GündemÜniversiteye girişte YGS ve LYS ayrımı kalkıyor

YGS ve LYS kalktı mı?

Üniversiteye girişte YGS ve LYS ayrımı kalkıyor

Üniversiteye giriş sınavı değişiyor. Üniversite sınavında YGS ve LYS ayrımı kaldırılıyor. Baraj puanı devam edecek, 18 olan puan türü ise 4'e düşürülecek. Sınav, tek hafta sonunda iki gün içerisinde yapılacak.

Haber MerkeziYeni ŞafakAA
YGS ve LYS ayrımı kaldırılıyor.
YGS ve LYS ayrımı kaldırılıyor.

Üniversite sınavında YGS ve LYS ayrımı kaldırılıyor. Baraj puanı devam edecek, 18 olan puan türü ise 4'e düşürülecek.

YÖK'ten, üniversite sınavında Yükseköğretime Geçiş Sınavı ve Lisans Yerleştirme Sınavları ayrımının ortadan kalkacağı, yükseköğretim programlarına sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil puanları ile girileceği bildirildi.

Yükseköğretim Kurulundan (YÖK) yapılan bilgilendirmeye göre, çalışmaların tamamlanması halinde üniversite sınavında yapılacak değişiklikle YGS ve LYS ayrımı kalkacak.

Öğrenciler, yükseköğretim programlarına sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil puanları ile girecek. Toplam 4 puan türü olacak ve baraj puan uygulaması yine devam edecek. Belli alanlarda, uygulanan başarı sıralaması şartı da aranacak.

Türkçe ve matematik sınavın merkezinde olacak

Diğer önemli değişiklik ise puan türlerinde gerçekleşecek. Halen uygulanan 18 puan türünde azaltmaya gidilecek. Bunlar, çok az sayıda adayın girdiği dil puanı dışında, temel olarak sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türleri olacak fakat her bir puan türünde temel Türkçe ve temel matematiğin katkısı bulunacak. Yeni sistemde Türkçe ve matematik, bu sınavın merkezinde olacak.

Öte yandan, üniversite sınavında sorular, önceden olduğu gibi Milli Eğitim müfredatından oluşacak.

  • YÖK Başkanı Saraç sinyali vermişti
  • YÖK Başkanı Yekta Saraç, 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni'nde üniversiteye girişte yapılan düzenlemelere ilişkin açıklamada bulunmuş, "Şu an uygulanmakta olan giriş sistemi iki aşamalı olarak gerçekleştirilmekte. Sınavların ilki mart, diğeri haziran ayında ve toplam 5 gün sürmektedir. Neredeyse 4 aya yayılan bu durum lise eğitimini olumsuz etkilemektedir. Yeni düzenlemeyle sınavı, bir hafta sonunda başlayıp, bitirmeyi planlamaktayız. 18 puan türünde azaltmaya gidiyoruz" demişti.
  • YÖK Başkanı açıkladı: Üniversite sınavlarında önemli değişiklik
    GÜNDEM
    YÖK Başkanı açıkladı: Üniversite sınavlarında önemli değişiklik

Erdoğan 10 araştırma üniversitesini açıkladı
GÜNDEM
Erdoğan 10 araştırma üniversitesini açıkladı