Hayat D vitamini ihtiyacını mutlaka güneşten karşılayın

D vitamini ihtiyacını mutlaka güneşten karşılayın

Çocuklara çok hızlı büyüdükleri ilk 2 yaş ve ergenlikte mutlaka D vitamini takviyesi yapılması gerekiyor. Çocukların D vitamini ihtiyacının arttığı en önemli bu dönemde, D vitamininin mutlaka güneşten karşılanması gerekiyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi IHA
D vitamini ihtiyacını mutlaka güneşten karşılayın
Alınan gıdalardan çok az bir miktarı karşılanan D vitaminini mutlaka güneşten karşılayın.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Hasibe Uyğun Küçükkapan, çocukların çok hızlı büyüdükleri ilk 2 yaş ve ergenlikte mutlaka D vitamini takviyesi yapılmasını önerdi.
Uzmanı Doktor Hasibe Uyğun Küçükkapan, çok önemli bir vitamin olan D vitamininin kas iskelet sisteminin gelişiminin yanı sıra sinir sistemi, bağışıklık, psikoloji, kalp damar sistemi gibi daha birçok sistemde de etkili olduğunu hatırlattı.

Çocuklarda ilk 2 yaş ve ergenlikte D vitamini ihtiyacı artar

Çocukların çok hızlı büyüdükleri ilk 2 yaş ve ergenlikte D vitamini ihtiyacının arttığını dile getiren Küçükkapan, “Özellikle bu dönemlerde D vitamini takviyesi bebeklerde günlük 400 ünite, ergenlerde 600 ünite yapılmalıdır. Bebeklerde D vitamini eksikliğinde raşitizm, bacaklarda eğrilik, baş kısmında aşırı terleme görülür. D vitamini eksik olan çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları ve bronşiolit daha sık izlenir" dedi.

Gıdalarla çok az bir miktarı karşılanır, mutlaka güneş şattır

Doktor Küçükkapan, "D vitamini kaynakları süt, süt ürünleri, yumurta sarısı, karaciğer, uskumru, somon, istiridye, balık yağı, ısırgan otu ve mantardır. Ancak gıdalarla günlük ihtiyacın çok az bir kısmı karşılanır ve D vitamini için güneşe ihtiyaç vardır. Ülkemiz için güneş ışınlarının dik geldiği Mayıs -Kasım aylarında 11-15 saatleri arasında 15-20 dakika kollar ve bacaklar açık olacak şekilde güneşlenmek günlük D vitamini ihtiyacını karşılar. Ancak güneşin zararlı etkilerinden korunmak da en az D vitamini almak kadar önemlidir" diye konuştu

Güneşten zararlı etkilerinden korunmak için yapılması gerekenler

Küçükkapan, güneş çarpmasından korunmak için şunları söyledi:

  • "İnce rahat giysiler giyilmeli, şapka ve güneş gözlüğü, güneş kremi kullanılmalıdır. Güneş kremi en az 30 koruyucu faktörlü olmalı ve güneşe çıkmadan en az yarım saat önce sürülmelidir. Çocuklar güneş ışınlarının dik açıyla geldiği saatlerinde yarım saatten fazla güneş altında kalmamalı, güneşten korunmak için gerekli önlemler alınmalı ve bol sıvı tüketilmelidir”

Alerji mevsimi her yıl uzuyor
HAYAT
Alerji mevsimi her yıl uzuyor

B12 vitamini eksikliği hasta ediyor
HAYAT
B12 vitamini eksikliği hasta ediyor

Ciltte kaşıntının 9 önemli nedeni
HAYAT
Ciltte kaşıntının 9 önemli nedeni

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.