Ekonomi Binlerce kişi evini taşıyacak

İkinci dev taşınma: Binlerce kişi evini taşıyacak

Binlerce kişi evini taşıyacak

Aylardır planı yapılan dev taşınma işlemi 33 saatte tamamlandı. Atatürk Havalimanı'ndaki tüm ekipmanlar ve uçaklar İstanbul Yeni Havalimanı'na aktarıldı. Taşınma işlemi sadece ekipman ve uçak boyutunu kapsamıyor. Yeni Havalimanı'na geçiş yapan binlerce personel de evini taşımak için harekete geçti. Bölgede iş yapan gayrimenkul uzmanları önümüzdeki günlerde yoğunluğun giderek artacağına dikkat çekerken kiralık tarafta yeni havalimanına yakın en uygun fiyatlı evler Hadımköy'de yer alırken, en yüksek kiralar ise Göktürk'te isteniyor.

Kenan Biter Yeni Şafak
Atatürk Havalimanı taşınma işlemi havadan görüntüsü.
Atatürk Havalimanı taşınma işlemi havadan görüntüsü.

2011 yılında gündeme gelen 2014'de ise temeli atılan ve ilk etabının tamamlanmasının ardından ilk uçuşun ise 29 Ekim 2018'de gerçekleştirildiği İstanbul Yeni Havalimanı'nda beklenen büyük taşınma işlemi tamamlandı.

40 bin çalışan ve binlerce araç ile gerçekleştirilen taşıma işlemi kapsamında öngörülenden süreden daha erken bir şekilde 33 saat içinde Atatürk Havalimanı'ndaki tüm ekipmanlar İstanbul Yeni Havalimanı'na sorunsuz bir şekilde nakledildi.

  • Dev taşınma işleminin sona ermesinin ardından milyonlarca yolcuya ev sahipliği yapan Atatürk Havalimanı da sessizliğe büründü.

İŞ İLANLARI VERİLDİ

Başlangıçta 100 bin kişiye, tüm etapları tamamlandığında ise 225 bin kişiye istihdam sağlayacak olan dünyanın en büyük havalimanı için farklı alanlarda ve branşlarda çok sayıda iş ilanı da çıkılmaya başladı.

Toplam 4 etaptan oluşan ve ilk etabında yılda 90 milyon yolcuya ev sahipliği yapacak dev havalimanı için taşınma işlemi sadece havalimanı ekipmanlarına ve uçaklara ilişkin de olmadı.
Karadan kamyonlarla ekipmanlar taşınırken uçaklar ise boş bir şekilde yeni havalimanına iniş yaptı.

BİNLERCE PERSONEL DE TAŞINIYOR

Atatürk Havalimanı'nda çalışan Bakırköy, Yeşilköy, Ataköy ve Beylükdüzü oturan, ağırlık olarak pilot ve hostes olmak üzere binlerce havalimanı personeli evini taşıdı veya taşımak için harekete geçti.

İstanbul Yeni Havalimanı özellikle sınırları içerisinde yer alan Arnavutköy başta olmak üzere Göktürk ve Kemerburgaz'da emlak piyasasını hareketlendirdi. Kiraların yerine göre 750 ile 5 bin TL arasında değiştiği bölgede fiyatların havalimanın tam anlamıyla oturması ve tam kapasite çalışmasıyla birlikte daha da artacağı tahmin ediliyor.

YOĞUNLUK YAŞANACAK

Yeni havalimanına yakın bölgelerde faaliyet gösteren gayrimenkul uzmanları taşınma işlemlerinin başlamasıyla birlikte kiralık tarafında hareketliliğin başladığını vurgularken, tam anlamıyla yoğunluğun ise önümüzdeki günlerde yaşanacağını ifade ederek şöyle konuşuyor;

''Bizim beklentimiz yılbaşı sonrasında büyük bir yoğunluk yaşanacağı yönündeydi. Ancak taşınma tarihlerine ilişkin farklı tarihler açıklanmasından kaynaklı havalimanı personellerinin tam anlamıyla bir taşınma takvimi çıkaramamasından kaynaklı bu yönde bir yoğunluk henüz gerçekleşmedi. Şimdi ise gelinen noktada taşınma işlemi tamamlandı. Bizim öngörümüz havalimanı çalışanlarının yeni görev yerlerine alışmasıyla birlikte ilk planlarının havalimanına yakın yerlere taşınmak şeklinde olacağı.''

