Hayat Kanserin tanı ve tedavisindeki gelişmeler umut veriyor

Kanserin tanı ve tedavisindeki gelişmeler umut veriyor

Prof. Dr. Kandemir, "Hem cerrahi yöntemlerde hem de radyoterapi yöntemlerinde gelişmeler olduğu gibi günümüzde bu klasik yöntemlerden farklı olan hedefe yönelik tedavi ve immünoterapi gibi yeni tedavi yöntemleri de geliştirilmiştir" dedi.

Haber Merkezi AA
Son yıllarda kanser tedavisine yönelik başarılı gelişmeler umut veriyor.
Son yıllarda kanser tedavisine yönelik başarılı gelişmeler umut veriyor.

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Emin Gökhan Kandemir, kanser tanı ve tedavisindeki gelişmelerin umut verdiğini belirterek, "Hem cerrahi yöntemlerde, hem de radyoterapi yöntemlerinde gelişmeler olduğu gibi günümüzde bu klasik yöntemlerden farklı olan hedefe yönelik tedavi ve immünoterapi gibi yeni tedavi yöntemleri de geliştirilmiştir" dedi.

Kandemir, kanserin tek bir hastalık olmayıp, 200'den fazla türü olan hastalıklar grubu olduğunu ifade etti.

Dünyada her yıl yaklaşık 15 milyon kişiye yeni kanser tanısı konulduğunu, Türkiye'de ise bu rakamın yaklaşık 175 bin olduğunu aktaran Kandemir, en sık görülen kanser türlerinin erkeklerde sırasıyla akciğer, prostat, kalın bağırsak, mide ve karaciğer, kadınlarda ise meme, kalın bağırsak, akciğer, rahim ağzı ve mide kanserleri olduğunu vurguladı.

Hedefe yönelik yeni tedavi yöntemleri geliştirildi

Cerrahi, radyoterapi ve kemoterapinin kanser tedavisinde kullanılan klasik tedavi yöntemleri olduğunu belirten Kandemir, "Organa ve patolojik tanıya göre yapılan bu tedaviler tek başına veya birlikte uygulanabilmektedir. Hem cerrahi yöntemlerde, hem de radyoterapi yöntemlerinde gelişmeler olduğu gibi günümüzde bu klasik yöntemlerden farklı olan hedefe yönelik tedavi ve immünoterapi gibi yeni tedavi yöntemleri de geliştirilmiştir." diye konuştu.

Prof. Dr. Kandemir, "İmmünoterapi vücudun kendi bağışıklık sistemini (immün sistem) kullanan, günümüzde önem kazanmış yeni bir tedavi çeşididir." diyerek, şu bilgileri verdi:

"Bağışıklık hücreleri vücudumuzda bulunan yabancı hücreleri, maddeleri fark eder ve onları yok etmek için saldırıya geçer. Böylece enfeksiyonlardan, bazı hastalıklardan korunuruz. Kanser hücreleri birtakım özellikleri ile bu bağışıklık sisteminden kendilerini koruyabilmektedir. Monoklonal antikorlar, immün kontrol noktası inhibitörleri ve kanser aşıları gibi kanser tedavisinde kullanılan çeşitli immünoterapi tipleri vardır. Günümüzde iki tip kanser aşısı kullanılmaktadır. Birincisi kanseri önleyen aşılardır. Bunlar özellikle rahim ağzı kanserine yol açan Human Papilloma Virus'a ve karaciğer kanserine yol açan Hepatit B virüsüne karşı geliştirilen aşılardır. İkincisi kanseri tedavi eden aşılardır. Örneğin hormon tedavisine dirençli ileri evre prostat kanserinde kullanılan aşı tedavi amaçlı kullanılmaktadır."

Kanser hücrelerini hedef alan tedavi

Standart kemoterapi ilaçlarının vücutta hızlı büyüyen ve çoğalan hücreleri öldürerek etki ettiğini, normal hücreleri de öldürdüğü için önemli yan etkileri olduğunu dile getiren Kandemir, "Tümörün moleküler yapısı daha iyi anlaşıldıkça tümörün büyümesini, çoğalmasını ve yayılmasını sağlayan mekanizmalar da bilinir hale gelmiştir. Böylece kanser hücrelerinin normal hücrelerden farklı olan yönleri de giderek daha iyi bilinmektedir. Hedefe yönelik tedavi ise kanser hücrelerini normal hücrelerden farklı yapan yönlerini hedefler" değerlendirmesinde bulundu.

Kandemir, kanser hücrelerinin normal hücrelerden farklılıklarının moleküler düzeyde saptandığını ifade ederek, "Hücresel düzeyde tümörün büyümesini uyaran sinyal iletim yollarındaki değişiklikler, genetik mutasyonların varlığı, yeni damar oluşumu (anjiogenez), programlı hücre ölümünün olmaması, kanser hücrelerinin vücudun bağışıklık hücrelerinden nasıl kaçabildiği daha iyi anlaşılmıştır. Bütün bu farklılıklar yeni tedavilerin gelişmesine yol açmıştır" diye konuştu.

