Ekonomi Çelik sistemle 6 ayda konut teklifi

‘Çelik’ sistemle 6 ayda konut teklifi

Dünyada inşaat tamamlama sürelerinin 6 ay civarında olduğunu söyleyen GAPAS Başkanı İsmail Özcan, hızlı konut arzı için “çelik” sistemleri önerdi. Özcan, “Devletin özel sektörü bu alana yönlendirmesi lazım” dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
‘Çelik’ sistemle 6 ayda konut teklifi
Arşiv

Dünyada artık inşaat sürelerinin 6 ay civarında olduğunu söyleyen Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Başkanı İsmail Özcan, hızlı konut arzı için “çelik” sistemleri önerdi. Özcan, “Devletin özel sektörü bu alana yönlendirmesi lazım” dedi. Yeni Şafak’a konuşan Özcan, konut piyasasında arz-talep dengesizliği bulunduğuna dikkat çekti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın hazine arazilerinin konut edinimi amacıyla satılması uygulamasına destek veren Özcan, “Şu anda en verimli çözüm olarak görünüyor” diye konuştu.

İsmail Özcan
İsmail Özcan

GARANTÖRÜ TOKİ OLSUN

  • Daha önceleri kooperatifler dolayısı ile olumsuz tecrübeleri olan insanların bu alandan uzak durduğuna dikkat çeken Özcan, "TOKİ veya Emlak Konut garantör veya müşavir olursa bu sistem ile birlikte hazine arazileri çok değerlenir. Aynı zamanda erişilebilir konutların çoğalmasına yol açabilir. Türkiye’nin konut ihtiyacını çok hızlı bir şekilde kapatır” ifadelerini kullandı.

2021 yılında 400 bin aded konutun inşaatının başlandığını, ancak bunların tamamlanma süresinin 15-18 ayı bulacağını vurgulayan Özcan, şöyle konuştu: “2023 yılının ilk çeyreğinde teslim edilmeye hazır hale gelecek bu konutlar piyasayı biraz da olsa canlandıracak ve kiraların stabil hale gelmesini sağlayacak. Dünyada artık inşaat süreleri 6 ay civarında. Çelik sistemler ile birlikte bir binanın tamamlanması 6 aydan kısa sürebiliyor. Her şey fabrikada üretiliyor, inşaat alanına geliyor ve zemine yerleştiriliyor. Çok kısa bir sürede konut edinimi bu şekilde sağlanabiliyor. Bizim bu zamanı kazanmamız lazım, çelik karkas gibi sistemlere eğilmemiz lazım. Devletin özel sektörü bu alana yönlendirmesi lazım.”

Konutta dikkat çeken öneri: Fiyatlar yarı yarıya inebilir
FOTOĞRAF 12
Title
İnşaat sektöründe yeni konut üretimi azalırken, satılık ve kiralık konut fiyatları yükseliyor. Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) sorunun hızlıca çözümü için İngiltere’de uygulanan ‘kullanım hakkı satışı’ yöntemini önerdi.
Title
Bu modelde, kişiler sadece konutun yapı ömrü boyunca kullanım hakkını satın alıyor. Arsa mülkiyeti yine hak sahibinde kalıyor.
Title
Müteahhit sadece yaptığı konut bedelini ve kârını alıyor.
Title
Konutu alan kişiler ise müteahhide konut bedelini ödedikten sonra, konutun yapı ömrü kadar yapılan sözleşme kapsamında kira ödüyor.
Title
Kullanım hakkı alan kişinin, binanın ömrü boyunca konutu çocuklarına miras bırakabileceği kaydediliyor.
Title
konut üretimini ve fiyatını düşürmesi beklenen yeni modeli tanıtan GAPAS Başkanı İsmail Özcan, sistemin Türkiye’de turizm, madencilik ve tarım gibi alanlarda kullanıldığını ifade ederek, perakende konut piyasasına da bu modeli adapte etmek gerektiğini söyledi.
Title
Önerdikleri Yeni Mülkiyet Sistemi’nin arsa maliyetini, konutun veya ticari ünitenin ilk yatırım maliyetinden çıkardığını söyleyen Özcan, “Yeni mülkiyet sistemiyle; arsanın mülkiyeti ilk sahibinde kalıyor, daire veya dükkan alan, satış fiyatı olarak arsanın bedelini değil, müteahhidin inşaat maliyetini ödüyor, arsa sahibine de uzun süreli olarak kira ödüyor” dedi.
Title
Bu sistemin, mevcut kanunlarda kısmen ‘intifa’ hakkı olarak tanımlanan hakkın satışına dayandığını ifade eden Özcan, bugün 1 milyon TL’ye satılan bir dairenin, uygulanacak yeni mülkiyet sistemiyle 500 bin-600 bin TL’ye satılabileceğini, arsa bedelinin ilk satın almada ödenmeyip, bunun yerine, arsa için aylık bir kira bedelinin arsa sahibine ödenebileceğini söyledi.
Title
Yeni mülkiyet sisteminde her kesimin kazançlı çıkacağını savunan Özcan, “Vatandaş fiyatı erişebilir bir konuta sahip oluyorken, müteahhit inşaat yapıp satıyor. Arsa sahibi arsayı elden çıkarmadan uzun vadeli getiriye kavuşuyor” dedi.
Title
Arsa sahibinin, binanın kullanım ömrü dolduğunda arsaya istediği başka bir gayrimenkulü yapabileceğini aktaran Özcan, “İsterse toplu para alıp fonlara projeyi kiralayabilir. Bu açıdan büyük avantaj sağlıyor” dedi.
Title
Sistemin kamu içinde faydalı olacağı görüşünü dile getiren İsmail Özcan, “Bugün kentsel dönüşüm önünde en büyük engel parçalı mülkiyet yapısı ve artan maliyetler. Tek mülkiyeti olacağı için sonrasında kamunun dönüşüm yapması da çok daha rahat olacak” dedi.
Title
Özcan, özellikle büyük hazine arazilerini elinde bulunduran kamunun TOKİ ve Emlak Konut eliyle bu sistemin hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti.
Konutta dikkat çeken öneri: Fiyatlar yarı yarıya inebilir
Satılık ve kiralık konutta fiyat artışları devam ederken GAPAS sorunun çözümü için İngiltere'de uygulanan 'kullanım hakkı satışı' yöntemini önerdi. Söz konusu yöntem ile 1 milyon liralık bir konutun fiyatının 500 bin liraya kadar inebileceği öngörülüyor.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.