|

Cerrahpaşa yenileniyor

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yerleşkesi ve hastanesi yeniden inşa ediliyor. AK Parti Fatih Belediye Başkan Adayı Ergün Turan, yapılandırma kapsamında ilk olarak arkeolojik tarama ve kazı çalışması için 12 Mart’ta ihaleye çıkılacağını söyledi.

Yeni Şafak
04:00 - 9/03/2019 Cumartesi
Güncelleme: 01:04 - 9/03/2019 Cumartesi
Yeni Şafak
Proje toplamda 1 milyon 300 bin metrekarelik bir alanda gerçekleştirilecek.
Proje toplamda 1 milyon 300 bin metrekarelik bir alanda gerçekleştirilecek.

AK Parti Fatih Belediye Başkan Adayı Ergün Turan, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa yerleşkesinin yeniden yapılandırılacağını söyleyerek, “İlk aşaması olan arkeolojik tarama ve kazı çalışması için 12 Mart'ta ihale yapılacak” dedi. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) eski başkanı da olan Ergün Turan, İstanbul Üniversitesi ile TOKİ arasında yapılan protokoller çerçevesinde yerleşkelerde bulunan, eski, onarıma muhtaç bina ve alanlarını yenileneceğini belirterek, “Böylelikle Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yerleşkesi modern ve ferah bir yapıya kavuşacak” ifadelerini kullandı.

ARKEOLOJİK KAZI FAALİYETİ BAŞLIYOR

Söz konusu çalışmaların büyük bir titizlikle gerçekleştirileceğine dikkati çeken Turan, “Cerrahpaşa arazisinde ilk etapta arkeolojik tarama ve araştırma kazıları yapılacak. Ardından inşaat ve hafriyat çalışmalarına başlayacak” açıklamasında bulundu.

TARİHİ YAPILAR KORUNACAK

Turan, söz konusu kazı çalışmasının TOKİ tarafından ihale edileceğinin bilgisini vererek, toplamda 1 milyon 300 bin metrekarelik bir alanda gerçekleştirileceğini aktardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla tarihsel değerleri koruyarak gelecek nesillere kazandırmaya çalıştırdıklarının altını çizen Turan, “Gelenekle gelecek arasında köprü oluşturup; tarihsel değerlerimizi ve kültürümüzü yaşatıyoruz. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yerleşkesinde yapılacak yapılandırma çalışmalarında da sembol olan tarihsel binalarımızı muhafaza edip geleceğe aktaracağız” ifadelerini kullandı.


  • Çok boyutlu dönüşüm
  • Cerrahpaşa’daki yeni hastanede 164 yoğun bakım yatağının olacağını söyleyen Ergün Turan, “44 ameliyat salonu, 36 genel ameliyathane, 7 günlük ameliyathane, 1 hibrit ameliyathane ve 2 sezaryen ameliyathanesi olacak” dedi. Yeniden yapılandırmanın çok boyutlu olarak tasarlandığını belirten Turan, şöyle devam etti: “TOKİ tarafından Cerrahpaşa Tıp Fakülteleri yerleşkesinde toplam 356 bin metrekarelik alanda yenileme yapacak. İçerisinde restoran, kütüphane, müze, misafirhane/otel, yuva-kreş gibi sosyal donatı alanları olacak. 550 odanın olacağı hastane projesinde, her oda 2 kişilik altyapı ile tasarlandı. Hastane 750 yataklı olacak, 1.100 yatak kapasitesine de çıkabilecektir.”
#​İstanbul Üniversitesi
#Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
#Ergün Turan
5 yıl önce
default-profile-img