Hayat Parkinson hastalığının belirtileri nelerdir?

Parkinson hastalığının belirtileri nelerdir?

Her el titremesinin parkinson hastalığı olmayacağını belirten uzmanlar, genelde 60 yaş üstünde görülen, genetik olarak genç yaşlarda da görülebilen parkinson hastalığının nedenlerini ve belirtilerini anlatı...

IHA
Parkinson hastalığında baş titremesi olmaz; dil, dudak ve çenede istirahat titremesi olabilir.
Parkinson hastalığında baş titremesi olmaz; dil, dudak ve çenede istirahat titremesi olabilir.

Her el titremesinin parkinson olmayabileceğini, kişiye parkinson hastalığı tanısı konması için gerekli bir takım kriterler olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Özlem Ertürk, "Bunlardan en önemlisi istirahatta ortaya çıkan örneğin elleri kucağında dururken veya ayakları yataktan aşağı sarkarken oluşan titremelerdir. Genelde toplumda sık görülen ellerde tepsi taşırken ya da bir şey içerken artan titremenin parkinson hastalığında görülen titreme ile alakası yoktur" dedi.

Yapılan araştırmalara göre el titremesi şikayetiyle nöroloji polikliniklerine başvuranların büyük bir çoğunluğu parkinson hastası olduğunu düşünüyor. Parkinson hastalığının genelde 60 yaş üstünde başladığını, ancak çok genç yaşlarda başlayan genetik parkinson hastalığı da olduğunu ifade eden Nöroloji Uzmanı Dr. Özlem Ertürk, 65 yaşının üstündeki insanlarda hastalığın görülme sıklığının yüzde 1 olduğunu belirtti.

Hastalık sinsi başlıyor, yavaş ilerliyor

“Parkinson hastalığının nedeni kabaca beyinde dopamin maddesi eksikliğine bağlıdır” diyen Ertürk, "Hastalık sinsi başlangıçlıdır ve yavaş ilerleyicidir. Bu nedenle hastalar genelde yıllardır ellerinde titreme ve yavaşlık olduğunu söylerler. İlk belirtisi çoğunlukla bir elde başlayan titremedir. Ancak genetik geçişli parkinson hastalığında genç hastalar bazen tek ayağında kasılma veya titreme ile de gelebilir. Önce şikayetler bir beden yarısında başlar, sonra karşı tarafa geçer. Parkinson hastalığında baş titremesi olmaz. Dil, dudak ve çenede istirahat titremesi olabilir. Yürüme, stres altında kalma, sinirlilik mevcut titremeyi artırır" diye konuştu. Parkinson hastalığında görülen ana bulgulardan bir diğerinin de ’’rijidite’’ denilen kaslarda sertleşme görülme durumu olduğunu ve genelde muayenede tespit edilen hastanın fark etmediği bir bulgu olduğunu ifade eden Dr. Özlem Ertürk, bu durumun eklem hareketlerinin kısıtlanmasına neden olduğunu dile getirdi.

REKLAM

Ardı sıra yapılan hareketlerde yavaşlık

Parkinson hastalığının özürlülük yaratan en temel belirtisinin 'Bradikinezi' denilen ve hareketlerde yavaşlama olarak kendini gösteren rahatsızlık olduğunu belirten Dr. Ertürk, "Ardı sıra yapılan hareketlerde bir yavaşlık olur. Bu nedenle yazı yazma, düğme ilikleme, kaşık, çatal kullanma gibi işlerde giderek güçlük başlar. Zamanla oturduğu yerden kalkarken, yatakta sağdan sola dönerken yavaşlık başlar ve hastalar bakıcılarına bağımlı hale gelir. Hareketlerin yavaşlaması sonucunda yüz ifadelerinde donukluk ve el yazılarında küçülme izlenir. Bu hastalarda tüm vücutta yavaşlama olduğu gibi barsak sisteminde de bir yavaşlık olur ve oldukça sıkıntı yaratan kabızlık ortaya çıkar" şeklinde konuştu.

