Hayat Dünyada bir ilk 3 kardeşinin de hayatını kurtardı

Dünyada bir ilk: 3 kardeşinin de hayatını kurtardı

Batman'da örneğine az rastlanır bir mucize yaşandı. 3 kızı da Akdeniz anemisi olan Kılınç ailesinin imdatlarına 17 yaşındaki büyük kızları yetişti. Zilan'ın iliği 3 kardeşine de uyunca nakiller olumlu geçti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Dünyada bir ilk: 3 kardeşinin de hayatını kurtardı
Zilan'ın iliğinin 3 kardeşine de uyum sağlaması dünyada bir ilk.

Batman'da yaşayan Kılınç ailesinin 3 kızına da Akdeniz anemisi teşhisi kondu. Kardeşlerin 17 yaşındaki ablalarının iliği 3 kardeşine de uyumlu olunca, nakiller olumlu sonuç verdi

Sabah gazetesinin haberine göre Akdeniz anemisi tanısı ile bebekliklerinden itibaren ayda bir kan almak zorunda olan Batmanlı Kılınç ailesinin 3 kızı, 15 ay önce tedavi amacıyla hastaneye başvurdu. Hastalığın bilinen kalıcı tek tedavi yönetiminin kemik iliği nakli olması nedeniyle aile içi tarama yapıldı. Ablaları, 17 yaşındaki Zilan Kılınç'ın, üç kardeşi ile tam uyumlu olduğu saptandı. İlk nakil denemesi 14 yaşındaki Rojin'e yapıldı. Nakil işleminin 60'ıncı gününde naklin başarılı olmasının ardından 4 yaşındaki ikinci kardeş Meryem'e nakil işlemi başlatıldı. Sonuç yine olumlu oldu. Üçüncü kardeş 2 yaşındaki Delila'nın nakil işlemi başlatıldı. Zilan'dan bir seferde toplanan kök hücreler üçe bölündü, ilk nakilde hemen verilen hücreler diğer iki kardeş için -180 derecelik nitrojen tankında donduruldu. 2. ve 3. nakillerde doldurulan kök hücreler kullanıldı.

Dünyada bir ilk

Hastane Dekanı Çocuk Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Tunç Fışgın, "Bir abladan tek seferde toplanan hücre ile 2 aylık aralarla başarılı bir şekilde yaptığımız 3 nakil süreci dünyada bir ilktir. Bilimin aydınlık yüzü, bu aileye umut ve mutluluk getirmiştir. İlk nakilden sonra 1 yıl, son nakilden sonra 6 ay geçti ve tüm kardeşler sağlıklıdır. Bir abladan tek seferde toplanan ürünün 3 kardeşe başarı ile uygulanması, ilk olması nedeni ile dünya literatürüne de katkı sağlayacaktır. Ekip olarak büyük bir mutluluk yaşıyoruz. Makalemiz bilimsel dergide değerlendirme aşamasında" dedi.

14 milyon yıllık balık fosili bulundu
HAYAT
14 milyon yıllık balık fosili bulundu

Yıldırım Öcek'in ölüm nedeni belli oldu
HAYAT
Yıldırım Öcek'in ölüm nedeni belli oldu

Evsizlere kucak açan cami
HAYAT
Evsizlere kucak açan cami
Uzmanlar saat aralığı vererek uyardı: 'Güneşten D vitamini almak için 30 dakika yeterli'
Hayat

Uzmanlar saat aralığı vererek uyardı: 'Güneşten D vitamini almak için 30 dakika yeterli'

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Tosun, vücut için büyük önem taşıyan D vitamininin vücutta en çok deriden salgılandığını belirterek, "Günlük yarım saat düzenli güneşlenme, vitamin alımı için yeterli olur" dedi.
Bakan Soylu'dan polise yumruk atan Saliha Aydeniz'e kalkan olan CHP'ye tepki: Yüzleri kızarmaz
Gündem

Bakan Soylu'dan polise yumruk atan Saliha Aydeniz'e kalkan olan CHP'ye tepki: Yüzleri kızarmaz

İstanbul'da yapılan yasa dışı gösteri sırasından polise yumruk atan DBP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz'in dokunulmazlığı oy çokluğuyla kaldırıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Meclis'te yapılan oylamada HDP ile aynı safta yer alarak ret oyu kullanan CHP'ye tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından konuya ilişkin paylaşımda bulunan Soylu, "CHP Türk Polisi-PKK tercihinde gözünü kırpmadan PKK'lı Saliha Aydeniz'i tercih etti. Kılıçdaroğlu'nun da, polis istismarı yapan sünepelerinin de TBMM çatısı altındaki bu tercihten yüzü kızarmaz" dedi.
Bakan Soylu'dan polise yumruk atan Salihe Aydeniz'e kalkan olan CHP'ye tepki: Yüzleri kızarmaz
Gündem

Bakan Soylu'dan polise yumruk atan Salihe Aydeniz'e kalkan olan CHP'ye tepki: Yüzleri kızarmaz

İstanbul'da yapılan yasa dışı gösteri sırasından polise yumruk atan DBP Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz'in dokunulmazlığı oy çokluğuyla kaldırıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Meclis'te yapılan oylamada HDP ile aynı safta yer alarak ret oyu kullanan CHP'ye tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından konuya ilişkin paylaşımda bulunan Soylu, "CHP Türk Polisi-PKK tercihinde gözünü kırpmadan PKK'lı Salihe Aydeniz'i tercih etti. Kılıçdaroğlu'nun da, polis istismarı yapan sünepelerinin de TBMM çatısı altındaki bu tercihten yüzü kızarmaz" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.