Hayat Prematüre bebek şant ameliyatıyla hayata tutundu

Prematüre bebek şant ameliyatıyla hayata tutundu

Beyinde olması gerekenden fazla miktarda beyin omurilik sıvısı birikimi oluşan prematüre bebek Zeynep, 15 günlükken gerçekleştirilen şant operasyonu ile sağlığına kavuştu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Prematüre bebek şant ameliyatıyla hayata tutundu
15 günlükken şant operasyonu geçiren prematüre bebek Zeynep şimdi daha sağlıklı.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ercan Tutak, geçen yıl 33 haftalıkken dünyaya gelen Zeynep Çanta'nın kafasına, doğumdan 15 gün sonra şant takıldığını anlatarak, "Bebeğinden vazgeçmeyen anne, bebeği her hali ile kabul edeceğini söyleyerek gebeliğini 33. haftaya kadar getirdi. Doğumdan sonra da takiplerde bu sıvının beyin dokusunu sıkıştırmaya başladığı gözlendiğinde bu sıvının bir tüp aracılığıyla beyinden karın boşluğuna aktarıldığı şant operasyonu yapıldı şimdi bu bebeğimiz sağlıklı bir durumda" dedi.

Tutak, yılmadan hayata bağlanan Zeynep Çanta'nın, ısrarla yaşama tutunduğunu ve tedavilere olumlu sonuç vererek hayatta kalmak için adeta savaştığını anlattı.

Beyninde sıvı birikti

Zeynep Çanta'nın, hastalığı hakkında bilgi veren Tutak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  • "Gebeliğin ilk 3 ayında organ gelişimlerinin olduğu evrede meydana gelen bazı aksaklıklar bazen ağır bazen hafif sağlık sorunlarına neden olabilir. Zeynep'in beyninin iki yarı küresini birleştiren corpus callosum denen kısmı hiç gelişmemiş veya az gelişmiş olması ile birlikte beyinde olması gerekenden fazla miktarda beyin omurilik sıvısı birikimi söz konusuydu. Daha önce başvurduğu birkaç merkezde anneye bebeğinin anormal olabilme olasılığının yüksek olduğu ve isterse gebeliğini sonlandırabileceği belirtilmişti."

Beyinde sıvı birikimi anne karnında teşhis edilebiliyor

Doç. Dr. Tutak, doğumdan 15 gün sonra kafasına şant takılan Zeynep Çanta'nın annesi Gönül Çanta'nın, bu süreçte doktorlara büyük bir katkı sunduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

  • "Bebeğinden vazgeçmeyen anne, bebeği her hali ile kabul edeceğini söyleyerek gebeliğini 33. haftaya kadar getirdi. Doğumdan sonra da takiplerde bu sıvının beyin dokusunu sıkıştırmaya başladığı gözlendiğinde bu sıvının bir tüp aracılığıyla beyinden karın boşluğuna aktarıldığı şant operasyonu yapıldı. Şimdi bu bebeğimiz gayet sağlıklı bir durumda. Ayrıca erken doğuma bağlı beslenme problemleri de ortadan kalktıktan sonra sağlıklı bir şekilde taburcu edildi. Beyinde sıvı birikimi anne karnında teşhis edilebilir bir durum. Doğumdan sonra bebeğin durumu ve hastalığın şiddetine göre şant takılması önem taşır."

Tutak, 17 Kasım'ın Dünya Prematüre Günü olduğunu hatırlatarak, Türkiye'de her yıl yaklaşık 150 bin prematüre bebeğin dünyaya geldiğini, bunların üçte birinin bin gramın altında doğduğunu ifade etti.

İlk bebeği de 33 haftalıktı

Gönül Çanta, 11 Mayıs 2017'de 33 haftalıkken dünyaya gelen bebeğinin, doğumdan henüz 15 gün sonra şant ameliyatı geçirdiğini anlattı.