Günde 2 bin uçağın iniş-kalkış yapabileceği İstanbul Yeni Havalimanı, sahip olduğu yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanı olacak.

5 BİN 500 TL'YE KADAR EV BAKIYORLAR

Binlerce çalışanın bölgeye akın etmesiyle birlikte fiyatların da talebe göre yükselişe geçeceğine dikkat çeken uzmanlar, bölgede şu an itibariyle arayışta olan havalimanı personellerinin taleplerine bakıldığında ortalamada 2 bin ile 5 bin 500 TL aralığında kiralık dairelere bakıldığının gözlemlendiğini belirtiyor.

PİLOTLARIN TERCİHİ GÖKTÜRK VE KEMERBURGAZ

Pilot ve hosteslerin genellikle Göktürk ve Kemerburgaz gibi daha nitelikli ve kiraları yüksek konutlara yöneldiğine değinen bölge uzmanları ortalama maaşlar ile çalışan havalimanı personelinin ise Arnavutköy, Başakşehir, Hadımköy ve Zekeriyaköy hattını tercih ettiğine dikkat çekiyor.

Sadece THY bünyesinde 5 bine yakın pilot ve pilot adayı bulunuyor.

EN UCUZ KİRALIK KONUT HADIMKÖY'DE

İstanbul Yeni Havalimanı'nı sınırları içerisinde barındıran Arnavutköy'de 100 m2 bir dairenin ortalama kirası 900 TL civarında. Bu rakam bölgeye en yakın Başakşehir'de bin 400, Büyükçekmece'de bin 150, Çatalca'da 950, Hadımköy'de ise 750 TL civarında.

MASLAK'TA ORTALAMA 3 BİN 500 TL

Daha lüks konutların yer aldığı Eyüp'ün Göktürk bölgesinde kiralık daire fiyatları 100 m2 için ortalamada 2 bin 500 TL bandını aşıyor. Sarıyer Zekeriyaköy'de ise rakamlar 2 bin-2 bin 500 TL aralığında seyrediyor. Hem havalimanına hem de İstanbul merkezi noktalarına yakın olsun denildiğinde ise en yakın nokta yeni bağlantı yollarıyla Maslak'ta ortalama 3 bin 500 TL'nin gözden çıkarılması gerekiyor.

Maslak'ta 100 m2 bir daire için ortalama kira fiyatı 3 bin 500 TL'den başlıyor.

5 BİN PERSONEL DAHA ALINACAK

İstanbul Yeni Havalimanı'na taşınan Türk Hava Yolları'nda sadece 5 bine yakın pilot ve pilot adayı bulunuyor. Pilotların yanı sıra THY bünyesinde 10 bine yakın host ve hostes ile yine 10 bin civarında personel görev yapıyor. 120 uçaklık filoya sahip şirket, yeni havalimanı için yer hizmetleri tarafında hizmet veren Turkish Ground Services üzerinden bin 600, THY tarafında ise 3 bine yakın personeli daha bünyeye katmayı planlıyor.

