Hayat Nikah şekeri yerine kuruyemiş dağıtın

Nikah şekeri yerine kuruyemiş dağıtın

Günümüzde doğal ve sağlıklı gıda tercihi düğünlerde ve nikahlarda da kendini göstermeye başladı. Bu özel günlerde, şeker içeren gıdalar yerine kurutulmuş meyvelerden ya da ceviz, fındık, fıstık gibi kuruyemişlerden nikah şekerleri hazırlayabilirsiniz.

Haber Merkezi IHA
Nikah şekeri yerine daha sağlıklı olan kuruyemiş ve kurutulmuş meyvelerden dağıtabilirsiniz.
Nikah şekeri yerine daha sağlıklı olan kuruyemiş ve kurutulmuş meyvelerden dağıtabilirsiniz.

Çeşitli sağlıklı nikah şekeri alternatifleri gelin ve damat adaylarına sunulurken, nikah şekeri yerine konuklara keselerde ceviz dağıtılması ise dikkat çekiyor. Gastronomi uzmanı Dr. Eylem Ezgi Fadıloğlu, “Şeker içeren gıdalar yerine kurutulmuş meyvelerden ya da ceviz, fındık, fıstık gibi kuruyemişlerden nikah şekerleri hazırlanabilir” dedi.

Günümüzde doğal ve sağlıklı gıda tercihinin düğünlerde ve nikahlarda da kendini göstermeye başladığını ifade eden Dr. Fadıloğlu, kuruyemişlerden nikah şekeri hazırlanabileceğini söyledi.

Şeker yerine kuruyemiş dağıtın

Dr. Fadıloğlu, "Nikah şekerlerinin yerini daha sağlıklı, çevre dostu hediyeler almaya başladı. Bunlar arasında un, rafine şeker, gluten içermeyen kurabiyeler, granola, rafine şeker içermeyen çikolatalar, rafine şeker içermeyen reçeller, kurutulmuş meyveler ve zeytinyağı gibi gıdalar bulunuyor. Bunların yanı sıra kurutulmuş meyvelerden, ceviz, fındık, fıstık gibi kuruyemişlerden de nikah şekerleri hazırlanabilir. Ayrıca filizlenmiş mercimek, buğday gibi alternatifler de sunulabilir. Kuru fasulye türleri, mercimek, nohut, tahıl ve çekirdek türleri filizlendirildiğinde nişasta oranları ve glisemik indeks değerleri azalmakta, en önemlisi de vitamin, mineral, faydalı yağ asitleri, lif ve protein oranları yaklaşık 25-30 katına çıkmaktadır. Öte yandan meyve-sebze tohumları ya da fideler de nikahta verilebilecek hediyeler arasında yer alabilir" diye konuştu.

Sağlıklı pasta ve kurabiye nasıl hazırlanır?

Sağlıklı pasta ve kurabiyelerin nasıl hazırlandığını da anlatan Dr. Fadıloğlu, "Kurabiye, pasta, börek ve kreplerde un yerine badem unu, yulaf, keçiboynuzu unu, Hindistan cevizi unu, pirinç unu, nohut unu, fasulye unu kullanılabilir. Şeker yerine de Hindistan cevizi şekeri, kuru üzüm, kayısı, dut kurusu, keçiboynuzu özü, hurma, muz gibi meyveler kullanılarak sağlıklı alternatif yiyecekler hazırlanabilir. Ancak bu gıdaları tüketirken kalori değerlerinin yüksek olduğunu unutmamaya ve az miktarda tüketmeye dikkat etmek gerekir" şeklinde konuştu.

Emziren anneler nasıl beslenmeli?
HAYAT
Emziren anneler nasıl beslenmeli?

Bu hastalığın çaresi 'ev yapımı' yoğurt
HAYAT
Bu hastalığın çaresi 'ev yapımı' yoğurt

Yazın açıkta satılan gıdalar tehlike saçıyor
HAYAT
Yazın açıkta satılan gıdalar tehlike saçıyor
Almanya'da Barış Pınarı Harekatı'nı protesto etmek için toplanan PKK'lılar Türk kökenli bir kadını sırtından bıçakladı
Dünya

Almanya'da Barış Pınarı Harekatı'nı protesto etmek için toplanan PKK'lılar Türk kökenli bir kadını sırtından bıçakladı

Almanya'nın Lüdenscheid kentinde Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla yürütülen Barış Pınarı Harekatı'nı protesto etmek için kentte yürüyüş yapan PKK/PYD yandaşları 50 yaşındaki Türk kökenli bir kadını sırtından bıçakladı. Ağır yaralanan kadın hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.
Trump'ın yazdığı mektuba yanıt Barış Pınarı Harekatı ile verildi
Gündem

Trump'ın yazdığı mektuba yanıt Barış Pınarı Harekatı ile verildi

ABD Başkanı Trump tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderildiği iddia edilen mektubun bir kopyası Amerikan basınında yayınlandı. Diplomatik nezakete uymayan üslubu nedeniyle gerçekliği soru işareti olan mektubu Beyaz Saray'a yakın tüm gazeteciler doğruladı. Oldukça saygısız bir dile sahip mektubun yayınlama tarihi ise 9 Ekim. Bilindiği üzere Türkiye, ABD'nin büyük tepki gösterdiği Barış Pınarı Harekatı'nı 9 Ekim tarihinde başlattı. Bu durum, 'Trump'ın nezaketsiz mektubuna yanıtı Türkiye sahada verdi' görüşünü gündeme taşıdı.
Yargı paketi kabul edildi
Gündem

Yargı paketi kabul edildi

Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında belirlenen amaç ve hedefler doğrultusunda düzenlemeler içeren Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.