Gündem Göz hakkı sepetiyle ikram

Göz hakkı sepetiyle ikram

Bingöl’de Ömer Çakır, elma bahçesinin kenarına astığı “göz hakkı sepeti” ile yoldan geçenlere meyve ikramında bulunuyor. İki yıl önce eşini kaybeden 2 çocuk babası Çakır, ölen eşinin hayrı ve çocuklarının sadakası için yaşadığı müddetçe bahçesinden elma ikramına devam edeceğini söylüyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
“Göz hakkı sepeti” ile yoldan geçenlere meyve ikramında bulunuyor.
“Göz hakkı sepeti” ile yoldan geçenlere meyve ikramında bulunuyor.

Bingöllü 62 yaşındaki Ömer Çakır, yetiştirdiği elmaları bahçesinin kenarına astığı “göz hakkı sepeti” ile yoldan geçenlere ikram ediyor. Merkeze bağlı Sariçiçek köyü Kantar mezrasında yaşayan Çakır, Ekinyolu köyündeki meyve bahçesindeki elmalarını kendi yöntemiyle paylaşıyor.

TAM ELMA GÖNÜL FETHETME

Çakır, uzun yıllar önce başkasına ait bir bahçenin önünden geçerken ağaçta gördüğü meyveleri yemek istediğini ancak sahibi olmadığı için çekindiğini aktardı. 3 yıldır uyguladığı yöntem ile sepetten elmayı alanları görmenin kendisini mutlu ettiğini ifade eden Çakır, “Yarım elma gönül alma, tam elma gönül fethetmek demektir” dedi. İki yıl önce eşini kaybeden 2 çocuk babası Çakır, ölen eşinin hayrı ve çocuklarının sadakası için yaşadığı müddetçe bahçesinden elma ikramına devam edeceğini vurguladı.

SATMAKTAN DAHA HOŞ

Çakır, Kantar mezrasındaki evinin önüne de aynı sepet astığını, evinin önündeki ağaçtan topladığı elmaları çocukların alması için sepete koyduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Yoldan gelip geçen bahçedeki elmaları, meyveleri görünce yemek istiyor. Gözü değince, göz hakkı için bende bu sepeti buraya astım. Ondan sonra böyle elmayı dolduruyorum. Gelen istediği kadar, alıp götürüyor. Yetiştirdiğimi satmaktan çok insanlara ikram etmek daha çok hoşuma gidiyor. Sadece elma değil, bahardan itibaren çıkan muhtelif meyve ve sebzeler de getirip sepete bırakıyorum”

En çok çocuklar seviniyor

Yöntemin en çok çocukları sevindirdiğini, sepete elma kalmadığı zaman kendisini uyardıklarını anlatan Çakır, şunları söyledi: “Meyve ikramı insanları birbirine yaklaştırıyor, sevindiriyor. Meyveden ziyade insanların gönlü daha hoş olsun istiyorum” Sepetten elma alanların ise uygulamadan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bahçe sahibi Çakır’a teşekkür ediyor.

REKLAM
/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.