Hayat Doktor hastalara Hepatit C bulaştırdı

Doktor hastalara Hepatit C bulaştırdı

Almanya'da doktor Selim C. hastalara Hepatit C bulaştırdı. Bir hastanede anestezi uzmanı olarak çalışan Doktor Selim C.'nin, hastalara Hepatit C bulaştırdığının ortaya çıkması üzerine yetkililer harekete geçti. Bin 300 kişi tekrar muayeneye çağrıldı.

Haber Merkezi Diğer
Almanya'da anestezi uzmanı doktor, hastalara hepatit C hastalığı bulaştırdı.
Almanya'da anestezi uzmanı doktor, hastalara hepatit C hastalığı bulaştırdı.

Almanya'nın Donawörth Kliniği, hastanede 10 yıl görev yapan Anestezi Uzmanı Doktor Selim C.’nin ameliyat öncesi narkoz verdiği bin 300 hastayı tekrar muayeneye çağırdı.

Hastanenin internet sayfasında "22.11.2016 ile 24.04.2018 tarihleri arasında ameliyat olan ve belirli bir doktor tarafından narkoz verilen hastalar lütfen hastanemize gelsin" çağrısı yapıldı. Şimdiye kadar 752 hasta muayeneye gelirken en az 45’inde Hepatit C tespit edildi.

Anestezi Uzmanı Doktor Selim C.

Olay nasıl anlaşıldı?

İsmi açıklanmayan bir doktor, Donauwört kentindeki Donau-Ries Kliniği'nden gelen üç hastasında Hepatit C virüsü çıkınca sağlık dairesine bildirip olayın aydınlığa kavuşturulmasını istedi. Hastanenin tespitine göre virüs yeteri derecede temizlenmemiş cerrahi gereçlerden bulaştı. Sorumlu olarak da Doktor Selim C. gösterildi. Savcılık Doktor Selim C. hakkında adam yaralamaktan soruşturma başlattı. Savcı Matthias Nickolai, “İhmal var mı, yok mu henüz bilmiyoruz” dedi. Hastane doktorun işine son verdi.

Avukatları itiraz etti

Ancak Türk doktorun avukatları ise iddiaları reddetti. Avukatlara göre uyuşturucu bağımlısı olan Selim C. kendisine de şırıngayla enjekte ediyordu. Ancak şırıngaları tekrar kullanmıyordu ve Hepatit C virüsü taşıdığını da bilmiyordu. 2016’da test yapıldı ve virüs çıkmadı. 2017’de test olmadı. 2018’deki testte ise Hepatit C teşhisi konuldu. Selim C. şu anda tedavi görüyor.

Hepatit C nedir?

'Karaciğerin iltihaplanması' olarak tanımlanan Hepatit C, Hepatit B virüsü ile birlikte karaciğer kanserinin en önemli nedenlerinden biri.

REKLAM

Hepatit C sinsi ilerlediğinden fark edilemiyor ve tedavi edilmediği takdirde siroz ve karaciğer kanserine yol açıyor.

Hepatit C virüsü taşıyıcısı olanlar, hasta olmasalar bile kan ve diğer vücut sıvıları yoluyla hastalığı başkalarına bulaştırabiliyor.

Kanser tedavisine başlamadan önce dişçiye gidin
HAYAT
Kanser tedavisine başlamadan önce dişçiye gidin

Kanser teşhisi konulan kadının akciğerinden ceviz kabuğu çıktı
HAYAT
Kanser teşhisi konulan kadının akciğerinden ceviz kabuğu çıktı

Ağabeyinin böbreğiyle sağlığına kavuştu
HAYAT
Ağabeyinin böbreğiyle sağlığına kavuştu

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.