Ekonomi Fuarın gözdesi oldu

Fuarın gözdesi oldu

Bir çok yabancı yatırımcının bir araya geldiği MIPIM 2019’da Emlak Konut GYO projeleri ilgi odağı oldu. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Hakan Gedikli, Türk mimarisiyle proje yaptıklarını bunun da yabancılar tarafından beğenildiğini söyledi. Gedikli, “Bizim Mahalle isimli projemiz ise birçok yabancı projenin önüne geçti” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı olan Emlak Konut GYO, sektörüne ve ekonomiye katkı sağlamaya devam ediyor. Yeni yaşam alanları inşa eden şirket, prestijli projeleriyle uluslararası alanda da dikkat çekiyor. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Hakan Gedikli yaptığı MIPIM 2019 değerlendirmesinde, “Gelişmekte olan ülkelerin küresel inşaat sektörü hasılasından aldığı payın 2025 yılında yüzde 60’ı geçeceği düşünüldüğünde bu organizasyonda yapılan bağlantıların, ticari faaliyetlerin ve tanıtımın önemi çok daha fazla artıyor. 23,3 milyar TL tutarındaki varlık toplamı ile Emlak Konut GYO, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesinde en büyük gayrimenkul yatırım ortaklıkları arasında yer alıyor” dedi.

YABANCIYA SATIŞ

Dışa açılmanın her sektörde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de önem arz ettiğinin bilincinde olduklarına vurgu yapan Gedikli, 2018 yılında yabancı yatırımcılara satış tutarlarının 1.1 Milyar TL’ye ulaştığını söyledi. MIPIM gibi organizasyonların sürdürülebilir tanıtım açısından önem arz ettiğine de işaret eden Gedikli, sene başından bu yana Katar ve Almanya’da fuarlara da katıldıkları ve yabancı yatırımcıyla buluştukları bilgisini de verdi.

Hakan Gedikli

BİZİM MAHALLE KONSEPTİ SEVİLDİ

Geleneksel Türk mimarisiyle yapılan Bizim Mahalle projesinin fuarın gözde projelerinden biri olduğuna dikkat çeken Hakan Gedikli, “Özellikle Küçükçekmece ilçesi sınırlarında 1 milyon metrekarelik bir alanda kurulan ve özlenen mahalle yaşamı konseptiyle duyurduğumuz Emlak Konut Bizim Mahalle projemiz katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü” dedi. Toplamda yaklaşık 6 bin konut ve ticari üniteyi barındıracak proje caddeleri, meydanları, ata sporu merkezi, camisi, millet bahçesi, resmi kurumları yatay mimari konseptine uygun olarak hazırlanan konutlarıyla İstanbul’un ayrıcalıklı yaşam alanı olarak yabancı yatırımcının ilgisini çekiyor.

  • 1,2 milyar TL net kâr hedefi
  • Şirketin arsa portföyü büyüklüğü yaklaşık 4,1 milyon metrekare, üretilen ve ihalesi gerçekleştirilen bağımsız bölüm sayısı ise 132 bin adet oldu. Önümüzdeki beş yıllık süreçte kâr hedefi 6,8 Milyar TL olarak tahmin ediliyor. Hakan Gedikli, Emlak Konut olarak bu yıl içinde, gelir paylaşımı ve anahtar teslimi olmak üzere ihaleler gerçekleştirmeyi planladıklarını, 2019 yılında 7,3 milyar TL satış geliri, 858 bin metrekare satılabilir alan ve 1,2 milyar TL net kâr öngördüklerini de aktardı.

Boing batabilir
EKONOMİ
Boing batabilir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.