Gündem Mandaların yolculuğu

Mandaların yolculuğu

Kayseri'de sabahın ilk ışıklarında köy meydanına getirilen yaklaşık 700 manda, ardından otlamaları için Erciyes Dağı eteklerindeki sulak alanlara götürülüyor. Gün batımına yakın tekrar ahırlarının yolunu tutan sürüyü, çoban Murat Baykara "Poyraz" adını verdiği emektar atıyla takip ediyor.

Haber Merkezi AA
700 manda günün ilk ışıklarıyla sulak alanlara gidiyor...
700 manda günün ilk ışıklarıyla sulak alanlara gidiyor...

Kayseri'de sabahın ilk ışıklarında köy meydanına getirilen yaklaşık 700 manda, ardından Erciyes Dağı eteklerine götürülerek, sulak alanlarda otlatılıyor.

Kayseri'nin İncesu ilçesi Dokuzpınar Mahallesi'nde vatandaşların beslediği, sütü ilgi gören mandalar, sabahın ilk ışıklarında meydana getiriliyor.

Yaklaşık 700 manda, daha sonra çoban Murat Baykara (32) tarafından Erciyes Dağı eteklerindeki sulak alanlara götürülüyor. Hayvanlar, Karasazlık bölgesindeki sulak alanlarda gün boyu otluyor.

Gün batımına yakın tekrar ahırlarının yolunu tutan sürüyü, çoban Baykara "Poyraz" adını verdiği emektar atıyla takip ediyor.

Baykara, çocukluğundan beri hayvancılık işleriyle uğraştığını belirterek, "Saat 06.00 gibi yola çıkarız. Hayvanları otluk alanlara götürürüz. Hayvanlar akşama kadar orada yayılır. Akşam da yine aynı yoldan köye getiririz" dedi.

Mesleğin zorluklarına değinen Baykara, şunları kaydetti:

"Koruma altındaki otluk alanlar var. Hayvanlar bazen oraya kaçıyor ve kontrol etmek çok zor oluyor. Yağmurlu ve soğuk havalarda işimiz zorlaşıyor. Yer ıslak olduğu zaman hayvan gömülüyor, suya girip çıkamıyor. Bu işin sosyal ve sağlık güvencesi yok. Çok iyi bir getirisi de yok. O yüzden kimse çoban olmak istemiyor."

İtalya Başbakanı istifa edecek
Dünya

İtalya Başbakanı istifa edecek

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, görevinden istifa edeceğini açıkladı. 5 Yıldız Hareketi ve Lig Partisi'nin oluşturduğu koalisyon hükümetinin sona erdiğini belirterek Conte, "Bu noktada hükümet deneyimine son veriyoruz. Konuşmamın ardından istifamı sunmak üzere Cumhurbaşkanı’na gideceğim" açıklamasında bulundu. Conte, son haftalarda meydanlardan kendisine ve hükümetine seslenen Lig Partisi lideri aynı zamanda Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini için "Hükümet kriziyle yüzleşmenin yeri meydanlar değil, parlamentodur" ifadelerini kullandı.
Yangın 53 saat sonra kontrol altında
Gündem

Yangın 53 saat sonra kontrol altında

İzmir'in Karabağlar ilçesinde pazar günü çıkan ve şiddetli rüzgarın etkisiyle hızla büyüyüp, Seferihisar ile Menderes ilçelerine kadar uzanan orman yangını kontrol altına alındı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bundan sonra söndürme çalışmalarının yavaş yavaş sonlanacağını ve soğutma yapılacağını belirtti.
Haluk hocaya veda
Gündem

Haluk hocaya veda

Van'ın Erciş ilçesinde geçirdiği trafik kazası sonrası hayatını kaybeden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun adına, mezun olduğu Galatasaray Lisesi'nde anma töreni düzenlendi. Törene katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Dursun'un ardından

"Ülkesine, tarihine, kültürüne ve tüm kalbiyle inandığı genç kuşaklara adanmış bir hayat, aşık bir yürek. Değerli dostum Haluk Hoca, bu varoluş felsefesiyle, yine memleketi için koştururken, bizi derin bir keder içinde bırakarak aramızdan ayrıldı. Şunu herkes bilsin ki kuzuları daima kollayıp çakallara kaptırmayacağız" ifadelerini kullandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.