Gündem Tuncelide kırmızı kategorideki terörist etkisiz hale getirildi

Tunceli son dakika haber: Kırmızı kategorideki bir terörist etkisiz hale getirildi

Tunceli'de kırmızı kategorideki terörist etkisiz hale getirildi

Tunceli'de dün düzenlenen operasyonda, aranan teröristler listesindeki 'kırmızı' kategoride yer alan 'Atakan Mahir' kod adlı İbrahim Çoban etkisiz hale getirildi. Başına 4 bin TL ödül konulan teröristin, 9 güvenlik görevlisi ve 6 öğretmenin şehit edilmesi olaylarında yer aldığı tespit edildi. Operasyonda 4 M-16, 2 kalaşnikof piyade tüfeği, 9 el bombası, 49 elektrikli fünye ve çeşitli malzemeler ele geçirildi.

Haber Merkezi Yeni Şafak AA
PKK'nın yeni Dersim saha sorumlusu olan ve kırmızı kategoride bulunan terörist öldürüldü.
PKK'nın yeni Dersim saha sorumlusu olan ve kırmızı kategoride bulunan terörist öldürüldü.

Aranan Teröristler Listesi'nde 'kırmızı' kategoride bulunan İbrahim Çoban, dün Tunceli'de düzenlenen operasyonda etkisiz hale getirildi.

  • İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, operasyonda bölücü terör örgütünün sözde yeni Dersim saha sorumlusu "Atakan Mahir" kod adlı İbrahim Çoban'ın etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Açıklamada, Çoban'ın Aranan Teröristler Listesi'nde "kırmızı" kategoride bulunduğu kaydedildi.

"25 yıldır PKK'nın dağ yapılanması içerisindeydi"

Tunceli Valiliğinden yapılan açıklamada ise dün Pülümür ilçesi kırsalında duyarlı vatandaşların ihbarı ile eylem hazırlığındaki teröristlere yönelik İl Jandarma Komutanlığı tarafından başlatılan operasyonda, 10 teröristin hava kuvvetleri desteğiyle etkisiz hale getirildiği anımsatıldı.

  • Açıklamada, devam eden operasyonda ölü ele geçirilen teröristlerden birinin 25 yıldır bölücü terör örgütünün dağ yapılanması içerisindeki sözde Dersim saha sorumlusu "Atakan Mahir" kod adlı İbrahim Çoban olduğu ve İçişleri Bakanlığı Aranan Teröristler Listesi'nde "kırmızı" kategoride bulunduğu aktarıldı.

9 güvenlik görevlisi ve 6 öğretmeni şehit etmiş

Valilikten yapılan bir başka açıklamada ise Çoban'ın 4 milyon lira ödülle arandığı anımsatılarak, yapılan çalışmalar sonucu bu teröristin bir çok terör olayına katıldığı belirtildi.

Açıklamada, terör olaylarını planlayıp talimatını verdiği anlatılan Çoban'ın katıldığı eylemler şöyle sıralandı:

  • "1994 yılında Tunceli/Mazgirt Darıkent nahiyesinde 6 öğretmenin şehit edilmesi, 2 sağlık memurunun kaçırılması,
  • 1999 yılı mayıs ayında Tunceli/Çemişgezek Ulukale köyünde 2 güvenlik korucumuzun şehit edilmesi,
  • 1999 yılı yaz aylarında Tunceli/Ovacık karayolunun terör örgütü mensuplarınca kesilmesi,
  • 7 Aralık 2009 tarihinde Tokat/Reşadiye Sazak köyünde 7 güvenlik görevlisinin şehit edilmesi,
  • 31 Mayıs 2010 tarihinde Tunceli/Merkez Batman Tepesi'ne çıkan zıhlı araçlara ve polis noktasına silahlı saldırı düzenlenmesi."

Bölgede operasyonların tamamlanmasının ardından arazi arama faaliyeti yapıldığı belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

  • "Etkisiz hale getirilen teröristlerin üzerinde ve bölgede yapılan arama tarama faaliyetinde 4 M-16 piyade tüfeği, buna ait 16 şarjör, 2 AK-47 kalaşnikof piyade tüfeği, bu tüfeğe ait 5 şarjör, 9 el bombası, M-16 piyade tüfeğine ait 968 mühimmat, 54 kalaşnikof mühimmatı, 5 kütüklük, el telsizi, 2 ateşleme düzeneği, pil bloku, ateşleme kumandası, cep telefonu, hard disk, gece görüş dürbünü, dürbün, 5 sırt çantası, 3 met, 4 uyku tulumu, hafıza kartı, 49 elektrikli fünye, 5 el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan düzenek, 4 şemsiye, 2 el feneri ile yaşam malzemesi ele geçirildi."

Valilik açıklamasında, kent genelinde teröristlerin bulunmasına ve etkisiz hale getirilmesine yönelik çalışmaların azim ve kararlılıkla sürdürüldüğü belirtildi.

Tunceli'de 10 terörist etkisiz
GÜNDEM
Tunceli'de 10 terörist etkisiz

Hakkari'de 4 terörist etkisiz hale getirildi
GÜNDEM
Hakkari'de 4 terörist etkisiz hale getirildi
/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.