Gündem Zeynel Beye ziyaretçi akını

Zeynel Bey’e ziyaretçi akını

Batman’ın Hasankeyf ilçesinde yapımı devam eden Ilısu Barajı suları altında kalmaması için geçtiğimiz günlerde taşınan 650 yıllık Zeynel Bey Türbesi, ziyaretçi akınına uğruyor. Yerli turistler, henüz ziyarete açılmayan türbeyi görmek için, kilometrelerce mesafe kat ederek ilçeye geliyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
​Zeynel Bey’e ziyaretçi akını
​Zeynel Bey’e ziyaretçi akını

Ilısu Barajı yapımının devam ettiği Hasankeyf’te, sular altında kalmaması için geçtiğimiz günlerde 192 tekerlekli özel bir platformla, bulunduğu yerden 2 kilometre uzaklıktaki yeni yerleşim alanındaki Kültür Parkı’na taşınan 650 yıllık Zeynel Bey Türbesi, ziyaretçi akınına uğruyor. Türkiye’nin çeşitli kentlerinden yerli turistler, henüz ziyarete açılmayan türbeyi görmek için, kilometrelerce mesafe kat ederek, ilçeye geliyor.

ÇOK GÜZEL BİR YERE ALMIŞLAR

Türbeyi görmek için Diyarbakır, Van, Mersin ve birçok ilden bölgeye akın eden misafirler, asma köprülerin de bulunduğu turistik alana yakın bir yere taşındığı için de memnun olduklarını dile getirdiler. Mersin’den gelen Medine Güçlü, eşinin türbenin taşınmasını televizyonda gördüğünü ve bunu görmek için Hasankeyf’e geldiklerini ifade ederek, “Aslen Diyarbakırlıyım türbeyi çok güzel bir yere almışlar. Her yerden görünüyor. Türbenin taşınma işlemi Türkiye’de yapılan bir ilkti” diye konuştu. İnşaat mühendisi Hüseyin Güçlü de, yaklaşık 3 gün önce türbeyi yeni yerinde görmek için Hasankeyf’e geldiklerini dile getirerek, “Türkiye’de ilk olan bir projeydi. Bin 100 ton ağırlığındaki bir kitlenin dokusunu bozmadan bir yerden başka bir yere taşınması benim gibi bir inşaat mühendisi için hayal bile edilemezdi. Burada emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum çok güzel bir projeyi başarıyla tamamladılar” dedi.

24 saat korunacak

REKLAM

Hasankeyf Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Ahmet Akdeniz, “Türbeyi eski yerinde bu kadar ziyaretçinin geldiğine şahitlik etmemiştim. Tam olarak yeni yerine oturtulmadı. Etrafındaki 400 ton ağırlığındaki beton kütlenin sökülmesinden ve altındaki krikoların çıkarılmasından sonra türbe ziyaretçilere açılacak” dedi. Öte yandan, türbenin 24 saat korunabilmesi için hemen yanına güvenlik kulübesi de inşa ediliyor.

TÜRSAB ve Biletix'e soruşturma
Ekonomi

TÜRSAB ve Biletix'e soruşturma

Rekabet Kurulunca, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ile Biletix Bilet Dağıtım Basım ve Ticaret AŞ hakkında soruşturma açılmasına karar verildi. Soruşturma kararlarının Biletix'in sözleşmelere eklediği ekstra masraflardan, TÜRSAB'ın ise hac kontenjanlarına ilişkin uygulamaları üzerine alındığı belirtildi.
İstanbul Valiliği: Kaydı bulunmayan Suriyeler 20 Ağustos'a kadar başka illere gönderilecek
Gündem

İstanbul Valiliği: Kaydı bulunmayan Suriyeler 20 Ağustos'a kadar başka illere gönderilecek

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada "Ülkemize yasa dışı yollardan giren düzensiz göçmenlerin yakalanarak sınır dışı edilmelerine devam edilmektedir. Geçici koruma kapsamında olmayan Suriye uyruklu yabancılar, İçişleri Bakanlığımızın talimatı ile belirlenen illere sevk edilmektedir. İstanbul, geçici koruma kaydına kapalıdır. Geçici koruma kapsamında olmakla birlikte, İstanbul ilinde kaydı olmayan (diğer illere kayıtlı) Suriye uyruklu yabancıların, kayıtlı bulundukları illere geri dönmeleri için 20 Ağustos 2019 tarihine kadar süre verilmiştir" denildi.
İstanbul’da tarihin en büyük sahte dolar operasyonu: FETÖ bağlantısı dikkat çekti
Gündem

İstanbul’da tarihin en büyük sahte dolar operasyonu: FETÖ bağlantısı dikkat çekti

Esenyurt'ta tarihin en büyük sahte dolar operasyonu gerçekleştirildi. Matbaaya düzenlenen baskında ilk başta herhangi bir suç unsuruna rastlanmazken, polisin dikkatini “Dikkat yüksek gerilim” panosu yazan dolap dikkat çekti. Aramalarını bu yönde yoğunlaştıran polis, panonun arka kısmına tahta paletler üzerinde 100’erlik banknotlar halinde 271 milyon 150 bin sahte Amerikan doları (1 trilyon 530 milyon Türk lirası) ele geçirdi. Operasyonda biri FETÖ bağlantısı sebebiyle ihraç edilen B.Ç. isimli komiser olmak üzere 5 şüpheli yakalandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.