|

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi açılıyor: 107 branşta hizmet verecek

İlk etabı geçen ay hizmete alınan hastane, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Japonya Başbakanı Abe'nin katılımıyla 21 Mayıs'ta tam kapasiteyle faaliyete girecek. Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Abe, açılışa video konferans yoluyla katılacak. 789 bin metrekare arsa alanı üzerine kurulu ve 1 milyon 21 bin metrekare kapalı alana sahip Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, 2 bin 68 sismik izolatör ile depreme dayanaklı inşa edildi.

17:45 - 19/05/2020 вторник
Güncelleme: 17:51 - 19/05/2020 вторник
AA
Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesinin tabelaları asıldı.
Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesinin tabelaları asıldı.

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin katılımıyla 21 Mayıs'ta hizmete açılıyor.

  • Ayrıca 3 heliportu bulunan, 10 bloktan oluşan, 456'sı yoğun bakım yatağı olmak üzere 2 bin 682 yatak kapasitesine sahip hastanede, 30 bin metrekare kapalı alan içinde erişkin, çocuk, travma ve kadın doğum acil servisleri yer alıyor.

Günlük asgari 7 bin hastaya hizmet verecek düzeyde tanı ve tedavi üniteleri olan acil servislerde, negatif basınçlı odaları bulunan hastane, gerektiğinde acil yoğun bakım şartlarının sağlanabileceği 226 gözlem alanı, 725 poliklinik odası, 3'ü hibrit toplam 90 ameliyathanesi ile günlük 35 bin ayaktan hasta alabilecek ve ayrıca burada 500 özellikli ameliyat da yapılabilecek.


107 branşta hizmet verecek

Çocuk ve erişkinler için 107 branşta hizmet verecek hastanede en gelişmiş tıbbi cihazlar ve donanımla ileri düzeyde tanı ve tedavi imkanı sunulacak.

Ameliyat sırasında hastaya anestezi halindeyken ışın tedavisi uygulanabilen Xoft İntraoperatif Radyoterapi (IORT) sistemi de ilk kez burada kullanılacak.

"Enerji ve çevre dostu" tasarımlarla inşa edilen hastanede 654 kişilik iki konferans salonu da bulunuyor.

İlk etabı 20 Nisan'da açılan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesine yalnızca yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastaları nakledilmişti.

#Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
#Başakşehir Şehir Hastanesi
#Açılış
4 лет назад