerine ekledi.
Erdoğan'ın görüşmesinde dikkat çeken fotoğraf
Gündem

Erdoğan'ın görüşmesinde dikkat çeken fotoğraf

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ile görüştü. Külliye'deki görüşmede çekilen fotoğraf dikkatlerden kaçmadı.
Fatih Terim Feghouli'yi affetmedi
Spor

Fatih Terim Feghouli'yi affetmedi

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Tuzlaspor'la oynanan hazırlık maçında ikinci yarıda oyuna dahil ettiği Feghouli'yi rakibine yaptığı sert hareket sebebiyle kenara aldı. Cezayirli futbolcunun bu hareketi sonrasında sarı kırmızılı taraftarlar da sosyal medya hesaplarından yıldız futbolcuya tepki mesajları attı.
Afrin operasyonu öncesi askeri temas: Akar Brüksel'e gitti
Gündem

Afrin operasyonu öncesi askeri temas: Akar Brüksel'e gitti

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, NATO Askeri Komite Genelkurmay Başkanları Toplantısı’na katılmak üzere Brüksel’e gitti. Beklenen Afrin operasyonu ve Amerika’nın terörist ordu açıklamaları ardından iki ülke genelkurmay başkanlarının Brüksel’de temas kurmaları bekleniyor.
Valverde Arda Turan'ı oynatmama sebebini açıkladı
Spor

Valverde Arda Turan'ı oynatmama sebebini açıkladı

Barcelona Teknik Direktörü Valverde, Başakşehir'e transfer olan Arda Turan'a forma şansı vermemesiyle ilgili soruya, "Burada oynamak zor" karşılığını verdi.
Diriliş Ertuğrul'da 2 veda birden
Hayat

Diriliş Ertuğrul'da 2 veda birden

Ekranların sevilen dizisi Diriliş Ertuğrul, bu hafta 102. yeni bölümü ile ekranlara gelecek. Gelecek bölümde sürpriz bir gelişme yaşanacak. Samsa'nın ardından 2 oyuncu daha Diriliş Ertuğrul dizisine veda edecek. Sancar ve Bahadır Bey'in senaryo gereği ayrılması bekleniyor.