Hayat Kök hücrelerden göz retinası üretildi

Kök hücrelerden göz retinası üretildi

Bilim adamları laboratuvarda kök hücrelerden insan retinası üretti. Laboratuvarda büyüyen hücrelerin aynı bir bebeğin gelişiminde olduğu gibi benzer bir süreci takip ettiğini ifade eden bilim adamları, retinaların biyolojik olarak insan gözündekinin aynısı olduğunu belirtti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Kök hücrelerden göz retinası üretildi
Görme bozukluklarının tedavisi için laboratuvarda kök hücrelerden insan retinası üretildi.

ABD'de bilim adamları, laboratuvarda, bazı görme bozukluklarının tedavisine yönelik kök hücrelerden insan retinası üretti.

Johns Hopkins Üniversitesi'nden iki araştırmacı 9 ay süren çalışmada laboratuvarda binlerce kök hücreyi bazı kimyasallarla besleyerek, bu hücrelerin göz küresinin arka duvarını kaplayan ve görme hücrelerinden oluşan ağ tabakası retinaya dönüşmelerini sağladı.

Araştırmacı Kiara Eldred, 9 aylık çalışmaları sonucunda ışığa tepki veren, tenis topunun yarısı şeklinde ve çapı da yaklaşık iki milimetre olan minik retinalar ürettiklerini kaydetti.

İnsan gözündekinin aynısı

Laboratuvarda büyüyen hücrelerin aynı bir bebeğin gelişiminde olduğu gibi benzer bir süreci takip ettiğini ifade eden Eldred, laboratuvarda büyük bir özenle büyütülen retinaların biyolojik olarak insan gözündekinin aynısı olduğunu belirtti.

Johns Hopkins Üniversitesi'nden biyolog Robert Johnston, amaçlarının nakledilebilecek insan retinası geliştirmek ve retinada görme kaybına neden olan kusurlu bölgelerin tedavisine yönelik olduğunu kaydetti.

Johnston, bu çalışmadaki diğer bir amacın da bu geliştirilen retina organoidlerini kullanarak glokom ve sarı nokta hastalığını daha iyi anlamanın olduğunu vurguladı.

Araştırmanın detayları "Science" dergisinde yayımlandı.

Grip ve zatürre aşısı felç ve kalp krizinden de koruyor
HAYAT
Grip ve zatürre aşısı felç ve kalp krizinden de koruyor

Diyabet 35'li yaşlara kadar indi
HAYAT
Diyabet 35'li yaşlara kadar indi

Gelişen teknoloji gençlerin ruh sağlığını bozuyor
HAYAT
Gelişen teknoloji gençlerin ruh sağlığını bozuyor

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.