Ekonomi 32 ilde binden fazla devlet arazisi satışa çıktı 8 taksit imkanı var

​Devlet 32 ilde binden fazla araziyi satışa çıkardı

32 ilde binden fazla devlet arazisi satışa çıktı: 8 taksit imkanı var

Türkiye genelindeki 50 bin kamu lojmanından ekspertiz işlemleri tamamlananları ihale ile satışa çıkaran Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bir taraftan da kamu hizmeti için gerekli olmayan araziler için ihaleye çıkıyor. 32 ilde binden fazla arazi satış listesine alınırken, arazilere talip olanlardan ise 5 yıl süreyle emlak vergisi ve Katma Değer Vergisi alınmayacak. Ödeme tarafında alıcılara kolaylık sağlanan arazilerin 4'te 1'i peşin olarak alınırken geri kalan bedel ise 2 yıl içerisinden 8 eşit taksite bölünebilecek.

Kenan Biter Yeni Şafak
Milli Emlak Genel Müdürlüğü 32 ilde yer alan 1290 adet Hazine arazisini ihale usulüyle satışa çıkardı.
Milli Emlak Genel Müdürlüğü 32 ilde yer alan 1290 adet Hazine arazisini ihale usulüyle satışa çıkardı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı Milli Emlak Genel Müdürlüğü, Hazinenin özel mülkiyetinde bulunan, herhangi bir kamu hizmeti için gerekli olmayan ve hukuken ihaleye çıkarılmasında herhangi bir sakınca bulunmayan taşınmazları bir bir satışa çıkarıyor.

Bu kapsamda Türkiye genelinde 32 ilde 1290 Hazine arazisi için ihaleye çıkıldı.

İmarlı ve imarsız çeşitli büyüklüklerdeki araziler için en yakın ihale tarihi ise 4 Mart olarak belirtilirken, arazilerin satışı için ay sonuna kadar ihale takvimi planlanıyor.

yenisafak.com'un Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nden edindiği bilgilere göre; ihale ilanı açılmış 32 il arasında en fazla arazinin 522 adet ile Ankara, 252 adet ile ise Konya'da yer alıyor. Söz konusu illeri ise sırasıyla Çorum, Afyonkarahisar ve Antalya izliyor.

Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından satışa çıkarılan arazi.

YÜZDE 10'U KADAR TEMİNAT BEDELİ

Hazinenin özel mülkiyetindeki taşınmazlar ihaleye çıkarılırken tespit edilen tahmini bedel, taşınmazın bulunduğu yerdeki piyasa alım satım rayici dikkate alınarak tespit ediliyor. Arazilere talip olanlardan ihale öncesinde taşınmazın taşınmazın niteliğine göre tahmini bedelin yüzden 10'undan aşağı olmamak üzere yüzde 30'una kadar teminat bedeli talep ediliyor.

İhalenin kazanılmaması halinde geçici teminatlar katılımcılar hesabına iade ediliyor.

5 YIL VERGİ YOK!

Hazineye ait taşınmazların satışında alıcılara ciddi muafiyetler de tanınıyor. Satış işlemleri sırasında düzenlenen belgeler vergi, resim ve harçtan muaf tutulurken taşınmazın satışını takip eden yıldan itibaren 5 yıl süreyle emlak vergisine tabi de tutulmuyor. Ayrıca satışı yapılan taşınmazlardan Katma Değer Vergisi de alınmıyor.

8 TAKSİT İMKANI

İhaleyi kazananlardan taşınmazın satış bedelinin 4'te 1'i peşin olarak alınırken geriye kalan kısmı ise azami iki yıl içerisinde ve üçer aylık dönemler itibariyle sekiz eşit taksitte de bölünebiliyor. Bu taksitlere satışın yapıldığı yılda geçerli olan kanuni faiz oranı uygulanıyor. Taksitlerin vadesinden önce ödenmesi halinde faiz hesabı, tahsil tarihi itibariyle hesaplanıyor. Taksitlendirilen taşınmazlarda satış borcu bitmeden banka teminat mektubu veya ipotek tesis edilmesi halinde ise tapu verilme imkanı bulunuyor.

