Hayat Hasta odasında erken doğum yaptı bebeğini kaybetti

Hasta odasında erken doğum yaptı bebeğini kaybetti

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Sağlık ve Uygulama Merkezi'nde apandisit ameliyatı olduktan sonra serviste yer olmadığı için beyin cerrahi servisine yatırılan 22 haftalık hamile Hatice Akkol (29), 13 saat sonra hastane odasında doğum yaptı. Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulunan Hatice Akkol, "Yatağımın başında doğum yaptım. Çocuğumu kucağıma aldım. Sadece 45 dakika yaşayabildi" dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
Hasta odasında erken doğum yaptı bebeğini kaybetti
22 haftalık hamile Hatice Akkol, beyin cerrahi servisinde hastane odasında doğum yaptı.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Sağlık ve Uygulama Merkezi'nde apandisit ameliyatı olduktan sonra serviste yer olmadığı için beyin cerrahi servisine yatırıldığını iddia eden 22 haftalık hamile Hatice Akkol (29), 13 saat sonra hastane odasında doğum yaptı. Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulunan Hatice Akkol, "Yatağımın başında doğum yaptım. Çocuğumu kucağıma aldım. Sadece 45 dakika yaşayabildi" dedi.

Bebek 45 dakika yaşadı

Hatice Akkol, iş yerinde rahatsızlanınca Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne başvurdu. Hatice Akkol, 10 Aralık'ta BEÜ Sağlık ve Uygulama Merkezi'ne sevk edildi. Kadın doğum servisinde tedavi edilen Hatice Akkol, apandisit teşhisiyle genel cerrahi servisi doktorları tarafından aynı günün akşamı ameliyata alındı. İddiaya göre; Akkol, ameliyatın ardından serviste yer olmadığı gerekçesiyle beyin ve sinir cerrahisi servisine yatırıldı. Bir gün sonra da hastane odasında doğum yaptı ancak bebek sadece 45 dakika yaşayabildi.

Hatice Akkol, hastaneden taburcu olduktan sonra Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek bebeğinin ölümünde ihmali olan sorumlu doktor ve sağlık personelinin tespit edilerek cezalandırılması için şikayetçi oldu.

Diğer hastaların gözü önünde doğum yaptı

Hatice Akkol, 13 saatlik zaman diliminde sancıları olduğunu söylemesine karşın, doktorların kendisiyle ilgilenmediğini iddia etti.

Saat 23.00 sıralarında sağlık görevlilerinin geldiğini, sancılarının ameliyattan dolayı psikolojik olduğunu söyleyip gittiklerini iddia ederek, şunları söyledi:

  • "Kadın doğum doktoru beni apandisit ameliyatına yolladıktan sonra hiç yanıma gelmedi. Saatlerce sancı çektim. Servis hemşireleri benim bağırmamın psikolojik olduğunu ve diğer hastaları etkilemememi istediler. Doktorları çağırdıklarını ama gelen olmadığını söylediler. Gece 23.00'e kadar kimse bana müdahalede bulunmadı. Bir süre sonra da ben yatağımın başucunda doğum yaptım. Serviste görevli doktorlar hiç kimseye ulaşamadıklarını ve kameraları işaret ederek 'beyin cerrahinin ortasında mı doğum yapılacak' dediklerini duydum. Yani ben tam teşekküllü bir hastanede servisin ortasında kadınlık gururumun altüst olduğu, herkesin gözü önünde doğum yaptım. Bebeğin kordonu sedyede kesildi. Çocuğumu kucağıma aldım, sadece 45 dakika yaşayabildi."

Takipçisi olacağım

Hastanede yaşadıklarının kendisinde büyük bir travma yarattığını ve bu şekilde doğumu kabul edemediğini söyleyen Akkol, sözlerini şöyle sürdürdü: "Beyin cerrahi servisi doktorları olayın ardından bana kadın doğum doktorlarının beni gözünün önünden ayırmaması gerektiğini ancak beni buraya yatırdıklarını ve üzgün olduklarını söyledi. Belki Allah'ın takdiri yine erken doğum olabilirdi ama bu şekilde mi olmalıydı? Süreç olarak buna razı değilim. Elimden geleni yapacağım. Daha fazla hastanede durmak istemediğim içinde ertesi gün taburcu oldum. Çok üzgünüz."

Hastane yönetimi konuyu araştırıyoruz

BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Hatice Akkol’un apandisit ameliyatı olduktan sonra serviste yer olmadığı için yatırıldığı beyin cerrahi servisinde doğum yapmasıyla ilgili yazılı açıklamada bulundu. İdari inceleme başlatıldığı ifade edilen açıklamada şöyle denildi:

  • “Ameliyat sonrası kadın doğum ve genel cerrahi tarafından takibi yapılan gebe hastamızın, 12 Aralık'ta saat 00.10 civarında kanamasının olması nedeniyle ilgili doktorlar tarafından gerekli müdahaleler ivedi olarak yapılmıştır. Yenidoğan yoğun bakıma alınan 400 gram olan bebek yapılan tüm tıbbi müdahalelere yanıt vermemiştir. Olayla ilgili herhangi bir ihmalin olup olmadığının belirlenmesi amacıyla hastane yönetimi tarafından idari inceleme başlatılmıştır."

Hastane odasında erken doğum yaptı bebeğini kaybetti
OYNAT 00:47
Hastane odasında erken doğum yaptı bebeğini kaybetti
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık ve Uygulama Merkezi'nde apandisit ameliyatı olduktan sonra serviste yer olmadığı için beyin cerrahi servisine yatırılan 22 haftalık hamile Hatice Akkol (29), 13 saat sonra hastane odasında doğum yaptı. Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulunan Hatice Akkol, 'Yatağımın başında doğum yaptım. Çocuğumu kucağıma aldım. Sadece 45 dakika yaşayabildi' dedi.

Obeziteyi önlemek için cihaz geliştirildi
HAYAT
Obeziteyi önlemek için cihaz geliştirildi

Kemik iliği naklinde Avrupa'da 4'üncü ülkeyiz
HAYAT
Kemik iliği naklinde Avrupa'da 4'üncü ülkeyiz

Bacak kemiğinden çene kemiği yapıldı
HAYAT
Bacak kemiğinden çene kemiği yapıldı

Beyninden 1,2 kilogram kist alındı
HAYAT
Beyninden 1,2 kilogram kist alındı

Hapse girdi yerden kaptığı bakteri kolunu yedi
HAYAT
Hapse girdi yerden kaptığı bakteri kolunu yedi

Aniden rahatsızlanarak yatağa mahkum oldu
HAYAT
Aniden rahatsızlanarak yatağa mahkum oldu

Kusmak için boğazına soktuğu diş fırçasını yuttu
HAYAT
Kusmak için boğazına soktuğu diş fırçasını yuttu

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.