Gündem Fındıkta kahverengi tehdit

Fındıkta kahverengi tehdit

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, güçlü yapısı nedeniyle kahverengi kokarca türünün, yeşil kokarcaya göre daha zararlı olacağını dile getirdi. KFMİB Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç ise, fındık sektörlerinin sorunla başa çıkmak amacıyla bir an evvel güç birliği yapmasının zorunlu olduğunu dile getirdi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Böcekler fındık ağaçlarına zarar veriyor.
Böcekler fındık ağaçlarına zarar veriyor.

İlk olarak 2016 yılında Gürcistan’da ortaya çıkan kahverengi kokarca böceğinin Doğu Karadeniz’de de görülmeye başlaması fındık ve mamulleri sektörünü tedirgin ediyor. Türkiye’de böcek nüfusunun öne geçilemez hale gelmemesi için Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, ziraat odaları, üniversiteler, tarım ve orman il müdürlükleri önlem almaya çalışıyor.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, güçlü yapısı nedeniyle kahverengi kokarca türünün, yeşil kokarcaya göre fındığa zararının daha fazla olabileceğini tahmin ettiklerini söyledi. Son yıllarda bazı zararlı böceklerin fındık üretimi ve rekoltesine olumsuz yansımaları olduğuna dikkati çeken Soydan, “Son iki yıldır özellikle yeşil kokarca olarak bilinen zararlı böceğin fındığa önemli ölçüde zararı oldu. Şu anda ürünümüz yeşil kokarcanın haricinde kahverengi kokarcanın da tehdidi altında” dedi.

DOĞU KARADENİZ’DE GÖRÜLDÜ

Soydan, kahverengi kokarcanın ilk olarak 2016 yılında Gürcistan’da etkisini gösterdiğinin altını çizerek, şu değerlendirmede bulundu;

  • “Zararlı böceğin Gürcistan’da yetiştirilen fındığa çok ciddi zararlar verdiğini öğrendik. Yapılan araştırmalarda, bu böceğin ülkemize de girdiği anlaşılmaktadır. Özellikle Karadeniz’in doğu tarafında bu böceğe rastlandı. Kahverengi kokarcanın Türk fındığına zarar vermemesi için Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü başta olmak üzere ziraat odaları, üniversiteler, tarım ve orman il müdürlükleri önlem almaya çalışıyor.”

Böceğin, Gürcistan’da olduğu gibi Türkiye’de ürüne zarar vermemesi için çalışmaların sürdüğünü dile getiren Soydan, ilgili kurumların yakın zamanda böceğin zararlarına ilişkin bilgilerin yer aldığı broşürler hazırlayarak üreticilere dağıtacağını söyledi.

NİSAN VE MAYISTA ORTAYA ÇIKIYOR

Soydan, böceğin nisan ve mayıs ayından itibaren bölgede sık görülmeye başladığını belirterek, şöyle devam etti:

“Özellikle hava sıcaklığı 18-20 dereceyi bulduğunda böcek larvalarını fındık dallarına bırakıyor. Bu aylarda fındıkta doğum süreci başladıktan sonra böcek fındığa zarar veriyor. Bu noktada elimizi biraz daha çabuk tutarak zararlıyı fındıktan uzak tutmak lazım.”

REKLAM

Kahverengi kokarca ile mücadelede üreticilere büyük sorumluluk ve iş düştüğüne işaret eden Soydan, şunları kaydetti:

BÖCEKLE DOĞRU MÜCADELE

“Üreticilerimiz bu zararlı böcekle ilgili nasıl ve ne şekilde mücadele edeceğini ziraat odaları uzmanlarından öğrenebilirler. Üreticilerimizin zamanında ve doğru şekilde bu böcekle mücadele yapmaları gerekiyor. En önemlisi bu böcekle ilgili tavsiye edilen ilaçların kullanılmasıdır. Üreticilerimize çok büyük görevler düşüyor. Ziraat odaları olarak bu böceği gündemimizin ilk sırasına aldık çünkü Gürcistan’da fındığa verdiği zararlar ortada.”

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç ise, zararlı böceklerden en etkilisinin kahverengi kokarca olduğunu söyledi.

Türkiye’de bu böcek ile üst düzeyde mücadele edilmesi gerektiğini ifade eden Sevinç, “Fındık sektörleri olarak birleşip bu sorunla bir an evvel başa çıkmalıyız. Aksi durumda Gürcistan’da yaşanan tablo ülkemizde de yaşanabilir” dedi.

Sevinç, böceğin fındık bahçelerinde yüzde 50-60 verim kaybına yol açtığına dikkati çekerek, “Böcek bulaştığı ağaçtaki fındığı 20 gün içinde tamamen bitiriyor. Aynı zamanda ardından da zararlı bakteriler bırakıyor. Şu an vakit kaybetmeye tahammülümüz yok” diye konuştu.

Haydut devletten itiraf
DÜNYA
Haydut devletten itiraf

Bizsiz sıfır atık olmaz
EKONOMİ
Bizsiz sıfır atık olmaz

Konut satışında Anadolu sürprizi
EKONOMİ
Konut satışında Anadolu sürprizi
Ankara'da cuma namazı saat kaçta?
Gündem

Ankara'da cuma namazı saat kaçta?

Müslümanlar için büyük öneme sahip olan mübarek cuma namazı bu hafta da büyük bir katılımla kılınacak. Cuma namazına gidecek olanlar Ankara'da cuma saatini arıyor. Camileri dolduracak cemaat Ankara'da cuma namazı saat kaçta? sorusunun cevabını merak ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığının takvimine göre, Ankara'da cuma namazı saat 12.53'te.
En güzel Berat Kandili mesajları
Gündem

En güzel Berat Kandili mesajları

En güzel Berat kandili mesajları. 19 Nisan Cuma gecesi Berat Kandili idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek kandillerde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güncel, anlamlı, resimli, kısa, güzel Berat Kandil mesajlarını derledik. Siz de aile fertlerinize, akrabalarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize SMS, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden en güzel resimli Berat Kandili kutlama mesajlarını gönderebilirsiniz. İşte en güzel kandil mesajları...
İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı
Gündem

İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı

İBB'de dün göreve başlayan Ekrem İmamoğlu'nun, medyaya yansıyan 'antrikot' videosunun kurgu olduğu ortaya çıktı. İmamoğlu'nun yemek menüsünü sorduğu yerin yemekhane değil İBB Özel Kalem Müdürlüğü'ne ait çay ocağı olduğu öğrenildi. İBB eski Başkanı Uysal'ın ekibi videoya karşı "İBB Yemekhanesi’nde tüm personele aynı yemek çıkmaktadır. Bugüne kadar Başkan da bu yemekten yemiştir" açıklaması yaptı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.