Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Hayat Antibiyotiğe direnç
Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00

Antibiyotiğe direnç

Sağlık Bakanlığı’nın ‘Akılcı antibiyotik uygulamaları’ projesi çerçevesinde geçen yıl 101 milyon kutu daha az antibiyotik kullanıldı. 2011’de yüzde 35 olan antibiyotik reçeteleme oranı da geçtiğimiz yıl yüzde 28’e kadar düştü. Düşüşün Türkiye bütçesine 2018 yılı için yaklaşık 1,7 milyar TL katkı sağladığı belirtiliyor.

Aybike Eroğlu Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Sağlık Bakanlığı’nın hayata geçirdiği akılcı antibiyotik uygulamaları sayesinde, 2018 yılında 101 milyon kutu daha az antibiyotik tüketildi. Ülke bütçesine katkısı ise yaklaşık 1,7 milyar TL oldu. 81 ilde başlatılan bilinçsiz antibiyotik kullanımıyla mücadele çalışmaları kapsamında 32 bin sağlık personeline bilinçlendirme toplantıları gerçekleşti. 828 bin vatandaşın da bilgilendirildiği kampanyada kamu spotları hazırlandı. 2011 yılında yazılan reçetelerin yüzde 35’inde antibiyotik yer alırken, hekimlerin antibiyotikleri reçeteleme tercihleri yüzde 28,5 düştü.

166 MİLYON KUTU ANTİBİYOTİK TÜKETİLDİ

Antibiyotik kullanımının azaldığına dikkati çeken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2011’de antibiyotik kutu satış rakamı 218 milyon kutu olarak gerçekleşmiştir. Antibiyotik tüketimimiz, aynı oranda devam etseydi, 2018’de 267 milyon kutu antibiyotik tüketmiş olacaktık. Çalışmalarımız neticesinde geçen yıl antibiyotik tüketimimiz kutu bazında 166 milyon olarak belirlenmiştir. 2018’de 101 milyon kutu daha az antibiyotik tüketilmiştir” dedi.

Akılcı antibiyotik kullanımı sayesinde hem ekonomi hem de sağlık konusunda büyük bir adım atıldığını söyleyen Koca, “2011’de ilaç için harcanan her 100 TL’nin yaklaşık 11 TL’sini antibiyotikler için harcarken, 2018 yılında her 100 TL’nin yaklaşık 4,5 TL’sini antibiyotikler için harcadığımız tespit edilmiştir. Antibiyotik tüketimimiz 2011’deki seviyelerde

olsaydı, 2018’de antibiyotiklere harcanan para yaklaşık 3 milyar TL olacaktı. Bu rakam 1 milyar 293 milyon TL olarak tespit edilmiştir. Ülkemiz bütçesine 2018 yılı için yaklaşık 1,7 milyar TL katkı sağlanmıştır” şeklinde konuştu.

REKLAM
  • TVNET’e sağlık ödülü
  • Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin “sağlık” temalı “Şahane Medya Ödülleri” sahiplerini buldu. Sağlıkta Yerli ve Milli Üretimi Teşvik Eden Program Ödülü tvnet’ten Ayşenur Asuman Uğur’a verildi. Uğur’a ödülünü İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu takdim etti. Ayşenur Asuman Uğur, koruyucu sağlık, halk sağlığı ve sağlık eğitimine verdikleri önem ve bu yönde yaptıkları yayın politikasının yanında, yerli ve milli üretim alanında çalışan ve fikirleri olanları programlarında buluşturmaya devam edeceklerini söyledi.

Adı konmamış hastalık: İsimsiz sendrom
HAYAT
Adı konmamış hastalık: İsimsiz sendrom

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.