Ekonomi İstanbula 10 köprü daha geliyor

Kanal İstanbul'a 10 köprü yapılacak

İstanbul'a 10 köprü daha geliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, ulaştırma ve altyapı projeleri için bakanlığa 14 milyar lira ek ödenek sözü verildiğini bunu ay ay müteahhitlerimize ödeyeceklerini söyledi. Bakan Turhan Kanal İstanbul'la ilgili ise proje kapsamında 10 köprü daha yapılacağını kaydetti.

Haber Merkezi Diğer
Kanal İstanbul projesinin uygulanacağı alan
Kanal İstanbul projesinin uygulanacağı alan

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, AA Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Turhan Kanal İstanbul projesi kapsamında İstanbul'a 10 köprü daha yapılmasının planlandığını söyledi.

Bakan Turhan'ın açıklamasından satır başları şöyle;

(İstanbul Havalimanı hakkında): Tem otoyolu dediğimiz ikinci çevreyolu diye adlandırdığımız yol Hasdal, Kemerburgaz, Esenler kavşağı, Arnavutköy Habipler üzerinden havalimanına bağlanıyor.

2x4 şeritli olarak havalimanına hizmet veriyor. Yani havaalanı bölgesinde bir kavşaktan giriş çıkış yapılıyor, tamamlandığında 3 kavşaktan yapılacak. Tek kavşak elbette yetmez. Yolcu sayımız 350 bini bulacak. İleriye dönük çalışmamızda günlük 350 bini bulacağı tahmin ediliyor. Kargo istasyonuna ayrı bir kavşak yapılacak. 4. kavşakla da her türlü giriş çıkışlar yapılacak.

İETT otobüsleri kalkacak

Buraya toplu taşıma araçları taşımacılık yapacak. Lüks taksi araçlarımız taşımacılık yapacak. Havaalanının yapılmasındaki sözleşmedeki şartımız Atatürk Havalimanı'ndaki şirketlerin mağdur edilmemesidir.

Havalimanındaki taksilerin daha kaliteli olması önemli. İETT otobüsleri kalkacak. Aktarma istasyonlarından çalışacak. Özel bagaj taşımalı metro, 2019 sonunda Gayrettepe havalimanı metrosunu açmayı hedefliyoruz.

İstanbul'un 19 ilçesi adalı olacak
EKONOMİ
İstanbul'un 19 ilçesi adalı olacak

Gerek Anadolu gerek Avrupa tarafından belirli metro istasyonlarından otobüs aktarmaları olacak. Bagajı olacak, sahibine kart verecek. Lüks karayolu ulaşım hizmeti verilecek. En uzak mesafe Pendik 30 TL olacak, 12 TL'ye yolculuk yapılacak. Ortalama 15 TL olarak belirlendi. Her koltukta yolcuların kullanabileceği elektronik sistem olacak. İnternet, şarj sistemi olacak.

Kuzey Marmara Otoyolu'na direkt bağlanacak

Doğu'dan Batı'dan havalimanımıza çok tercihli bir şekilde bağlandı. Yılsonuna doğru Çatalca kavşağını da açacağız. Edirne ve Silivri tarafından gelenler Çatalca'dan Kuzey Marmara Otoyolu'na direkt bağlanmış olacaklar. Yani çok alternatifli yollarla birbirleriyle ulaşma imkanımız var.

10 köprü yapılacak

(Ulaştırma ve altyapı projeleri) Bakanlığımıza 14 milyar lira ek ödenek sözü verildi, bunu ay ay müteahhitlerimize ödüyoruz. Yap-işlet-devret modeliyle yaptığımız yüksek maliyetli projeler sayesinde Iğdır'daki, Hakkari'deki yolumu yapıyorum.

Kanal İstanbul kapsamında 10 köprü daha yapılacak.

Bütçe 5,4 milyar lira açık verdi
EKONOMİ
Bütçe 5,4 milyar lira açık verdi

Gram altın güne düşüşle başladı
EKONOMİ
Gram altın güne düşüşle başladı

90'ların sistemi geri geliyor: Artık boşu da para edecek
EKONOMİ
90'ların sistemi geri geliyor: Artık boşu da para edecek
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.