İnfografik: Emir Ece

BAŞVURU SÜRECİ

Satın alma talepleri, il, ilçe, mevki, pafta, ada, parsel numarasının da belirtildiği bir dilekçe ile taşınmazın bulunduğu il ve ilçelerde; Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne müracaat edilerek yapılabiliniyor.

İhaleye katılacaklarda aranan şartlar:

-Yasal yerleşim yeri sahibi olmaları,

-Gerçek ve Tüzel Kişilerin Tebligat için Türkiye’de adres göstermeleri,

-Gerçek kişilerin T.C. kimlik numarasını, tüzel kişilerin ise vergi kimlik numarasını bildirmeleri,

-Gerçek ve Tüzel Kişilerin İhale saatinden önce (tahmin edilen bedelin yüzde 10’undan az olmamak üzere yüzde 30’una kadar) geçici teminatı yatırmış olmaları,

-İşin gereğine göre Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü veya Emlak/Millî Emlak Müdürlüğünce tespit edilecek diğer belgeleri vermeleri,

-Tüzel kişilik adına ihaleye katılacak veya teklifte bulunacak kişiler, tüzel kişiliği temsile tam yetkili olduklarını gösterir noterlikçe tasdik edilmiş imza sirkülerini veya vekaletnameyi vermeleri,

-Kamu tüzel kişilerinin ise, tüzel kişilik adına ihaleye katılacak veya teklifte bulunacak kişilerin tüzel kişiliği temsile yetkili olduğunu belirtir belge vermeleri gerekiyor.

  • Türkiye genelinde satışa çıkarılan taşınmazların ihale ve diğer bilgilerine www.milliemlak.gov.tr web adresinden ulaşılabiliniyor.

Türkiye genelinde yaklaşık 250 bin kamu lojmanı bulunduğu belirtiliyor.

50 BİN KAMU LOJMANINDA SATIŞLAR SÜRÜYOR

Öte yandan 50 bin kamu lojmanının satışı ile ilgili süreç de devam ediyor. Yurt genelinde 250 bin kamu lojmanı bulunuyor. Bu konutlardan savunma, güvenlik, adalet, istihbarat hizmetleri ve kampüs alanında yer alan yaklaşık 200 bin lojmanın dışında kalan satılabilecek nitelikteki 50 bin lojmanın satışı öngörülüyor. Söz konusu lojmanlardan ekspertiz işlemleri tamamlananlar satışa sunuluyor.

Kamu konutu ihalede en yüksek teklif veren istekliye peşin veya yüzde 25'i peşin olmak üzere 24 aya kadar taksitle satılacak.
  • Bazı bankalar ise kamu lojmanı almak amacıyla finansman başvurusunda bulunanlar için 0,79'dan başlayan finansman oranları sunuyor.