Hamilelik sürecinin çok yoğun geçtiğini ve çocuğunun yaşamasının imkansız olduğu söylenmesine rağmen azimle bebeğini dünyaya getirdiğini dile getiren Çanta, "Bebeğim dünyaya geldiğinde, 2 kilo 78 gramdı. 38 gün yoğun bakımda kalan bebeğim, 3 kilo 448 gram olarak taburcu edildi. Doktorumun yönlendirmesiyle hayata tutundu ve şu an çok şükür çok iyi durumda. Zeynep'le yaşadığım günler benim en büyük sınavım. İlk bebeğim de 33 haftalık dünyaya gelmişti bu konuda kendimi uzmanlaşmış bir anne olarak görüyorum" şeklinde konuştu.

Doktorlarımıza güvenin

Gönül Çanta, prematüre bebek dünyaya getiren annelere ise şöyle seslendi:

  • "Anneler hiçbir zaman cesaretini kaybetmesin. Çalışan bir anneyim bu süreçte uzun zaman evde yatmak zorunda kaldım. Ben doktorlarımıza güvendiğim için şu an kızım hayatta ve çok sağlıklı olduğu bilgisini aldık. Anneler, doktorlarımıza güvensinler bebeğim ağır ameliyatlar geçirmesine rağmen şu an gelişiminde hiçbir şey yok. Yürüyor, konuşuyor ve ben bu halini gördüğüm için çok mutluyum hekimlerimize çok teşekkür ediyorum. Türk doktorlarımız, ekip olarak çok iyi durumdalar çok ilerlettiler çünkü dünya genelindeki doktorlarla Türk doktorumuza baktığınız zaman en büyük farkın vicdan olduğunu görebiliyorsunuz."

Prematüre bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenler
HAYAT
Prematüre bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Dünyada her yıl 15 milyon bebek prematüre doğuyor
HAYAT
Dünyada her yıl 15 milyon bebek prematüre doğuyor

İlk aşısını olana kadar odasına ziyaretçi almayın
HAYAT
İlk aşısını olana kadar odasına ziyaretçi almayın
TTZA Kobra ve Ejder Yalçın performanslarıyla göz kamaştırdı
Ekonomi

TTZA Kobra ve Ejder Yalçın performanslarıyla göz kamaştırdı

Bilecik'in Söğüt ilçesinde 94 personele TTZA Kobra ve Ejder Yalçın aracı sürücü eğitimi kursu verildi. Dosta güven düşmana korku salan TTZA Kobra ve Ejder Yalçın araçları performanslarıyla göz doldurdu.
Uluslararası Af Örgütü Kanada: Çin destekli siber saldırıya uğradık
Dünya

Uluslararası Af Örgütü Kanada: Çin destekli siber saldırıya uğradık

Uluslararası Af Örgütü'nün Kanada şubesinden yapılan açıklamada, siber saldırıların ilkinin 5 Ekim'de tespit edildiği belirtildi. Adli soruşturmacıların ve siber güvenlik uzmanlarının olayı araştırmaya başladığı ifade edilen açıklamada, siber saldırı nedeniyle kurumun faaliyetlerinin yaklaşık 3 haftadır sekteye uğradığı vurgulandı. Açıklamada görüşlerine yer verilen Genel Sekreter Ketty Nivyabandi, sistemlerindeki aramalara bakıldığında bu saldırının özellikle sadece Çin ve Hong Kong ile bağlantılı olduğunu ve önde gelen birkaç Çinli aktivisti de hedef aldığını belirtti.
Bakan Akar: Türkiye ve Azerbaycan'a tehdit nereden gelirse tek yumruk oluruz
Gündem

Bakan Akar: Türkiye ve Azerbaycan'a tehdit nereden gelirse tek yumruk oluruz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov ile iki ordu komuta kademesi ‘Kardeş Yumruğu’ Azerbaycan-Türkiye Birleşik Müşterek Tatbikatı’nın ‘Seçkin Gözlemci Günü’nde’ takip etti. Açıklamalarda bulunan Bakan Akar, Türkiye ve Azerbaycan’a yönelik tehdit veya provokasyonun, nereden ve kimden gelirse gelsin her iki ülkeye yönelik olduğunu kabul edeceklerini belirterek, "Dostumuzu birlikte dost görür, düşmanımızı da yine birlikte düşman biliriz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.