Hayat Çocuğunuza antibiyotik yerine ıhlamur içirin

Çocuğunuza antibiyotik yerine ıhlamur içirin

Kışın gelmesiyle okullar açılıyor ve çocuklar daha çok kapalı alanlarda vakit geçiriyor. Kapalı ortamlar ise hastalık riskini artırıyor. Çocukların sağlıklı bir okul hayatı geçirmesi için dikkat edilmesi gerekenleri anlatan uzmanlar, "Çocuğunuz hastalandığında antibiyotik yerine ıhlamur içirin" diyor.

Haber Merkezi DHA
Çocuk bir tane antibiyotik dahi içse geri dönüşümsüz olarak florası ve bağışıklık sistemi bozuluyor.
Çocuk bir tane antibiyotik dahi içse geri dönüşümsüz olarak florası ve bağışıklık sistemi bozuluyor.

Kış aylarının gelmesi ve okulların açılmasıyla daha çok kapalı ortamda vakit geçirecek olan çocukların vücut direncinin düşüp, hastalanma riskinin artacağına dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Seçil Sözen Çakır, "Bu aylarda soğuk algınlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonları sık görülüyor fakat tedavisinde antibiyotik önermiyoruz. Onun yerine bol sıvı tüketilmesi, ateş düşürücü ilaçların kulanılması ve bitki çaylarının içirilmesini tavsiye ediyoruz" dedi.

Antibiyotikler çocuğun bağışıklık sistemini bozuyor

Antibiyotiklerin çocukların bağırsak florasını etkilediğini ve bağışıklık sistemini bozduğunu söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uz. Dr. Seçil Sözen Çakır, "Geri dönüşümsüz olarak florayı bozuyor. Çocuk bir tane antibiyotik içtiğinde florası bozuluyor ve bağışıklık sistemini bozmuş oluyorsunuz. Ateş düşürücü kullanılması, bol sıvı içirilmesi, burun kanallarının açılması, anne sütünün verilme sıklığının artırılması, bitki çaylarının verilmesi örneğin ıhlamur gibi faktörler hastalıkların iyileşmesini sağlayacaktır" diye konuştu.

Kapalı ortamlar hastalık riskini artırıyor

Kapalı ortamların hastalık riskini artırdığını belirten Dr. Çakır, "Kışın gelmesiyle okullar açılıyor ve çocuklar daha çok kapalı alanlarda vakit geçiriyorlar. Havanın soğuması çocukların vücut direncini düşürüyor. Solunum yollarındaki damalar kasılıyor ve çocuklar sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu olabiliyorlar. Kapalı ortamlarda bulunmaları da hastalık riskini artırıyor" ifadelerini kullandı.

Kış hastalıkları virüslerden kaynaklanıyor

"Çocuklarda kış aylarında en sık rastlanan hastalık soğuk algınlığı" diyen Dr. Çakır, "Hafif burun akıntısı ve nezleyle başlıyor. Ateş 38 derecede oluyor fazla yükselmiyor, çocuğun genel durumunda büyük bir bozulma olmuyor. Solunum yolu enfeksiyonlarının yüzde 90'ı virüslere bağlı gelişiyor, antibiyotik gerektirmiyor. Ateş düşürücü ilaçlarla müdahale edebiliriz. Çocuklarda ikinci en sık görülen hastalık Farenjit'de yine yüzde 90 virüslerden kaynaklanıyor, antibiyotik gerektirmiyor" dedi.

REKLAM

Çocuğunuza antibiyotik içirmeyin

Çocuklarda antibiyotik kullanılmasını önermediklerini vurgulayan Dr. Çakır, "Türkiye'de gereksiz antibiyotik kullanılmasından dolayı birçok antibiyotiğe direnç kazanıldı. Yani bu antibiyotikleri biz kaybediyoruz. Gerçekten ihtiyaç olduğunda direnç geliştirildiği ve gereksiz kullanıldığı için etkili olmuyor. Ateş düşürücü ilaç, vücut ısısını düşürmek için üzerindeki kıyafetlerin azaltılması, burnunun açılması çocukları iyileştirecektir" diye konuştu.

El yıkama alışkanlığı çok önemli

Çocuğu hastalıklardan korumanın en önemli yolunun eğitim olduğunu vurgulayan Dr. Çakır, "Çocuk aileden gördüğünü yapar. Çocuğa ellerinin yıkanması gerektiğini öğretmek gerekiyor. Çocuk nasıl hapşıracağını, öksüreceğini bilmelidir. Bu da aileden gelen eğitimle olur. Etrafa damlacık enfeksiyonu yaymamak için eliyle değil dirsek içiyle ağzını kapatmalıdır" dedi.

Aşı çocuğu enfeksiyonlardan korur

Aşı yapılmasının önemine değinen Dr. Çakır, "Okul çağındaki çocuklar, sütünü, etini alması dışında A,C ve E vitaminlerinden yoğun bir şekilde beslenmesini öneriyoruz. Çocukları enfeksiyondan koruyan diğer önemli faktör aşıların düzgün yapılmasıdır. Özellikle zatürree aşısı son derece önemlidir. Astımı, diyabeti, kronik böbrek hastalığı olan çocuklara da grip aşısının yapılması gerekiyor. Ayrıca, çocuğu kışın giydirirken kalın tek kat giydirmektense ortam ısısına göre ince birkaç kat giydirip ortam ısısı iyiyse onların azaltılması da enfeksiyonlardan korur" diye konuştu.

Hasta çocuğu okula göndermeyin

Ailelere hasta çocuklarını okula gördermemeleri tavsiyesinde bulunan Dr. Çakır, "Eğer ateşi varsa ve öksürüyorsa kapalı ve sıcak ortamda, aynı sınıfta, öksüren, aksıran çocuklar bir arada olduğu için enfeksiyon hızlıca yayılıyor. Çocukları iki, üç gün evde tutmak hem iyileşmesini kolaylaştırıp hem de enfeksiyonun yayılmasını engellemek adına son derece önemlidir" ifadelerini kullandı.

REKLAM

Çocuklarda okul öncesi bademcik iltihaplanmasına dikkat
HAYAT
Çocuklarda okul öncesi bademcik iltihaplanmasına dikkat

Sonbahar hastalıklarına karşı önleminizi alın
HAYAT
Sonbahar hastalıklarına karşı önleminizi alın

Okul başarısını etkileyen 6 öneri
HAYAT
Okul başarısını etkileyen 6 öneri

Doğru okul çantası nasıl olmalı?
HAYAT
Doğru okul çantası nasıl olmalı?

Okula yeni başlayan çocuğa nasıl davranmalı?
HAYAT
Okula yeni başlayan çocuğa nasıl davranmalı?

Antibiyotik direnci enfeksiyon tehdidini sürdürüyor
HAYAT
Antibiyotik direnci enfeksiyon tehdidini sürdürüyor

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.