Ekonomi Kiralar en fazla yüzde 15,78 artabilir

Kiralar en fazla yüzde 15,78 artabilir

Son dönemde kira fiyatlarında yüzde 100’ün üzerindeki artışlar kiracıları daha fazla bedel ödemek durumunda bıraktı. Uzmanlar, kiraya en fazla 12 aylık TÜFE ortalaması olan ve eylülde yüzde 15,78 çıkan oranda zam yapılabileceğinin altını çizdi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Kiralar en fazla yüzde 15,78 artabilir
Arşiv

Konut sektöründe pandemi ile yaşanan değişim, İnşaat faaliyetlerinin yavaşlaması, kentsel dönüşüm ve üniversitelerin açılması son birkaç ayda kira fiyatlarını yukarı yönlü tetikledi.

Kredi ve sigorta karşılaştırma platformu Hesapkurdu.com’un İçerik Müdürü İbrahim Çolak, beklenenin çok üstünde bir artış yaşandığına dikkat çekerek “2019’da Resmi Gazetede yayımlanan kanun değişikliğiyle sözleşme dönemlerinde yapılabilecek en yüksek zam oranları belirlendi. Bu oranların çok üzerindeki fahiş fiyat artışlarının yasal dayanağı bulunmuyor” açıklamasını yaptı.

ORANDA TÜFE BELİRLEYİCİ

Enflasyon oranlarının en üst kira-zam oranını belirlemede kullanıldığını hatırlatan Çolak, “Asıl kira artış oranı ev sahibi ve kiracının anlaşmasına göre, 12 aylık TÜFE ortalamasını geçmeme şartıyla belirleniyor. TÜİK verilerine göre, ağustosta 12 aylık ortalamalara göre tüketici fiyatlarında %15,78’lik artış gerçekleşti. Ev sahipleri kiracılara eylül ayında yasal olarak en fazla %15,78 oranında zam yapabilir” dedi.

Köprü Lapseki'ye değer kattı
EKONOMİ
Köprü Lapseki'ye değer kattı

Dolandırıcıda yöntem bitmez
EKONOMİ
Dolandırıcıda yöntem bitmez

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.