|

Gaziantep su sorunu yaşamayacak

Mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıkla boğuşan Gaziantep’te su sıkıntı yaşanmaması için bir dizi önlem alındı. GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, Düzbağ Projesi’nin devreye alınmasıyla şehrin yaz sezonunu rahat geçireceğini dile getirdi.

04:00 - 12/08/2023 Cumartesi
Güncelleme: 05:34 - 12/08/2023 Cumartesi
Yeni Şafak
Arşiv
Arşiv

Son yılların en sıcak yaz mevsimini geçiren Türkiye, bölgesel olarak kuraklıkla karşı karşıya kalırken su sorunu yaşanmaması için çalışmalarda durmaksızın devam ediyor. Mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcaklıklar nedeniyle akıllara gelen su sıkıntısı için açıklamada bulunan Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, şehre su temin eden ana kaynak Düzbağ İsale Hattı ile Kartalkaya Barajı ve Mizmilli Kuyuları’nda seviye bakımından sıkıntılı bir durum olmadığını belirtti. Ağustos ayının da kurak geçeceğini aktaran Sönmezler, su tüketiminin artacağını aktararak, şehrin su kaynaklarının buna hazır olduğunu ve bir sıkıntı yaşanmayacağını, yaşanacak kesintilerin sadece arızalardan kaynaklanabileceğini söyledi.


REKOR SU TÜKETİMİ

Gaziantep’in temmuz ayında çok kurak bir ay geçirmiş olmasına rağmen su konusunda bir sıkıntı yaşamadığını belirten Sönmezler, “Ağustos ayında ve devam eden eylül, ekim aylarında da şehrimize inşallah su sıkıntısı yaşatmayacağız. Bizler şükürler olsun özellikle Düzbağ Projesi ile şehrimizin temel asıl kaynağı haline getirdiğimiz bir kaynakla bugün şehrimizin ihtiyacı olan sağlıklı ve kaliteli suyu şehrimize ulaştırmış durumdayız. 3 kaynaktan gelen su ile şehir şu anda günde 600 bin metreküp civarında su tüketiyor. Bu aslında Gaziantep için bir rekor. Bugüne kadar Gaziantep, tarihinde bir ayda hiç 600 binli rakamlara ulaşmamıştı” diye konuştu.


TASARRUF ŞART

Depremlerle beraber Gaziantep’in nüfusa paralel su tüketiminin de arttığını aktaran Sönmezler, “Oluşabilecek küçük arızaların dışında suyumuzun yeterli olmamasından kaynaklanan bir kesintimiz olmadı olmayacak da. Tasarruf konusu çok önemli. Aslında bütün dünya artık suyun tüketimi ile alakalı konuşmaya başladı. Bizler tek başımıza bu sorunu çözmeye yeterli değiliz. Madem bir iklim değişikliği var bir kuraklık söz konusu dolayısıyla hepimize görevler düşüyor. Su olmazsa olmazımız” dedi.


#su sorunu
#Gaziantep
#yaz sezonu
7 ay önce
default-profile-img