Hayat Piyasada ilaç yok iddiaları Sağlık Bakanlığını harekete geçirdi

'Piyasada ilaç yok' iddiaları Sağlık Bakanlığı'nı harekete geçirdi

Son zamanlarda bazı basın ve yayın organlarında döviz kurundaki baskı nedeniyle ilaç tedarikinde sıkıntı yaşandığına dair haberler yer alması üzerine Türkiye genelindeki denetimlerini sıklaştıran Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, ilaç depoları ve eczaneleri denetledi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Piyasada ilaç yok iddiaları Sağlık Bakanlığını harekete geçirdi
Sağlık Bakanlığı

Sağlık Bakanlığına bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu , vatandaşların ilaçlara erişimde sıkıntı yaşamaması ve ilaç tedarikinin kesintisiz sağlanması amacıyla ilaç depoları ve eczaneleri denetledi.

Konuyla ilgili TİTCK tarafından yapılan açıklamada, “Son günlerde basında yer alan döviz kurundaki yükseliş nedeniyle bazı ilaçlara erişilemediği yönündeki haberler üzerine Türkiye genelindeki ilaç firmaları, ecza depoları ve eczanelerimize yönelik denetimler, kurumumuzca sıklaştırılmıştır.


Hastalarımızın kritik ilaçlara erişemediği iddiaları çerçevesinde yürütülen denetimlerde öncelikli olarak kritik ilaçların bulunup bulunmadığı, İlaç Takip Sistemi (İTS) ile fiziki stok durumunun uyumlu olup olmadığı, gerekli kayıt ve bildirimlerin zamanında ve tam olarak yapılıp yapılmadığı, hastalara verilen hizmette aksama olup olmadığı ile ürünlerin muhafaza koşullarının kontrolü yapılmaktadır. Kurumumuz müfettişleri, ürün denetmenleri ve İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerince 81 ilde yapılan denetimler artarak devam edecektir” denildi.

Sağlık Bakanı Koca: İlaç takip sisteminden blokladığımız ilaçların hastaya kullanılması söz konusu değil
HAYAT
Sağlık Bakanı Koca: İlaç takip sisteminden blokladığımız ilaçların hastaya kullanılması söz konusu değil

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.