Hayat Güneş çarpmasının belirtileri nelerdir?

Güneş çarpmasının belirtileri nelerdir?

Aşırı sıcaklarda güneş çarpmasına karşı en çok yaşlılar ve çocukların dikkat etmesi gerektiğini belirten uzmanlar, güneş çarpmasının belirtilerini sıraladı.

Haber Merkezi IHA
Gölgeniz kendinizden ufaksa çocuğunuzu güneşe çıkarmayın ve onlara gölge kuralını öğretin.  ​
Gölgeniz kendinizden ufaksa çocuğunuzu güneşe çıkarmayın ve onlara gölge kuralını öğretin. ​

Güneş çarpmasına karşı, aşırı sıcaklarda dışarı çıkmayın uyarısı yapan Dermatoloji Uzmanı Dr. Belda Yurtseven Tüner, belirli saatlerde dışarı çıkılmaması ve en çokta yaşlıların ve çocukların dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Güneş çarpmasının belirtileri

Dr. Belda Yurtseven Tüner, “Aşırı sıcaklarda güneş çarpması ve bu nedenle oluşabilecek aşırı su kaybı kendini ilk olarak yüksek ateşle gösterir. Terleme fazla, nabız çok hızlıdır. Vücut ağrıları, aşırı yorgunluk, hızlı soluk alıp verme, kas krampları gibi belirtiler görülür. Susuzluk hissi ve bilinç bulanıklığı da diğer belirtiler arasında yer alır. Vücut hızla ısınır, yüze hızlı bir kan akışı olur ve yüz kıpkırmızı görünür. Terlemenin kesilmesi, düzensiz ateş (bacaklı ateş) ve yavaş yavaş bilinç kaybı, hastanın ağırlaşmaya başladığını gösterir" dedi.

Direk güneşe çıkmayın

Güneş ışınlarının en kuvvetli olduğu saatlerde, sabah 10: 00 ile öğleden sonra 15: 00 arasında çocukların direkt güneşte bırakılmamasını belirten Tüner, "Gölge kuralını öğretin. Gölgeniz kendinizden ufaksa çocuğunuzu güneşe çıkarmayın. Şapka, uzun kollu tişört gibi koruyucu elbiseler giydirin. Bebek 6 aydan küçükse koruyucu krem sürmektense koruyucu elbise ve gölgelikli bebek arabası kullanın ve bebeği gölgede bırakın. Güneşe çıkmadan en az 15 dakika önce güneşten koruyucu kremler kullanın” şeklinde konuştu.

Plastik kapların altındaki rakamlara dikkat
HAYAT
Plastik kapların altındaki rakamlara dikkat

Güneş yanığı en kolay nasıl geçer?
HAYAT
Güneş yanığı en kolay nasıl geçer?

Sıcak havada yoğun çalışmayın
HAYAT
Sıcak havada yoğun çalışmayın

Hamilelikte keyifli bir tatil için 6 ipucu
HAYAT
Hamilelikte keyifli bir tatil için 6 ipucu

Güneş çocuğunuzun kabusu olmasın
HAYAT
Güneş çocuğunuzun kabusu olmasın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.