Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Ekonomi Bozdoğana maşallah

Bozdoğan’a maşallah

Türkiye, havadan havaya füze teknolojisine sahip sayılı ülkelerden biri olmayı başardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu haberi, “Genç teknisyen ve mühendislerimizin geliştirdiği hava-hava füzemiz Bozdoğan, ilk atışta hedefi tam isabetle vurdu. Gençlere maşallah” sözleriyle paylaştı .

Haber Merkezi Yeni Şafak
​Bozdoğan’a maşallah
Fotoğraf: Arşiv

TÜBİTAK SAGE’nin genç mühendis ve teknisyen ekibi tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk görüş içi havadan havaya füzesi Bozdoğan, ilk atışını başarıyla gerçekleştirdi. F-16’dan atılan Bozdoğan, hedefi “doğrudan vuruş” ile imha etti.

Yerli S-400 geliyor: Menzili 150 km olacak!
FOTOĞRAF 22
Title
Türkiye'nin satın aldığı bazı kritik silahlar dış politikada dengeleri de değiştiriyor. Bunlardan biri ise Rusya'dan satın alınan S-400 hava savunma sistemleri.
Title
S-400 üzerinden ABD'den yaptırım tehditleri gelirken sevindirici haber ise Hisar projesinden geldi. 
Title
Hisar-A'da üretim başlarken Hisar-O+’da ise son testler gerçekleştirildi.
Title
Proje, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığının koordinasyonunda, ASELSAN ve Roketsan iş birliğinde yerli ve milli olarak geliştirildi.
Title
Testleri başarıyla şekilde tamamlanan hava savunma füze sistemi, envantere girmeye hazır hale geldi.
Title
Önleme menzili 15 kilometre, önlem irtifası ise 8 kilometre olan HİSAR-A+ 360 derece etkinlik sağlıyor.
Title
Hava savunma füze sistemi, 6 hedefe aynı anda angajman ve ateşleme yeteneğine sahip bulunuyor.
Title
HİSAR-A+, sabit ve döner kanatlı uçaklar, seyir füzeleri, insansız hava araçları ve havadan karaya atılan füzelere karşı etkin savunmanın yanı sıra, sabit birliklerin ve hareketli zırhlı birliklerin korunmasını da sağlayabiliyor.
Title
Hisar-A+'nın ayrıca hızlı konuşlanma, kısa reaksiyon süresi ve hızlı mevzi değiştirme kabiliyetleri de bulunuyor.
Title
Çift kademeli roket motoruna sahip füze sisteminde ataletsel navigasyon ve kızılötesi görüntüleyici arayıcı başlık da yer alıyor.
Title
HİSAR-A Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sisteminin maksimum menzil ve irtifada etkinliği yüksek hızlı hedef uçağın başarılı bir şekilde imhasıyla test edildi. 
Title
Atışlı test kapsamında, sistem üzerindeki radar ile hedef tespit ve takip edildi, komuta kontrol sisteminden angajman başlatılarak, atış kontrol sistemiyle en uygun zamanda füze otomatik olarak ateşlendi.
Title
Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi tarafından sağlanan veriyle füze hedefe güdülerek, terminal safhada arayıcı başlık ile hedefe yaklaştı.
Title
Füze harp başlığının patlatılmasıyla hedefi isabetli bir şekilde vurdu.
Title
Hisar-A'da testlerin ardından seri üretim başlarkenHisar-O'da da son testler gerçekleştirildi.
Title
Orta irtifa hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere nokta ve bölge hava savunması kapsamında geliştirilen Hisar-O'nun önleme menzili ise 25 km'ye kadar çıkıyor.
Title
HİSAR-A’nın  2021’de, HİSAR-O’nun ise 2022’de Silahlı Kuvvetlere teslim edilmesi planlanıyor.
Title
Projenin en kritik ayağında yer alan ve S-400 ile Patriot gibi yüksek irtifa hava savunma sistemi olan Hisar-U'da ise çalışmalar sürüyor.
Title
150 km arasında menzile sahip olacak Siper, hava soluyan bütün hedeflere karşı etkili olacak.
Title
HİSAR-U, HİSAR-A ile HİSAR-O sistemlerinde de olduğu gibi dikey atış yeteneğine, dikey atış esnasında azami etkinlik sağlayan çift darbeli motora ve Aktif Radar Arayıcı ile Görüntüleyici Kızılötesi Arayıcı başlığa sahip olacak
Title
Sistemin, dikey atım yeteneği sayesinde kara platformlarına ek olarak deniz platformlarında da kullanılabileceği değerlendiriliyor.
Title
HİSAR-U’nun geliştirilmesinin ardından, daha uzun menzilli füze sistemi için çalışmalar devam edecek. İlk prototip çalışmasının 2022’de tamamlanması öngörülen Siper’in, 2025-2026 yıllarında envantere girmesi planlanıyor.
Yerli S-400 geliyor: Menzili 150 km olacak!
Savaş gemisi ve uçağı ile yeni nesil İHA ve SİHA'ların ardından en kritik adımlardan biri daha hayata geçiriliyor. S-400'ler üzerinden Türkiye'ye dayatılan yaptırım tehditlerinin ardından ilk milli ve yerli hava savunma füze sisteminde sona gelindi. Hava Savunma Sistemi Hisar projesinde ortaya konulan Hisar-A+'da seri üretim başlarken Hisar-O+'da ise son testler gerçekleştirildi. Sıra patriot ve S-400 gibi savunma sistemlerinin yerine geçecek olan Hisar-U'ya geldi. SİPER projesi kapsamında gerçekleştirilen Hisar-U'nun menzili 150 km'ye kadar çıkacak.

  • 7 Nisan’da Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı 4 F-16 uçağı ve 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı’na bağlı tanker uçak koordinesinde atış testi yapıldı. F-16 tarafından hava hedefine karşı ateşlenen Bozdoğan, hedefi doğrudan vuruş ile imha etti. Bozdoğan’ın 2022’de TSK envanterine girmesi bekleniyor.

ERDOĞAN DUYURDU

Bozdoğan’ın geliştirilme sürecini yakından takip eden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Bozdoğan’ın havadan havaya atış yaptığı ilk testi, sosyal medya hesabından duyurdu. Erdoğan, “Türkiye, havadan havaya füze teknolojisine sahip sayılı ülkelerden biri olmayı başardı. Genç teknisyen ve mühendislerimizin Göktuğ projesinde geliştirdiği görüş içi hava-hava füzemiz Bozdoğan, ilk atışta hedefi tam isabetle vurdu. Gençlere maşallah” ifadesini kullandı.

ABD’ye net mesaj: S-400’ü aldık o iş bitti
DÜNYA
ABD’ye net mesaj: S-400’ü aldık o iş bitti

TELSİZDEN MAŞALLAH

  • Erdoğan’ın mesajındaki videoda, Bozdoğan’ın F-16’dan ilk kez ateşlenmesi ve ‘Şimşek’ adlı hava hedefini tam isabetle vurması yer aldı. Görüntüde ayrıca, Bozdoğan’ın F-16’dan ateşlenmesi sırasında telsizden ‘maşallah’ ifadesi ile ‘Şimşek’i tam isabetle vururken askeri terminolojide düşman uçağının düşürülmesi anlamındaki ‘splash’ ifadesi duyuldu.

Öncelikli olarak F-16 uçaklarına entegrasyonu planlanan Bozdoğan, muharip uçak, büyük gövdeli uçak, helikopter ve SİHA’larda da kullanılabilecek.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.