|
Ekonomi

Bakan Bilgin EYT çalışmasının yol haritasını açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Bakanlık bünyesinde çalışma grubu oluşturduk. Maliye Bakanlığı da sürece katılacak. En uygun formülü devreye sokacağız" dedi. Bakan Bilgin, ortaya çıkacak yol haritasına uygun çalışmayı, yıl sonu ya da ocak ayı başında Meclis'e sunacaklarını belirtti.

09:56 . 19/07/2022 Salı
Diğer
​Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin

​Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin

Emeklilikte yaşa takılanların gözü hükümetin üzerinde çalıştığı düzenlemede.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için yapılacak düzenleme için açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, çalışma grubu oluşturulduğunu açıklarken ortaya çıkacak yol haritasına uygun çalışmayı, yıl sonu ya da ocak ayı başında Meclis'e sunacaklarını belirtti.


Kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Bilgin, EYT ile ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Bilgin, EYT düzenlemesinin içeriğine yönelik olarak bakanlık bünyesinde kurulan bir ekiple yürütülen çalışma neticesinde en uygun formülün devreye sokulacağını söyledi.

EYT NEDİR, KİMLERİ KAPSIYOR?

8 Eylül 1999'da yürürlüğe konan 4447 sayılı yasa ile emekli olmak için aranan sigortalılık süresi (erkek için 25, kadın için 20 yıl) ve prim ödeme (5000 gün) şartlarının yanına bir de yaş şartı (kadın için 58, erkek için 60 yaş) getirildi. 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olanların yeni şartlara entegrasyonu da sigortalılık süresine göre kademeli olarak sağlandı.

  • Emekli olmak için üç şartın (sigortalılık süresi, prim ödeme ve yaş şartının) birlikte sağlanması aranmaya başladı. 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar EYT'li olarak adlandırılıyor.
#bakan bilgin
#Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı
#EYT
6 ay önce
default-profile-img
Bakan Bilgin EYT çalışmasının yol haritasını açıkladı
Terör bittikçe yatırım arttı isteyince oluyor: Van altın dönemini yaşıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na yeni slogan önerisi: Bay bay Kemal
Akkuyu Nükleer Santrali'nde önemli bir aşama daha tamamlandı
İran'da veliler hava kirliliği ve gaz tasarrufu gibi gerekçelerle okulların kapatılmasına tepkili
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sen Batı'nın 'aferin' demesine bu kadar muhtaç mıydın ya?