Hayat Klimalarda yüz felci riski

Klimalarda yüz felci riski

Klimalara bağlı yapay ve ani serinlemenin zararları hakkında konuşan Ergoterapi Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Kınalı, “Yaz aylarında araç sürücüleri tarafından zorunlu olarak tercih edilen klima kullanımları yüz felcine neden olabilir” dedi.

Haber Merkezi DHA
Arşiv
Arşiv

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte klima ile serinlemeye olan ihtiyaç artış gösteriyor. Sıcak ortamda terleyen boyun, sırt ve bel bölgesi yapay serinlemeye ve ani soğuk havaya maruz bırakıldığında kas spazmlarının ve buna bağlı gelişen ağrıların ortaya çıkabildiğini ifade eden İstanbul Gelişim Üniversitesi Ergoterapi Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Kınalı, “Ofis çalışanları, bu konuda önemli bir risk grubunda bulunuyor. İşyerlerinde, yaz aylarındaki iş günü kayıplarının en önemli nedeni klima çarpması nedenli kas tutulması ve ağrılarıdır” dedi.

“Kas ve iskelet sistemi hastalıkları iş günü kayıplarının en önemli nedenleri arasındadır” diyen Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Kınalı, “Ağır yük taşıma, tekrarlayıcı hareketler, aşırı eğilme ve çömelme gibi bilinen ve kabul gören ergonomik risk faktörleri kadar uygun havalandırma da işyeri ergonomisinde önemli bir unsurdur. İşyerlerinin yeterli derecede hava almayı sağlayabilecek pencerelere sahip olması, kapalı çalışma ortamları için ise yeterli havalandırmayı sağlayacak klima gibi sistemlerinin olması gereklidir” ifadelerini kullandı.

22–23 DERECEDE OLMASI YETERLİ

Mevcut klimaların kas tutulması ve ağrılarına sebebiyet vermeyecek şekilde konumlandırılması ve kullanılması gerektiğine dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Kınalı, “Klima ayarının 22 – 23 derece olması yeterlidir. Daha soğuk derecede kullanmak kas tutulması ve ağrısı riskini arttıracaktır. Aşırı sıcak ortam nedeniyle terlemek ve bu şekilde soğuk bir ortama geçmek ya da klimayı açmak yine riski arttırır. Klimanın konumlandırılması direk olarak kişiye gelecek şekilde değil, mümkünse tavana bakacak şekilde ayarlanmalıdır. Bu sayede ani soğuk hava gelişi engellenebilir. Klimalı bir ortamda oturarak çalışanlar boyun ve omuzlarını şal ve ya ince bir havlu ile koruyabilir. Her saat başında mutlaka ara vermek ve basit ofis egzersizlerini gün içinde uygulamak faydalı olacaktır. Konu hakkında iş yeri ergoterapistlerinden danışmanlık desteği alabilirler” dedi.

ARAÇLARDA KULLANILAN KLİMA YÜZ FELCİNE SEBEP

Yaz aylarında araç sürücüleri tarafından zorunlu olarak tercih edilen klima kullanımlarının yüz felcine neden olabileceğini belirten Kınalı, “Bireysel amaçlı araç kullanan sürücüler ve özellikle uzun yol şoförleri aşırı soğuk klimalar nedeni ile boyun, sırt ve bel tutulmaları ile karşı karşıyadır. Bununla birlikte, özellikle yüz bölgesinde kulağa yakın olacak şekilde soğuk havaya uzun süre maruz kalmak tedavisi çok uzun süren, kozmetik ve fonksiyonel kayıplar ile sonuçlanan yüz felcine neden olmaktadır. Yüz felci halk arasında şoför hastalığı olarak bilinmekledir” dedi.

YÜZDE AĞRI OLURSA DİKKAT

Ofis çalışanları için sıralanan temel önlemlerin sürücüler için de geçerli olduğunu ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Kınalı, konuşmasını şöyle noktaladı:

“Araç klimalarının uygun derecede ayarlanması, direk olarak yüz ve kulak bölgesine hava akımı olmayacak şekilde çevrilmesi, yolculuğa başlamadan 10 dakika kadar öncesinde klimaların açılıp yeterli soğumanın sağlanması riskleri azaltacaktır. Uzun yol şoförlerinin mola sürelerine dikkat etmeleri, gerekli mola zamanlarını ihmal etmemeleri gereklidir. Yüz felci belirtileri arasında yüzde ağrı, baş ağrısı ve baş dönmesi, kulak ağrısı, kulak çınlaması ve konuşma zorluğu yer almaktadır. Bu belirtiler hissedildiğinde hafife alınmamalı ve bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. İlk müdahalenin ardından uygulanacak fizyoterapi ve rehabilitasyon programı ile hasar en aza indirilebilir. Ciddi durumlar veya iyileşmeyen yüz felçleri ise cerrahi müdahale gerektirebilir.

