Ekonomi Dar gelirliye yeni yıl müjdesi

Dar gelirliye yeni yıl müjdesi

TOKİ , bu ay 3 Millet Bahçesi ihalesi yapacak. Başkan Ömer Bulut, “Dar gelirlinin kolay ödeyebileceği önemli sayıda konut uygulamasını gerçekleştireceğiz” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Ömer Bulut
Ömer Bulut

Türkiye genelinde toplam 837 bin konut üreten Toplu Konut İdaresi (TOKİ) bu yıl hem dar gelirliye konut üretecek hem de millet bahçelerini inşa edecek. TOKİ Başkanı Ömer Bulut, “Avrupa, Orta Doğu, Afrika olmak üzere TOKİ büyüklüğünde bugün konut üreten başka bir devlet veya özel sektöre ait bir kurum ya da kuruluş yok” dedi. TOKİ'nin Millet Bahçelerinde de aktif olarak görev aldığına dikkat çeken Bulut, şu anda 14 Millet Bahçesi'nin de proje çalışmalarını sürdürdüklerinin altını çizdi. Ocak ayında 3 Millet Bahçesi'nin ihalesi gerçekleşmiş olacak. Pendik, Batman ve Elazığ'ın ihaleleri yapılacak. Şubat ayındaysa Sakarya, Eskişehir, Kayabaşı, Samsun ve Ankara olmak üzere 5 adet yeni Millet Bahçesi'nin daha ihalesi gerçekleştirilecek. Şu anda 14 Millet Bahçesi'nin de proje çalışmaları sürüyor.

ÖDEMESİ KOLAY OLACAK

TOKİ, önümüzdeki süreçte dar gelirli vatandaşların rahat satın almasını sağlayacak koşullarda önemli sayıda konut uygulamasını gerçekleştirecek. Konu ile ilgili bilgi veren Bulut, “Önümüzdeki süreçte önemli bir konut satışı hedefimiz var. Önemli bir kısmı dar gelirliler için olacak. Bunu üretmek kolay ama vatandaşımız buna nasıl rahat ulaşabilir diye bunun yöntemleri üzerinde çalışıyoruz. Konut taksitlerinin belli bir kısmının ödemeleri yapılacak. Belli bir birikim o döneme kadar yapılınca vatandaşın da peşinattan sonra kalan taksitleri azalmış olacak. Bu taksitleri de en aza indirgeyecek şekilde TOKİ'nin yetkileri çerçevesinde maliyetleri düşürebilecek tüm unsurları bu projelere dahil etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

REKLAM

DÖNÜŞÜM TAM GAZ

Bulut, kentsel dönüşüm kapsamında bugüne kadar 17,5 milyarlık ihale gerçekleştiğini ve şu anda 59 ilde, 134 ilçede 163 kentsel dönüşümün devam ettiğini kaydetti. Güneydoğu Anadolu’da terörden zarar gören vatandaşlar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla birlikte 19 bin 782 konutluk bir ihale gerçekleştirdiklerine de dikkat çeken Bulut, ‘’Konutların da yavaş yavaş teslimleri başladı. TOKİ olarak bu konutlara ilave toplamda o bölgede 23 bin 247 konut üretmiş olduk. Orada terörden zarar gören vatandaşlarımıza teslim edilecek” bilgisini verdi. Bazı şirketlerin kur düşmesine karşın doları 8 liradan sabitlemesiyle ilgili de konuşan Bulut, “Bu fiyatlamayı bizim sektördeki çalışanlar yapmadı. Onlar da o savaşın içerisinde yer alarak bu savaşı verdiler. Artış yaşandı ama biz bu seviyedeki artışı hiç görmedik” dedi.

  • Sınırda geçiş yok
  • Sınırda kaçak geçişleri önleyecek betonarme duvarlar hakkında da bilgi veren Bulut konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sınır duvarlarında 820 bin metrelik bir güvenlik duvarı var. Bunun sadece duvar olan engel kısmı ve oradaki kapı ve kulelerle ilgili kısımlarını biz yapıyoruz. Yüksek teknolojiyle sınır güvenliğini sağlayan diğer elektronik kısım Milli Savunma Bakanlığı tarafından yürütülüyor.”

İstanbul'un ilçeleri birbiriyle yarıştı
EKONOMİ
İstanbul'un ilçeleri birbiriyle yarıştı

Sanayinin tercihi OSB
EKONOMİ
Sanayinin tercihi OSB

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.