Hayat Çam balı hastalıkların tedavisini destekliyor

Çam balı hastalıkların tedavisini destekliyor

Çam balı hastalıklarla mücadelede destekleyici rol oynuyor. Yapılan araştırmalarda çam balının özellikle enfeksiyona bağlı hastalıklarla mücadelede destekleyici etkisinin bulunduğu keşfedildi.

Haber Merkezi AA
Türkiye coğrafyasına ait çam ballarında antioksidan ve antibakteriyel potansiyel bulundu.
Türkiye coğrafyasına ait çam ballarında antioksidan ve antibakteriyel potansiyel bulundu.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Veteriner Fakültesince yürütülen Türkiye coğrafyasına ait çam ballarının antioksidan ve antibakteriyel potansiyeline yönelik araştırmada, çam balının özellikle enfeksiyona bağlı hastalıklarla mücadelede destekleyici etkisinin bulunduğu belirlendi.

Çalışmayı yürüten ekipte yer alan OMÜ Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevat Nisbet, arıların çiçek nektarları veya bitkiler üzerinde yaşayan bazı canlıların ürettikleri salgılardan topladıkları ve enzimatik olarak değişikliğe uğratarak yaptıkları balın besleyiciliğinin yanı sıra yüzyıllardan beri şifalı bir ürün olarak kullanıldığına işaret etti.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevat Nisbet

Çam balı ile destekleyici tedavi

Dünyanın pek çok ülkesinde hastalıklarla mücadele konusunda destekleyici stratejiler üzerine çalışmalar yürütüldüğüne dikkati çeken Nisbet, bu kapsamda kendilerinin de Türkiye coğrafyasına ait çam ballarının antioksidan ve antibakteriyel potansiyelinin araştırılmasına yönelik çalışma yaptıklarını söyledi.

Amaçlarının hastalıklarla mücadelede tedaviyi destekleyici alternatif ürünler geliştirmek olduğunu belirten Nisbet, "Antibakteriyel ilaçların kullanılması, aynı zamanda dirençli hastalık oluşturan etmenlerin ortaya çıkmasına neden olmakta. Uygunsuz ve gereksiz kullanımları sonucu gelişen direnç nedeniyle etkilerini önemli oranda kaybetmiş olan antibiyotikler sağlığı tehdit edebiliyor. Bu nedenle çam balı ile destekleyici tedavi yöntemlerini araştırdık" dedi.

Çam balı bakterileri engelliyor

Prof. Dr. Nisbet, çam balının, arıların çiçek nektarı yerine çam pamuklu böceğin salgısını kullanarak ürettiği bal olduğunu dile getirerek, "Bu böcek sadece kızılçam, karaçam ve Halep çamında yaşamakta, çamın öz suyunu emerek beslenmektedir. Ağaç üzerinde bıraktığı salgı damlacıkları arılar tarafından çam balına dönüştürülmektedir." diye konuştu.

Dünya çam balı üretiminin yüzde 92'sinin Türkiye'de gerçekleştirildiğine dikkati çeken Nisbet, şunları kaydetti:

REKLAM
  • "Bu kapsamda yaklaşık 2 yıl süren araştırmamızda Akdeniz ve Ege bölgelerinden 14 bal örneği alarak laboratuvar ortamında araştırma yaptık. Balın antibakteriyel etkinlik düzeyleri ile antioksidan ve fenolik bileşiklerini analiz ettik. Elde ettiğimiz değerler çiçek, akasya, ayçiçeği ve kestane ballarına oranla daha yüksek ve verimli çıktı. Çam balının içindeki enzim, fenolik madde (Bitki veya meyvelerin kendine has renk ve tat, koku gibi özelliklerinin belirlenmesinde rol alan, asıl amacı bitkiye koruma olan madde) ile flavonoid (insan vücudunda antioksidan işlevini yürüten bitkisel besin maddesi grubu) içeriğinin tedavi edici etkiye sahip olduğunu belirledik. Tedavi sürecinde belirli miktarda tüketilen çam balı özellikle enfeksiyon hastalıklarına neden olan bakterileri engellemekte, hastalığın gelişimini baskılamakta. Hastalıklarla mücadele konusunda destekleyici olarak yaraların iyileştirilmesinde balın yararını belirledik. Çam balının besin maddesi ve enerji kaynağı olarak kullanılmasıyla beraber çeşitli hastalıklarda destekleyici tedavi olarak kullanılması son derece önemli."

Vitaminlerin kalbe faydası yok
HAYAT
Vitaminlerin kalbe faydası yok

Civa bebeğin beyin gelişimini olumsuz etkiliyor
HAYAT
Civa bebeğin beyin gelişimini olumsuz etkiliyor

Gebelikte obezite ve stres otizme neden olabiliyor
HAYAT
Gebelikte obezite ve stres otizme neden olabiliyor

Emziren anneler nasıl beslenmeli?
HAYAT
Emziren anneler nasıl beslenmeli?

Aşırı kilo tüp bebek riskini artırıyor
HAYAT
Aşırı kilo tüp bebek riskini artırıyor
En güzel Berat Kandili mesajları
Gündem

En güzel Berat Kandili mesajları

En güzel Berat kandili mesajları. 19 Nisan Cuma gecesi Berat Kandili idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek kandillerde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güncel, anlamlı, resimli, kısa, güzel Berat Kandil mesajlarını derledik. Siz de aile fertlerinize, akrabalarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize SMS, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden en güzel resimli Berat Kandili kutlama mesajlarını gönderebilirsiniz. İşte en güzel kandil mesajları...
Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı
Gündem

Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı

ÖSYM’ye yönelik FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra ev hapsi şartıyla serbest bırakılan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in ifadesi ortaya çıktı. FETÖ üyesi olmadığını belirten Demir, kendi döneminde soru sızdırıldığı iddiasını da reddederek, "Hiçbir sınavın sorusu sızdırılmamıştır. En üst düzeyde önlemleri bir başkan olarak aldım. Bu sınav sorularının sızdırıldığına dair de somut bir delil mevcut değildir" dedi.
İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı
Gündem

İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı

İBB'de dün göreve başlayan Ekrem İmamoğlu'nun, medyaya yansıyan 'antrikot' videosunun kurgu olduğu ortaya çıktı. İmamoğlu'nun yemek menüsünü sorduğu yerin yemekhane değil İBB Özel Kalem Müdürlüğü'ne ait çay ocağı olduğu öğrenildi. İBB eski Başkanı Uysal'ın ekibi videoya karşı "İBB Yemekhanesi’nde tüm personele aynı yemek çıkmaktadır. Bugüne kadar Başkan da bu yemekten yemiştir" açıklaması yaptı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.