Bayram sonrası kilo verme önerileri
HAYAT
Bayram sonrası kilo verme önerileri

Haftanın filmleri: Geçen yıl hayatını kaybeden Turan Özdemir’in son filmi
FOTOĞRAF 27
Title
Siyah Giyen Adamlar: Global Tehdit
Title
Siyah Giyen Adamlar serisinin yeni projesi Siyah Giyen Adamlar: Global Tehdit, dünya dışı varlıklar karşısında yeryüzünü korumaya çalışan birimin saha görevlileri Ajan M ve Ajan H'nin hikayesini anlatıyor.
Title
Sevilen seriden yola çıkan bu yeni bölümde, dünyayı kötülüklerden arındırmaya çalışan ekibin, bugüne kadar karşılarına çıkan en büyük tehdit olan köstebeği ortaya çıkarmak için kurdukları takımla birlikte verdikleri mücadele konu ediliyor.
Title
Rocketman
Title
Dexter Fletcher'ın yönetmen koltuğunda oturduğu Rocketman, Elton John'un hayatının önemli yıllarına ait bilinmeyenleri konu alan epik bir müzikal hikayeyi beyaz perdeye taşıyacak.
Title
Taron Egerton, Bryce Dallas Howard, Jamie Bell, Richard Madden, Gemma Jones, Charlie Rowe ve Stephen Graham'ın rol aldığı film; utangaç bir piyano dehası olan Reginald Dwight'ın dünyaca ünlü, süper star Elton John'a dönüşümünün muhteşem yolculuğunu konu alıyor.
Title
Elton John'un en sevilen şarkıları üzerine kurulu ve Taron Egerton performansı ile hayat bulan hikaye, küçük kasabalı bir çocuğun pop kültürünün dünyaca ünlü en ikonik figürlerinden biri olmasını anlatıyor.
Title
Solaris - Sinema tarihinin önemli yönetmenlerinden Andrei Tarkovsky'nin yönettiği 1972 yapımı Sovyet sanat filmi Solaris Başka Sinema gösterim programı kapsamında Türk izleyicisi ile buluşacak.
Title
Natalya Bondarchuk, Donatas Banionis, Jüri Jarvet, Nikolay Grinko, Anatoliy Solonitsyn, Olga Barnet ve Vitalik Kerdimun gibi isimlerin oynadığı gizemli dram Solaris, bilim kurgu meraklılarının ilgisini çekmeye aday.
Title
Stalker
Title
Haftanın bir diğer bilim kurgu filmi yine Rus sinemacı Andrei Tarkovsky'nin yönetmenliğini üstlendiği Stalker olacak.
Title
Tarkovsky'nin 1979 yapımı filminin başrollerinde Alisa Freyndlikh, Aleksandr Kaydanovskiy, Anatoliy Solonitsyn, Nikolay Grinko, Natalya Abramova ve Faime Jurno oynuyor.
Title
Ayna - Andrei Tarkovsky'nin 1975 yapımı filmi Ayna da bu hafta Başka Ssinema gösterim programı kapsamında Türk izleyicisinin beğenisine sunulacak. Film, çocukluk anıları, güncel olaylara dair sahneler ve Tarkovsky'nin babası Arseny Tarkovsky tarafından yazılan güncel olaylara dair şiirler ile kompoze edilmiş bir otobiyografiden oluşuyor.
Title
Kuyu
Title
Lee Cronin'in yönetmenliğini üstlendiği Kuyu, travmatik geçmişini arkasında bırakmak için oğlu ile birlikte İrlanda kırsalında sakin bir eve yerleşen bir kadının, oğlunun ormanda kaybolması sonrası kendisini içerisinde bulduğu paranoya girdabını anlatıyor.
Title
Korku türündeki filmin başrollerinde Seana Kerslake, James Quinn Markey, Simone Kirby ve Steve Wall oynuyor.
Title
Cinnet
Title
Aytekin Birkon'un yönettiği yerli korku filmi Cinnet, bir sabah kendisini kocasını öldürmüş şekilde bulan fakat olanlara dair hiçbir şey hatırlamayan bir kadının bu cinayetin arkasındaki gerçeği ortaya çıkarma çabasını konu alıyor.
Title
Hayalimdeki Köy - Cüneyt Faruk Arkın'ın yönetmenliğini yapıp başrolünde Eşref Kolçak, Nuri Alço, Hacı Ali Konuk, Levent Taşçı, Burçak Kabadayı ve Selahattin Taşdöğen ile oynadığı Hayalimdeki Köy; komedi meraklılarının ilgisini çekmeye aday.
Title
Akıllara Seza
Title
Romantik komedi filmi Akıllara Seza, 1997 yılında lise mezuniyetine giderken kaza geçirip komaya giren bir gencin; 22 sene sonra komadan uyanıp kazadan önce sevdiğinin peşinden gitmesini konu ediniyor.
Title
Haldun Boysan, Ulaş İnan Torun, Aslıhan Güner, Timur Acar, Kemal Uçar, Sema Atalay, Erdem Baş ve Onur Sermik'in rol aldığı filmin yönetmenliğini Serdal Genç yaptı.
Title
Bekçi
Title
Durmuş Akbulut'un yazıp yönettiği; Turan Özdemir, Koray Ergün, Serhan Süsler, Uğur Karabulut, Engin Çelik ve Pelin Ermiş'in rol aldığı Bekçi, bir kasaba mezarlığında gece bekçiliği yapan bir adamın hikayesini odağına alıyor.
Title
Ferhat ile Şirin: Ölümsüz Aşk - Tolga Yüce, Çağla Şimşek, Tevfik İnceoğlu, Murat Kuşçu, Gönül Acar, Muharrem Erdemir ve Belkıs Akçil gibi isimlerin oynadığı Ferhat ile Şirin: Ölümsüz Aşk filminin yönetmenliğini Murat Kuşçu üstlendi.
Title
Tekne - Winston Azzopardi'nin yönettiği ve Joe Azzopardi'nin başrolünde oynadığı Tekne; ava çıkan ve yolunu kaybeden bir balıkçının başına gelen esrarengiz olaylar etrafında dönüyor.
Title
Kahraman Tavuk Uzayda - Alex Orrelle ve Eduardo Schuldt'un yönettiği animasyon film Kahraman Tavuk Uzayda, Condorito ve arkadaşlarının maceralarını sinema perdesine taşıyacak.
Haftanın filmleri: Geçen yıl hayatını kaybeden Turan Özdemir’in son filmi
Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 5'i yerli 13 film vizyona girecek. F. Gary Gray'ın yönetminliğini yaptığı; Tessa Thompson, Chris Hemsworth, Liam Neeson, Emma Thompson ve Rebecca Ferguson'un başrolünde oynadığı "Siyah Giyen Adamlar: Global Tehdit" ve geçen yıl hayatını kaybeden Turan Özdemir'in son filmi Bekçi, bu hafta izleyici ile buluşacak filmler arasında.