Kare kare İstanbul Havalimanı
FOTOĞRAF 60
Title
Atatürk Havalimanı'nın ticari uçuşlara kapatılması ve büyük taşınmanın tamamlanmasının ardından İstanbul Havalimanı 6 Nisan saat 10.00 itibariyle yolculara kapılarını açtı.
Title
Büyüklüğünden altyapısına, güvenlik sistemlerinden mimarisine pek çok alanda dünyaya örnek olacak İstanbul Havalimanı'nın ilk fazının açılmasıyla tam kapasiteyle çalışmaya başladı.
Title
İstanbul Havalimanı'na yapım ve devlete ödenecek kiralar dahil toplam 35 milyar avroluk yatırım gerçekleştirildi.
Title
Toplamda 76,5 milyon metrekarelik alan üzerine inşa edilen havalimanının ilk fazı, tam kapasiteyle çalışmaya başladı.
Title
Havalimanının inşaatı aşamasında, dolgu ve sondajla bölgede kurulan onlarca şantiyede 3 bine yakın ağır iş makinesi çalıştı. Yaklaşık 10 bin kişinin görev aldığı havalimanında, 7 gün 24 saat esasına göre olağanüstü bir çalışma yürütüldü.
Title
Özel sektörün kaynaklarıyla yap-işlet-devret (YİD) modeliyle inşa edilen İstanbul Havalimanı, tamamlandığında 6 bağımsız pisti, 500 uçak kapasitesi, 70 bin araçlık açık ve kapalı otoparkı ve yıllık 200 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyüğü olacak.
Title
İstanbul'un kültürel ve mimari birikimini odak noktasına koyan yeni havalimanının master plan çalışmaları için oluşturulan dizayn ekipleri içinde, alanlarında uzman yerli ve yabancı 250'nin üzerinde mimar ve 500'den fazla mühendis çalışıyor.
Title
Daha açılmadan birçok alanda ödül alan havalimanının, veri merkezindeki elektrik sistemleri 2N, soğutma sistemleri N 1 yedekli yapıyla dizayn edildi ve Uptime Institute'den Design (Tasarım) sertifikası aldı.
Title
Proje ilk ödülüne, hava trafik kontrol kulesi ve teknik binasıyla Chicago Athenaeum: Mimarlık ve Dizayn Müzesi ve Mimari Sanat Tasarımı ve Kentsel Araştırmalar Avrupa Merkezinden 2015'te düzenlenen yarışmada layık görüldü.
Title
Pininfarina ve AECOM imzasını taşıyan, Türk-İslam kültürünün ve İstanbul'un kültürel mirasının önemli motiflerinden laleden ilham alınarak yapılan tasarım ödüle hak kazandı.
Title
İngiliz Scott Brownrigg firmasının öncülüğünde Grimshaw, Nordic, Haptic, Fonksiyon ve TAMKiklop'un desteğiyle tasarlanan İstanbul Havalimanı terminal binasına, dünya çapında mimar ve tasarımcıları bir araya getiren Dünya Mimarlık Festivali'nde Gelecek Projeler-Altyapı kategorisinde tasarım ödülü verildi.
Title
Havalimanının ana terminal binası, 1 milyon 300 bin metrekareyle tek çatı altında dünyanın en büyüğü unvanını alacak
Title
Ayrıca içindeki yapı ve kültür tamamen Türk mimarisini andırıyor. Çatısı Mimar Sinan'ın eserlerinden esinlenilerek yapıldı. Terminal binasında İstanbul'un Boğaziçi görüntüsünün verileceği duty-free alanı planlandı.
Title
İstanbul Havalimanı'nın raylı sistemle şehir merkezine bağlanması için bir kolu Gayrettepe, bir kolu da Halkalı tarafına uzanan metro bağlantı çalışmaları devam ediyor. Gayrettepe-İstanbul Havalimanı kesiminin öncelikli olarak hizmete alınması hedefleniyor.
Title
Havalimanında iletişim noktasında Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell iş birliğiyle ortak altyapı kuruldu. Böylece yeni havalimanında cep telefonu ve siber altyapının ortak kullanımı sağlandı.
Title
İstanbul Havalimanı'nda bulunan bilişim teknolojileri sisteminin altyapı ve yazılım hizmetlerini sağlamak üzere İGA Havalimanı İşletmesi AŞ tarafından İGA Bilişim şirketi kuruldu. İGA Bilişim, yerli mühendislerin geliştirdiği milli sistemleri kullanıyor.
Title
Teknoloji üssü olarak planlanan ve dünyanın en akıllı havalimanlarından biri olan İstanbul Havalimanı, Türkiye'nin teknolojik kalkınma sürecine de katkı sağlayacak.
Title
Güvenliğin üst düzeyde düşünüldüğü havalimanına yer radarları yerleştirildi. Türkiye'de ilk kez bir havalimanına konulan radarlarla hareketlilik 2,5 kilometreden itibaren tespit edilebiliyor. Havalimanında 60 metrede bir sabit, 360 metrede bir PTZ, 720 metrede bir termal kameralar ve fiber optik sensörlerle hareketin kaynağının hızla bulunması, iki farklı istasyondaki güvenlik güçleriyle de anında müdahale edilebilmesi planlanıyor.
Title
Terminal ve otoparklardaki 9 bin akıllı kameraya kusurlu görülen 8 hareket tanımlandı. Bu hareketlerden birini yapanlar anında belirlenecek.
Title
Plaka tanıma sistemlerinin de bulunduğu havalimanına, yüz tanıma için altyapı kuruldu.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
Atatürk Havalimanı'nın uçuşlara kapanması sonrasında, İstanbul Havalimanı'ndan ilk yurt içi uçuş Ankara'ya yapıldı.
Title
Taşınma işlemlerinin büyük kısmının tamamlandığı İstanbul Havalimanı'nda, yurt dışı uçuş işlemleri devam ederken, yurt içi check-in işlemlere de başlandı.
Title
Türk Hava Yolları'nın (THY) ilk 'IST' kodlu uçağı, İstanbul Havalimanı'ndan ilk tarifeli yurt içi seferini saat 14.00'de Ankara'ya gerçekleştirdi.
Title
İç Hatlara gelen Ankara yolcuları, İGA çalışanları ve Türk Hava Yolları yetkilileri tarafından karşılandı.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Büyük Göç olarak adlandırılan tarihi taşınmanın sonuna gelinirken, İstanbul Havalimanı'nda yurt dışı ve yurt içi uçuşlar başladı. Atatürk Havalimanı için ISL olarak kullanılan kod, İstanbul Havalimanı için IST olarak kullanılacak.
Title
Büyük Göç olarak adlandırılan tarihi taşınmanın sonuna gelinirken, İstanbul Havalimanı'nda yurt dışı ve yurt içi uçuşlar başladı. İstanbul Havalimanı terminal binasında yolculara yardımcı ekipler görev yapıyor.
Title
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
Taşınma işlemlerinin tamamlandığı İstanbul Havalimanı havadan görüntülendi.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Kare kare İstanbul Havalimanı
Büyük taşınmanın ardından yolcuların yeni adresi İstanbul Havalimanı oldu. Taşınma işlemi tamamlanan İstanbul Havalimanı'ndan tarifeli ilk uçak Ankara'ya kalktı. Atatürk Havalimanı'ndan yapılan uçuşların sona ermesinin ardından faaliyete geçen İstanbul'un yeni havalimanında operasyonların planlandığı şekilde gerçekleştiği açıklandı. Taşınma sürecinden ilk uçuşa kadar İstanbul Havalimanı.
Soçi Anlaşması

