|

Her gün 20 bin kişi hayatını kaybediyor

Kış aylarının gelmesiyle birlikte hava kirliliği toplum sağlığını daha fazla tehdit ediyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Başak Burgazlıoğlu, dünyada her gün 20 bin kişinin hava kirliliği yüzünden hayatını kaybettiğini söyledi.

Yeni Şafak
19:00 - 5/11/2018 Pazartesi
Güncelleme: 19:34 - 5/11/2018 Pazartesi
IHA
Hava kirliliğinden dolayı her gün 20 bin kişi hayatını kaybediyor.
Hava kirliliğinden dolayı her gün 20 bin kişi hayatını kaybediyor.

Kış aylarında solunum yolu enfeksiyonu, astım ve KOAH’ta artış olduğunu ifade eden Medicana Bursa Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Başak Burgazlıoğlu, Türkiye’deki hava kirliliği değerlerinin Avrupa Birliği ve Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği standartların üzerinde olduğuna dikkat çekti.

  • Dünyada her gün 20 bin kişinin hava kirliliği yüzünden hayatını kaybettiğinin altını çizen Burgazlıoğlu, "Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), 2050 yılında hava kirliliğinin dünya genelinde birinci ölüm sebebi olacağını öngörmektedir. Hava kirliliğine bağlı gelişen ölümlerin yaklaşık yarısı trafik kirliliği, kömürlü termik santraller, ısınma, orman yangınları, hafriyat kazıları ve çöl kumları gibi dış ortam hava kirliliğinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca hava kirliliği kansere sebebiyet veriyor” dedi.

Erken ölümlerin en yüksek oranda olduğu ülkelerden biri Türkiye

Burgazlıoğlu, “Türkiye’de hava kirliliği değerleri, Avrupa Birliği ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün sağlığın korunması için belirlediği standart sınır değerlerin oldukça üzerindedir. Verilere göre, Avrupa’da hava kirliliğine bağlı erken ölümlerin en yüksek oranda olduğu ülkelerden biri Türkiye. Avrupa Çevre Ajansı (EEA) verilerine göre, Türkiye’de şehirlerde yaşayan nüfusun yüzde 97,2’si sınır değerlerin üzerinde partikül maddeye (PM) maruz kalmaktadır ve 2010 yılında Türkiye’de dış ortamda partikül madde ve ozona maruz kalma sebebiyle yaklaşık 28 bin kişi hayatını kaybetmiştir. Iğdır, Batman, Afyon, Osmaniye, Gaziantep ve Siirt, Türkiye’nin en kirli 6 ili olarak dikkat çekiyor” diye konuştu.

Hava kirliliğinin insan sağlığına değişik derecelerde zarar verdiğini ifade eden Burgazlıoğlu,

Bu kronik hastalıklar sebebiyle hastaneye başvurular, hastanede yatışlar ve akciğer kanseri riskinde artış var” şeklinde konuştu.

#Hava kirliliği
#Çevre sorunları
#Başak Burgazlıoğlu
6 yıl önce