Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Hayat Küçük çocuğun midesinden saç, iğne ve plastik çıktı
Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00

Küçük çocuğun midesinden saç, iğne ve plastik çıktı

Saçlarını ve çevresindeki küçük cisimleri yutan 11 yaşındaki Rapunzel hastası Libyalı Dua Abdrabba'nın ameliyatla midesindeki saç kılı, plastik, metal, iğne gibi materyaller alındı. Cisimleri yuttuğu sürekli kusmasından ve yemek yiyememesinden ortaya çıkan çocuğun yuttuğu büyük kitlenin ince bağırsaklarını tıkadığı belirlendi.

Haber Merkezi IHA
​Rapunzel hastası minik Dua'nın midesinden saç, iğneler ve plastik çıktı.
​Rapunzel hastası minik Dua'nın midesinden saç, iğneler ve plastik çıktı.

Libya'da yaşayan 11 yaşındaki Rapunzel hastası Libyalı Dua Abdrabba'da birkaç yıl önce Rett Sendromu'na bağlı Rapunzel hastalığı gelişti.

Saçlarını ve yakınındaki her türlü cismi istemsiz bir şekilde yemeye başlayan Dua, rahatsızlanmasına rağmen yemeye devam etti. Küçük kız, hastalığının ilerleyen evresinde ise kusmaya ve yemek yiyememeye başladı. Türkiye'ye gelen aile, bu rahatsızlık üzerine kızlarını İzmir'deki bir hastaneye götürdü. Hastaneye getirilen küçük kız hemen tedavi altına alındı. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Görkem Astarcıoğlu, Nöroloji Uzmanı Turan Poyraz, Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hidayet Çatal tarafından ortak takip edilen Dua'nın çekilen tomografisinde midesinde bir kitle tespit edildi.

Ameliyat sonrası saçları yiyebilir diye kesildi

Beslenmesi bozulan, kusmaları kesilmeyen kız için acil ameliyat kararı verildi. Dr. Çatal ve ekibi tarafından gerçekleştirilen ameliyatta hastadan mide şeklini almış içerisinde kıl, iplik ve iğnelerin yer aldığı bir kitle çıkartıldı. Başarılı geçen operasyonun ardından Dua serviste tedavi altına alındı. Servise alınan Dua'nın saçları da önlem amacıyla kısacık kesildi. Annesi Hamedah Abdrabba, kızını sağlığına kavuşturan Türk doktorlarına teşekkür etti.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Görkem Astarcıoğlu, "Karın ağrısı ile başlayan, zeka geriliği olan çocuklarda saç, yabancı cisim, kağıt ve çöp yeme sonucu mideyi kaplayan kitleler oluşabiliyor. Bu küçük hastamız da benzer şikayetlerle hastanemize başvurdu. Çekilen tomografi filminde midesinde yabancı cisim olduğunu fark ettik" dedi.

REKLAM

Nöroloji Uzmanı Turan Poyraz ise, hastanın Rett Sendromu'na bağlı Rapunzel Sendromu'na yakalandığını tespit ettiklerini belirterek, "Bu rahatsızlık saç yeme hastalığına (trikofaji) yol açıyor. Rapunzel hastası çocuklar sürekli bir şeyler yemeye çalışır. Saçını, çevresindeki şeyleri yemeye çalışır. Yedikleri maddeler midede birikir. Mideyi tıkadıkça normal beslenmesi bozulmaya başlar. Bulantı ve kusma atakları, kilo kaybı, iştahsızlık oluşur. Yediği tüm materyaller, mide içeriğinin tamamını kaplar ve mide şeklini alır. Ameliyat sonrasında hastanın midesinden mide şeklini alan bir materyal çıkarttık. Tabii çocuğu korumazsak hastalık tekrarlar. Hekimlerin yanı sıra ailenin farkındalığını artırmak önemli. Çocuğun etrafında yünlü, tüylü, küçük objeler bırakılmaması gerekiyor" diye konuştu.

Çok uyanık ve dikkatli olmak gerekiyor

Küçük hastanın saç kılı, plastik, metal, iğne gibi materyalleri yuttuğunu belirten Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hidayet Çatal, şunları söyledi:

  • "Hastamızı ameliyata aldık. Midenin şeklini alan kıl, iğne, iplik gibi maddeleri barındıran bir kitle çıkarttık. Kopan parçaların ince bağırsağı tıkadığını gördük. Bu bölgeleri de temizledik. Bu rahatsızlıklara sahip çocukların anne ve babalarına çok büyük görev düşüyor. Bu çocukların 7/24 takip edilmesi gerekiyor. Çok uyanık ve dikkatli olmak gerekiyor. Küçük hastamız sağlıklı, şifa buldu."

SMA ilacına 168 kişi başvurdu
HAYAT
SMA ilacına 168 kişi başvurdu

KOAH hastası doktor hastalarıyla birlikte şifa arıyor
HAYAT
KOAH hastası doktor hastalarıyla birlikte şifa arıyor

Alzaymır hastalarına 'aile albümü' terapisi
HAYAT
Alzaymır hastalarına 'aile albümü' terapisi

Kalp kapağındaki kaçak ameliyatsız kapatıldı
HAYAT
Kalp kapağındaki kaçak ameliyatsız kapatıldı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.