Duruş ve dengede bozukluk

Parkinson hastalarında görülen bir diğer bulgunun da duruş ve denge bozuklukları olduğuna dikkati çeken Dr. Ertürk, "Birçok parkinson hastası yıllar içinde öne doğru eğilerek yürümeye başlar, adımları giderek küçülür. Hastalık ağırlaştığı zamanlarda ise ayaklarını yerden kaldıramadıkları için ayaklarını sürüyerek yürürler. Kolların salınımı da kaybolur, dönmesi gerektiği zaman çok sayıda minik adımla vücut tek bir bütün halinde döner. Bazen de yürüyüşü başlatamama sorunu yaşarlar. Genelde kapı eşiğinde, dar koridorlarda yürüme daha da zorlaşır, kitlenmeler olabilir. Bu nedenle sık düşme atağı yaşarlar" diye konuştu.

Tedaviye hemen başlanmalı

Dr. Ertürk, hastalığın bulgularını ise şöyle sıraladı:
"Parkinson hastalığında konuşma bozukluğu, ses kısıklığı, depresyon, yorgunluk, eklem ağrıları, salya akması, kabızlık, uyku, unutkanlık, ciltte yağlanma, terleme artışı, idrar kaçırma ve huzursuz bacak sendromu sık görülen bulgulardandır. Parkinson hastalığı tanısı konulduğu zaman tedavisi hemen başlanmalıdır. Tedavideki gecikmeler hastalığın seyrini kötüleştirip, hastanın daha kısa sürede bakıma muhtaç hale gelmesinde etkilidir. Bu nedenle kendinizde veya yakınlarınızda ellerde veya bacaklarda titreme oluyorsa biran önce nöroloji uzmanı ile görüşmenizde fayda vardır."

REKLAM

76 yaşında, aynı anda 4 ameliyat geçirdi
HAYAT
76 yaşında, aynı anda 4 ameliyat geçirdi

Baş ağrısıyla giden hastanın kafatasını çıkardılar
HAYAT
Baş ağrısıyla giden hastanın kafatasını çıkardılar

Bademin 9 önemli faydası
HAYAT
Bademin 9 önemli faydası

/**/
PKK'lılar kazdıkları tünelin altında kaldı

PKK'lılar kazdıkları tünelin altında kaldı

Suriye'de tünel çöktü: Çok sayıda PKK'lı terörist öldü.
Her şey 2 dakikalık gecikmede gizli

Her şey 2 dakikalık gecikmede gizli

Ankara'daki tren kazasının detayları netleşiyor.
Adliyedebomba alarmı

Adliyedebomba alarmı

​Büyükçekmece Adliyesi'ne yapılan ihbar asılsız çıktı.

Erdoğan, ikinci 100 günlük eylem planını açıkladı.
İlk resmi teklif

İlk resmi teklif

Resmi açıklama geldi: ''Robben'le görüşüyoruz''
Faizi sabit tuttu

Faizi sabit tuttu

Merkez Bankası, politika faizi kararını açıkladı.
3 kişi gözaltında

3 kişi gözaltında

​Ankara'daki tren kazasıyla ilgili soruşturma sürüyor.
Ankara'da hızlı tren kazası: 9 ölü

Ankara'da hızlı tren kazası: 9 ölü

YHT kılavuz lokomotifle çarpıştı, iki vagon devrildi.
Hepsini yanlışlıkla sattık

Hepsini yanlışlıkla sattık

Volkswagen: 12 yıl boyunca fark etmemişiz.
İnsan eti yemekten bıktım

İnsan eti yemekten bıktım

​Ceset dolu torbayla gidip polise itiraf etti.
Rahipler de ikiye bölündü

Rahipler de ikiye bölündü

Ayinde, 'Rusya'dan ayrılalım mı' kavgası çıktı.
Türkiye dünyaya silah satıyor

Türkiye dünyaya silah satıyor

Amerika'dan Uzak Doğu'ya uzanan pazarda Türkiye de yerini aldı.
Görülmemiş düşüş

Görülmemiş düşüş

Bir zamanlar 2 milyon TL'ye çıkan taksi plakaları değer kaybetmeye devam ediyor.
Masadaki iki rakam

Masadaki iki rakam

​Asgari ücrette ikinci toplantı bugün yapılıyor.
Beklenen ayrılık

Beklenen ayrılık

​Fenerbahçe, Cocu ile sözleşmesini resmen feshetti.
Akıl almaz ihmal: Azotla uyuttular

Akıl almaz ihmal: Azotla uyuttular

​5 yaşındaki Ege yaşam mücadelesi veriyor, ailesiyse suçluların hesap vermesini bekliyor.
Uyuyakalan pilot havaalanını kaçırdı

Uyuyakalan pilot havaalanını kaçırdı

Kilometrelerce yol gittikten sonra fark etti.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.