|

Kerem Kınık açıkladı: Kızılay’a 3 bin 970 plazma bağışında bulunuldu

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, şimdiye kadar 5 bin immün plazma bağışlandığını ve bağışlanan bileşenlerin 3 bin 970’inin Türk Kızılay tarafından elde edildiğini açıkladı.

Haber Merkezi
04:00 - 19/05/2020 Salı
Güncelleme: 04:33 - 19/05/2020 Salı
Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, immün plazma yönteminin COVID-19 salgınında destek tedavisi olarak değerlendirildiğini, buna yardımcı olmak amacıyla Sağlık Bakanlığı ile adımlar attıklarını söyledi.

15 BİN 900 KİŞİ TELEFONLA BİLGİLENDİRİLDİ

İmmün plazma tedavisinin uzun yıllardır uygulanan bir yöntem olduğunu anlatan Kınık, hastalığı geçirmiş kişilerin kanlarında oluşan antikorların, hastaların bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanıldığını vurguladı. Salgın sürecinde Sağlık Bakanlığının kendilerine verdiği bilgiler doğrultusunda hastalığı yenmiş kişilere tek tek ulaşarak onları plazma bağışına davet ettiklerini belirten Kınık, bu dönemde sağlığına kavuşan 15 bin 900 kişiyi telefonla bilgilendirdiklerini söyledi.

YÜZDE 95’İ GÖNÜLLÜ

Görüştükleri kişilerden 4 bin 236’sının yapılan testler sonunda plazma bağışına uygun bulunduğunu anlatan Kınık, şöyle konuştu: “Bunların yüzde 95’i gönüllü plazma bağışçısı olmayı kabul etti. Şu ana kadar Kızılay’a bin 275 kişi plazma bağışladı. Bu süreçte bazı bağışçılarımız birden fazla bağış yaptı. Kızılay dışında eğitim ve araştırma hastanelerinde de 427 plazma bağışı yapılırken buralarda da bin civarında immün plazma bileşeni elde edildi. Şimdiye kadar bağışlanan 5 bin immün plazma bileşeninden 3 bin 970’i Türk Kızılay tarafından elde edildi. Böylece şimdiye kadar 5 bin civarındaki COVID-19 hastasına immün plazma bileşeni uygulanmış oldu.”

Şehit yakınlarından 58 ünite kan


  • Siirt’te Vefa Sosyal Destek Grubu’nun öncülük ettiği şehit yakınları, kan bağışında bulundu. Şehit yakınları, Türk Kızılayı’nın kampanyasına destek amacıyla Vefa Sosyal Destek Grubunu arayarak kan vermek istediklerini belirtti. Ekipler tarafından evlerinden alınan şehit yakınları, Güres Caddesi’ndeki Türk Kızılay Kan Merkezinde kan verdi. Vefa Sosyal Destek Grubu Üyesi Ömer Beytekin, Türk Kızılayın ülke genelinde başlattığı “İyilik Kanımızda Var” kampanyasına şehit aileleriyle destek verdiklerini söyledi. Kendisinin de şehit çocuğu olduğunu belirten Beytekin, şunları aktardı: “Kızılayın ülke genelinde stoktaki kanın azalması nedeniyle başlattığı kampanyaya destek oluk. Bizleri arayan şehit yakınları kan vermek istediklerini söyledi. Biz de organizasyon yaparak bir kısmını araçlarla evlerinden aldığımız şehit yakınlarını Kızılay Kan Merkezine getirdik.”
  • BİR ÜNİTE KAN HAYAT KURTARIR
  • Şehit yakını Hüsnü Adıgüzel de emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Şehit yakınları olarak destek amacıyla kan vermeye geldik. Bir ünite kan hayat kurtarır. Bu düşünce ile herkesi kan vermeye davet ediyorum” dedi. Şehit yakınları tarafından 58 ünite kan bağışlandı.
#Kızılay
#Kan
#Plazma
#Bağış
4 yıl önce