Devletten 8 taksitle satılık arazi: İşte arazilerin bulunduğu 32 il
FOTOĞRAF 33
Title
Türkiye genelindeki 50 bin kamu lojmanından ekspertiz işlemleri tamamlananları ihale ile satışa çıkaran Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bir taraftan da kamu hizmeti için gerekli olmayan araziler için ihaleye çıkıyor. 32 ilde binden fazla arazi satış listesine alınırken, arazilere talip olanlardan ise 5 yıl süreyle emlak vergisi ve Katma Değer Vergisi alınmayacak. Ödeme tarafında alıcılara kolaylık sağlanan arazilerin 4'te 1'i peşin olarak alınırken geri kalan bedel ise 2 yıl içerisinden 8 eşit taksite bölünebilecek. İşte satışa çıkarılan arazilerin bulunduğu iller ve sayıları...
Title
Balıkesir: 12 adet
Title
Manisa: 20 adet
Title
Kütahya: 3 adet
Title
Bilecik: 6 adet
Title
Aydın: 7 adet
Title
Muğla: 9 adet
Title
Denizli: 5 adet
Title
Antalya: 52 adet
Title
Isparta: 20 adet
Title
Konya: 251 adet
Title
Ankara: 522 adet
Title
Bolu: 45 adet
Title
Kırıkkale: 6 adet
Title
Çankırı: 42 adet
Title
Karabük: 24 adet
Title
Kastamonu: 4 adet
Title
Çorum: 78 adet
Title
Yozgat: 20 adet
Title
Nevşehir: 12 adet
Title
Kayseri: 24 adet
Title
Osmaniye: 7 adet
Title
Samsun: 6 adet
Title
Ordu: 2 adet
Title
Adıyaman: 6 adet
Title
Şanlıurfa: 1 adet
Title
Elazığ: 1 adet
Title
Tunceli: 6 adet
Title
Erzincan: 8 adet
Title
Bayburt: 9 adet
Title
Kars: 2 adet
Title
Kahramanmaraş: 10 adet
Title
Afyonkarahisar: 55 adet
Devletten 8 taksitle satılık arazi: İşte arazilerin bulunduğu 32 il
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bir taraftan da kamu hizmeti için gerekli olmayan araziler için ihaleye çıkıyor. 32 ilde binden fazla arazi satış listesine alınırken, arazilere talip olanlardan ise 5 yıl süreyle emlak vergisi ve Katma Değer Vergisi alınmayacak.
Abone Ol Google News
PKK’nın Diyarbakır'daki sivil katliamına sessiz kalanlara kınama: Suça ortak olduğunuzu ilan ediyoruz
Gündem

PKK’nın Diyarbakır'daki sivil katliamına sessiz kalanlara kınama: Suça ortak olduğunuzu ilan ediyoruz

Tüm dünya koronavirüs salgını sebebiyle insan hayatını kurtarma mücadelesi verirken, PKK Diyarbakır'da sivilleri katletti. Terör örgütünün kanlı saldırısı, pek çok gazeteci, yazar, akademisyen, sendikacı ve doktorun ortaklaşa imzaladığı metinle kınandı. PKK’nın emekçi ve sivil katliamlarını sürdürdüğü belirtilen açıklamada, “Terörle mücadeleye ‘halk sağlığı sorunu’ diyerek PKK’nın cinayetlerini görmezden gelen sendika ve meslek örgütlerini, siyasi partileri ve insan hakları örgütlerini PKK’yı kınamaya davet ediyoruz. Bu cinayetleri kınamayanların suça ortak olduklarını buradan ilan ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.
İşten çıkarma 3 ay yasaklanıyor: Ücretsiz izinde ise günlük 39 lira 24 kuruş ödenecek
Ekonomi

İşten çıkarma 3 ay yasaklanıyor: Ücretsiz izinde ise günlük 39 lira 24 kuruş ödenecek

Koronavirüsle mücadele kapsamında işten çıkarma üç ay süreyle yasaklanıyor. Cumhurbaşkanı isterse bu yasağı altı aya kadar uzatabilecek. İşveren isterse işçiyi ücretsiz izne çıkartabilecek bu durumda işçiye günlük 39 lira 24 kuruş ödenecek. Ayrıca 15 Mart'tan sonra işten çıkartılan ve işsizlik maaşı alamayan işçilere de aynı miktar ödenecek.
3D yazıcıyla video laringoskop ürettiler
Teknoloji

3D yazıcıyla video laringoskop ürettiler

Turgutlu Bilim Sanat Merkezinde (BİLSEM) sağlık çalışanlarının yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelesine destek olmak üzere geliştirilen proje kapsamında, 3D yazıcı ile Turgutlu Devlet Hastanesi doktorlarının talep ettiği medikal cihaz "video laringoskop" üretildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.