Tüm YPGli teröristler...

"Tüm YPG'li teröristler..."

Erdoğan ve Putin'in tarihi zirvesinin en çarpıcı cümlesi...
11ler belli oldu

11'ler belli oldu

​Devler Ligi'ndeki temsilcimiz Galatasaray, Real Madrid'i konuk ediyor.
150 saat süre!

150 saat süre!

Yarın öğleden itirabaren PKK/YPG 30 kilometrelik hat dışına çıkarılacak.
Güvenli<br>bölge mutabakatı

Güvenli
bölge mutabakatı

​Bakan Çavuşoğlu, Rusya ile varılan 10 maddelik anlaşmanın detaylarını açıkladı.
Devletçik projesi<br>tarih olmuştur

Devletçik projesi
tarih olmuştur

​İletişim Başkanı Altun, Rusya ile varılan mutabakatı değerlendirdi.
Yunanistan'ın <br>çaresiz mücadelesi

Yunanistan'ın
çaresiz mücadelesi

Denizlerdeki denge mücadelesini Türk SİHA'ları boşa çıkardı.
Türkiye'yi geri bırakmak için PKK, FETÖ ve DEAŞ'ı kullanıyorlar

Türkiye'yi geri bırakmak için PKK, FETÖ ve DEAŞ'ı kullanıyorlar

​TRT World Forum'da konuşan TBMM Eski Başkanı ve Eski Başbakan Binali Yıldırım
En yüksek<br>rakımlı sınır: Everest

En yüksek
rakımlı sınır: Everest

Nepal ve Çin, dünyanın en yüksek zirvesinde ayrılıyor.
Bölgeden 136 araç çıkış yaptı

Bölgeden 136 araç çıkış yaptı

​TSK, teröristlerin bölgeden çekilmesini yakından takip ediyor.
Güvenli bölge masada

Güvenli bölge masada

Dünyanın gözü ​Soçi'deki Erdoğan-Putin zirvesinde.

Tepki çekmişti

Tepki çekmişti

Kapalıçarşı yönetiminden 'tarihi kitabeye kamera' açıklaması.
Türkiye'de bir ilk

Türkiye'de bir ilk

Alüminyum motor bloku için test üretimi başladı.
Türk gözlem noktasına 15 km'de

Türk gözlem noktasına 15 km'de

Esed, Türkiye'nin İdlib'deki üssüne en yakın noktaya gitti.
Şehit nişanlısını gelinlikle uğurladı

Şehit nişanlısını gelinlikle uğurladı

Barış Pınarı Harekatı şehidi Ankara'da toprağa verildi.
Kandil'in 'SİHA' kabusu<br>devam ediyor

Kandil'in 'SİHA' kabusu
devam ediyor

MİT ve TSK'dan PKK'nın sözde yöneticilerine nokta atış.
70'lik ninenin gururlandıran yaşamı

70'lik ninenin gururlandıran yaşamı

Çocuklarının yardımını reddetti katırıyla odun satıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.