Soçi Anlaşması

​Soçi'de yapılan toplantıdan tarihi bir anlaşma çıktı.
160 yer temizlendi

160 yer temizlendi

Saklanmayı sürdüren PKK'lılar görüldükleri yerde imha edilecek.
Tuzaktüneller kapatılıyor

Tuzak
tüneller kapatılıyor

​Teröristler kaçmadan önce tünellerin büyük bölümüne patlayıcı yerleştirdi.
Erdoğan'a<br>suikast iması!

Erdoğan'a
suikast iması!

​CIA destekli düşünce kuruluşunda yayınlanan makalede Erdoğan hedef alındı.
Joker alarmı

Joker alarmı

Ortadoğu'da rejim karşıtı eylemlerin yeni yüzü oldu.
Merkez'in<br>eli çok rahat

Merkez'in
eli çok rahat

​​Merkez Bankası'nın yarın faiz indirimine gitmesi bekleniyor.
Yeni bir harekata<br>gerek kalmamıştır

Yeni bir harekata
gerek kalmamıştır

​Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı'na dair açıklama yaptı.

En yüksek<br>rakımlı sınır: Everest

En yüksek
rakımlı sınır: Everest

Nepal ve Çin, dünyanın en yüksek zirvesinde ayrılıyor.
24 Boeing için<br>taksimetre çalışıyor

24 Boeing için
taksimetre çalışıyor

​THY yazılım hatası nedeniyle aylardır o uçakları bekletiyor.

O hainlere<br>yargı tokadı

O hainlere
yargı tokadı

​Kaldırımcı ve Köse için ağır müebbet cezası talep edildi.
Yunanistan çaresiz!

Yunanistan çaresiz!

İsrail ile masaya oturdular fakat asıl korkuyu 'AKINCI' ile yaşıyorlar.
YPG'yi savunmak<br>üzere görevlendirilmedik

YPG'yi savunmak
üzere görevlendirilmedik

​ABD Savunma Bakanı Esper, Suriye'deki son gelişmeleri değerlendirdi.
Aslan Avrupa'da kayıp

Aslan Avrupa'da kayıp

​Galatasaray, gruptaki 3. maçında da gol atamadı.
Rusya dönüşü flaş açıklama

Rusya dönüşü flaş açıklama

​Erdoğan, ABD ile mutabakatta sözlerin tutulmadığını ve gereken adımların atılacağını açıkladı.
'Irak sınırına' kadar!

'Irak sınırına' kadar!

​'Kamışlı hariç' ifadesi dikkat çekmişti, diplomatik kaynaklar açıklık getirdi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.