Hayat EMES hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

EMES hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

EMES hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

MS hastalığı, vücudun bağışıklık sisteminin kendi dokularına saldırdığı otoimmun bir hastalıktır. Multipl sklerozda bu süreç, beyin ve omurilikteki sinir tellerini koruyan ve örten madde olan miyeline zarar verir. Bu durum sinirlerin kendisinde geri dönüşü olmayacak hasara neden olabiliyor. Peki nedeni kesin bilinmeyen MS hastalığın belirtileri nelerdir? İşte detaylar.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Hava sıcaklıklarındaki artış ve nem de hastalığın belirtilerini kötüleştirebiliyor.
Hava sıcaklıklarındaki artış ve nem de hastalığın belirtilerini kötüleştirebiliyor.

MS hastalığı yorgunluk, düzgün yürüyememe, kaslarda güçsüzlük ve görme bozuklukları gibi belirtilerle ortaya çıkabilen bir hastalıktır.

MS Hastalığı (Multipl skleroz), bağışıklık sisteminizin sinirlerinizi kapsayan koruyucu dokuya (miyelin) saldırdığı potansiyel olarak zayıflatan bir hastalıktır ve miyelin hasarı beyniniz, omuriliğiniz ve vücudunuzun diğer kısımları arasındaki iletişimi etkileyebilir. Bu durum sinirlerin kendisinde geri dönüşü olmayacak hasara neden olabilir.

Multipl skleroz hastalığın başında teşhiş edilmesi zor bir hastalıktır çünkü genellikle belirtileri gelip geçicidir ve bazen aylarca görünmeyebilirler.

MS'nin kesin sebebi bilinmiyor. Genetik faktörlerden çocukluktaki enfeksiyonlara kadar bir sürü faktör bunda rol oynayabilir.

MS hastalığının belirtileri nelerdir?

Belirtileri etkilenen sinirlere ve hasarın boyutuna bağlı olarak oldukça değişkenlik gösterir. Şiddetli multipl skleroz hastaları yürüme ve net konuşma yetilerini kaybedebilirler.

Multipl Skleroz semptomları şunlar olabilir:

- Bir ya da daha fazla uzuvda uyuşma ya da zayıflık

- Genellikle tek bir gözde ve sıklıkla göz hareketi esnasında (optik nörit) kısmi ya da tam görme kaybı,

- Çift görme veya bulanık görme

- Vücudun bazı bölgelerinde ağrı ya da karıncalanma

- Belirli baş hareketleri ile ortaya çıkan elektrik-şoku hissi

- Tremor, koordinasyon eksikliği veya düzgün yürüyememe

- Geveleyerek konuşma

- Yorgunluk

- Baş dönmesi

- Isı hassasiyeti multipl skleroz olan kişilerde yaygındır. Vücut ısısındaki küçük artışlar multipl skleroz belirtilerini tetikleyebilir ya da kötüleştirebilir.

- Multipl skleroz olan pek çok kişi özellikle hastalığın başlangıç aşamalarında, tekrarlayan semptomları yaşar ve sonrasında bu semptomlarda kısmen ya da tamamen hafifleme görülür.

- Bazı insanlarda iyi huylu multipl skleroz vardır. Hastalığın bu şeklinde, durum sabit kalır ve ilk ataktan sonra MS hastalığı ciddi şekline geçmez.

EMES hastalığı tedavisi var mı, bulaşıcı mıdır?
HAYAT
EMES hastalığı tedavisi var mı, bulaşıcı mıdır?

ALS hastalığının tedavisi var mı?
HAYAT
ALS hastalığının tedavisi var mı?

ALS hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?
HAYAT
ALS hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

Lösemi nedir, kaç çeşit lösemi vardır?
HAYAT
Lösemi nedir, kaç çeşit lösemi vardır?
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.