Hayat 76 yaşında, aynı anda 4 ameliyat geçirdi

76 yaşında, aynı anda 4 ameliyat geçirdi

Gaziantep’te karın ağrısı, iştahsızlık, kilo kaybı ve kanlı idrar şikayeti ile hastaneye giden 76 yaşındaki İsmail Pişkin, aynı anda 4 ameliyat birden geçirdi. Hasta ameliyatların ardından sağlığına kavuştu.

Haber Merkezi IHA
76 yaşındaki İsmail Pişkin’e aynı anda 4 ameliyat birden yapıldı.
76 yaşındaki İsmail Pişkin’e aynı anda 4 ameliyat birden yapıldı.

Gaziantep’te böbreğinde tümör, safra kesesinde taş, iltihaplanma, göbek sağ kasığında fıtık tespit edilen 76 yaşındaki İsmail Pişkin’e aynı anda 4 ameliyat yapıldı. Başarılı şekilde tamamlanan ameliyatların ardından Pişkin yeniden ayağa kalktı.
Gaziantep’te yaşayan 76 yaşındaki İsmail Pişkin, Karın ağrısı, iştahsızlık, kilo kaybı ve kanlı idrar şikayeti ile hastaneye başvurdu. Hastanede yapılan tahlil tetkikler ve görüntüleme yöntemleri sonucu Pişkin’in sol böbreğinde 10 santimlik tümör, safra kesesinde taş ve buna bağlı iltihaplanma, göbek ve sağ kasığında fıtık tespit edildi. Hemen ameliyata alınması yönünde karar verilerek, durumu hastaya anlatıldı. Yaşı nedeniyle riskli görülen ameliyat nedeniyle hasta ve yakınlarının onayı ile İsmail Pişkin, ameliyata alındı.

  • Hasta Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlker Pala ve Üroloji Uzmanı Op. Dr. Hilmi Çelik tarafından aynı anda gerçekleştirilen 4 ayrı operasyonla sağlığına kavuştu. 4 saat süren operasyonun ardından yeniden ayağa kalkan İsmail Pişkin, hastaneye ve doktorlara teşekkür ederek, "Çok acı çekiyordum. Şu ana kadar başvurduğum hastaneler yaşımdan dolayı ameliyat olmamın riskli olduğunu söyleyerek, beni ameliyat etmediler. Ağrılarım dayanılmaz bir hal almıştı. Aynı anda yapılan ameliyatlarla tüm sıkıntılarımdan kurtuldum. Üstelik ameliyatın hemen ertesi günü ayağa kalktım, yemeğimi yiyebildim. Ağrım, sızım kalmadı. Beni ameliyat eden doktorlara ve benimle yakından ilgilenen sağlık çalışanlarına teşekkür ederim” ifadelerinde bulundu.

Riskli operasyonlarda deneyim önemli

Yapılan cerrahi müdahale hakkında bilgi veren Üroloji Uzmanı Op. Dr. Hilmi Çelik, benzeri riskli operasyonların deneyim gerektirdiğini vurgulayarak, "Şu ana kadar yaşı dolayısıyla ameliyatı riskli görüldüğü için hastaya müdahale edilmemiş. Yaptığımız tetkikler sonucu tümörün hastamızın sol böbreğini tamamen kapladığını gördük. Aynı zamanda safra kesesinde taş ve buna bağlı iltihaplanma, göbek ve sağ kasığında fıtık tespit ettik. Hastamızın yaşamını sürdürebilmesi için acil müdahale etmemiz gerekti. Vakit kaybetmeden hastayı operasyona aldık. Hastamızın böbreğindeki kitle böbreğinden daha büyüktü. Başarılı bir operasyon gerçekleştirdik ve hastamızın böbreğindeki yaklaşık 10 cm’lik tümörü aldık. Hastamızın durumu gayet iyi. Bundan sonra hastamız çok daha güzel yaşayacaktır" dedi.

REKLAM

Göbek ve kasık fıtığından da kurtuldu

Gerçekleştirilen operasyonla hastanın safra kesesi iltihabı ile göbek ve kasığında bulunan fıtıklardan kurtarıldığını anlatan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlker Pala ise "Hastamız ciddi sağlık problemleri yaşıyordu. Yaşına rağmen riskli, ama başarılı bir ameliyat gerçekleştirdik. Tedavi edilmediğinde safra kesesi iltihabı (kolesistit), safra kesesi patlaması gibi ciddi, bazen hayatı tehdit eden tehlikeli komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle önemsenmesi gereken bir durum. Hastamız ameliyatın ardından kısa sürede toparlandı. Bundan sonra sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürebilir” şeklinde konuştu.

Hasta taburcu edildi

Aynı anda yapılan 4 ameliyatın ardından hızla sağlığına kavuşan İsmail Pişkin, bir gün sonra ayağa kalkıp, yemek ve benzeri ihtiyaçlarını görmeye başladı. Pişkin 2 gün süren tedavinin ardından taburcu edilerek, evine gönderildi.

Baş ağrısıyla giden hastanın kafatasını çıkardılar
HAYAT
Baş ağrısıyla giden hastanın kafatasını çıkardılar

Bademin 9 önemli faydası
HAYAT
Bademin 9 önemli faydası

Tüberküloz hastalarına aylık bin 80 TL yardım
HAYAT
Tüberküloz hastalarına aylık bin 80 TL yardım

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.