Gündem İşsiz çocuğa nafaka müjdesi

İşsiz çocuğa nafaka müjdesi

Yargıtay, işsiz kalan çocuğa babanın yardım nafakası ödemesine hükmetti. Kararda, “Yardım, kanuni bir zorunluluk olduğu gibi ahlaki bir görevdir” denildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Yargıtay, işsiz gencin babasından yardım nafakası almak için açtığı davayı reddeden yerel mahkeme kararını bozdu. “Kronik psikoz” hastalığı nedeniyle çalışamadığını öne süren genç, temel ihtiyaçlarını sağlayamadığı gerekçesiyle aylık 300 lira yardım nafakasına hükmedilmesi istemiyle babasına dava açtı. Ancak İstanbul 11. Aile Mahkemesi davayı reddetti. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 3. Hukuk Dairesine geldi. Temyiz incelemesini yapan Daire, yerel mahkemenin kararını oy birliğiyle bozdu. Dairenin kararında, şöyle denildi: "Hiçbir mal varlığı ve geliri bulunmayan davacıya, davalı babanın yardım etmesi kanuni bir zorunluluk olduğu gibi ahlaki bir görevin yerine getirilmesi olarak kabul edilmelidir. Aile bireylerini yoksulluk ve düşkünlükten kurtarmaya ilişkin bir nevi sosyal yardımlaşma sayılan yardım nafakası, ahlak kuralları ile geleneklerin zorunlu kıldığı bir ödevdir.”

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.