Hayat Karataya o sözlerinden dolayı soruşturma başlatıldı

Karatay'a o sözlerinden dolayı soruşturma başlatıldı

Beslenme üzerine hazırladığı kitapları ve açıklamalarıyla gündemde olan iç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay hakkında Vegan Derneği tarafından suç duyurusunda bulunuldu.

Haber Merkezi Diğer
Prof. Dr. Canan Karatay
Prof. Dr. Canan Karatay

Türkiye Vegan Derneği, “Vegan demek tahıl beyinli demek” ve “Veganlık misyonerliktir” diyen Prof. Dr. Canan Karatay için suç duyurusunda bulundu.

Dernek Başkanı Ebru Arıman tarafından yapılan suç duyurusunda Prof. Dr. Canan Karatay'ın "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçunu işlediği gerekçesiyle yargılanması talebinde bulundu. Şikâyet üzerine Prof. Dr. Karatay hakkında soruşturma başlatıldı.

  • Katıldığı bir televizyon programında veganlar hakkında eleştirilerde bulunan Prof. Dr. Karatay, "Tahıl hayvan yemidir. İnsan vücudu tahılları kullanmaya programlanmamıştır. Tahıl yersek koyun gibi oluruz. Tahıl yersek tahıl beyinli oluruz. Vegan demek tahıl beyinli demek. Veganlar kısa ömürlüdür. Veganlar yalnız tahıl yiyor tavşan ve koyun gibi. Veganlık hastalıktır" dedi.

Karatay'ın ayrıca, "İthal kuruyemiş yenmemeli. Kuru baklagiller çok önemli. Mutlaka yenmeli. Kuru baklagiller tahıl değildir" şeklindeki ifadeleri de şikâyet konusu oldu.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre veganlığın haram olduğunu dile getirdiğine ve fıtrata aykırı olduğuna yer verilen şikâyet dilekçesinde şu ifadelere yer verildi:

  • "Prof. Dr. Canan Karatay çıktığı bir başka televizyon programlarında ise misyoner kelimesini kullanarak veganları adeta 'din tüccarı' olarak betimlemiştir. Gündeme gelmek amacıyla veganlar hakkında kullanmış olduğu cümlelerle hayvansal ürünleri kullanmayanları hedef göstermiştir."

Canan Karatay: İstatistikler yalan gençler hasta ve erken ölüyorlar
HAYAT
Canan Karatay: İstatistikler yalan gençler hasta ve erken ölüyorlar

Canan Karatay: Eskiden obezdim
HAYAT
Canan Karatay: Eskiden obezdim

Canan Karatay: Hekimler huzursuz
HAYAT
Canan Karatay: Hekimler huzursuz

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.