Tümördeki genetik değişikliğe uygun ilaç tedavisi

Prof. Dr. Kandemir, kanserde yeni tedavi yöntemlerinin Türkiye'de başarıyla uygulandığını belirterek, şöyle devam etti:

"Gerek dokudan alınan biopsiler, gerekse son yıllarda kullanılmaya başlanan ve kandan bakılan likit biopsilerle kişinin ve tümörün genetik özellikleri saptanabilmektedir. Böylece tümördeki genetik değişikliğe uygun ilaçların seçimleri yapılabilmektedir. Ayrıca hastalığın seyir hızı, tedavinin etkinliği ve tedaviye olan direnci önceden belirlenebilmektedir. Likit biopsi ile yani hastadan alınan çok az kan örneği ile tümördeki genetik değişikliklerin saptanabilmesi son yılların önemli gelişmelerinden biridir.

Ülkemizde de başarıyla uyguladığımız bu yeni tedavi yöntemleriyle kanserde 'kişiye özel tedavi' yapılmaktadır. Akıllı ilaçlar kullanılarak etkinliği yüksek, yan etkisi az bir tedaviyi hastaya sunabilmekteyiz. Bu yeni yöntemler başta akciğer kanseri, meme kanseri, kalın bağırsak kanseri, mide ve prostat kanseri gibi birçok kanserin tedavisinde giderek daha fazla kullanılmaktadır."

Vücut direncinin düşmesi kanseri tetikliyor
HAYAT
Vücut direncinin düşmesi kanseri tetikliyor

Kanser hastalığında yaşam süresi uzadı
HAYAT
Kanser hastalığında yaşam süresi uzadı

Gebelikte radyasyonun zararları
HAYAT
Gebelikte radyasyonun zararları

Eczacılardan 'aşı' desteği
HAYAT
Eczacılardan 'aşı' desteği
Abone Ol Google News
Türkiyeyi hedef gösterenler silindi

Türkiye'yi hedef
gösterenler silindi

Suudi Arabistan ve Mısır kaynaklı hesaplardı.
Maske ile ortak devriye

Maske ile ortak devriye

Sosyal mesafe kuralı uygulanarak icra edildi.
Millet cevap verecek

Millet cevap verecek

Kanunsuz kampanya düzenleyenlere gönderme.
İngiltere'de<br>4 Müslüman <br>doktor öldü

İngiltere'de
4 Müslüman
doktor öldü

​Koronavirüs savaşında ön cephede savaştılar. ​
Saat 12...

Saat 12...

​Dünyanın en işlek merkezleri günün en yoğun saati 12'de bu halde.
'Kahramanları' ikna edeceğiz

'Kahramanları' ikna edeceğiz

​Koronavirüs tedavisinde dünyaya umut olacaklar...
Konya Büyükşehir'den tam destek

Konya Büyükşehir'den tam destek

​Konyalı vatandaşların mağdur olmamasını sağlayacağız
Halk TV<br>skandala doymuyor

Halk TV
skandala doymuyor

​CHP'li belediyeleri 'yerel hükümet' ilan eden kanal '601 sağlıkçı öldü' yalanını ortaya attı.
Afrika değil Avrupa

Afrika değil Avrupa

​İtalya ve İspanya'daki hastanelerden trajik fotoğraflar.
Müjdeli haber geldi

Müjdeli haber geldi

Koronavirüse yakalan Reçber için hastaneden açıklama.
Tahlil bilgilerini gizlemişler

Tahlil bilgilerini gizlemişler

​İstanbul'daki 2 laboratuvarda koronavirüs skandalı.
Sağlıkçılar bir de<br>bunlarla uğraşıyor

Sağlıkçılar bir de
bunlarla uğraşıyor

​Ateşi yüksek çıkan kadın ortalığı birbirine kattı.
Dev destek

Dev destek

​Beşiktaş, Milli Dayanışma Kampanyası'na katıldı.
Bu şekilde kazanamazsınız

Bu şekilde kazanamazsınız

​Bilim Kurulu üyesi 'en büyük tehlike' diyerek uyardı.
Doktor yazarsa almayın

Doktor yazarsa almayın

​Bakanlık'tan kağıt reçetelerin azaltılması için talimat.
İBB'nin bıraktığı işi<br>bakanlık bitiriyor

İBB'nin bıraktığı işi
bakanlık bitiriyor

İstanbul'un yeni şehir hastanesine yol geliyor.
'Hocaların hocası'na<br>acı veda

'Hocaların hocası'na
acı veda

Koronadan yaşamını yitiren ilk hekim oldu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.