Hayat Sinema krizine Kültür ve Turizm Bakanlığı el attı

​Sinema krizine Kültür ve Turizm Bakanlığı el attı

Sinema krizine Kültür ve Turizm Bakanlığı el attı

Film yapımcıları ile sinema salonu işletmecileri arasında yaşanan krize bakanlık el attı. Bakanlık “Sinema Kanun Teklifi” hazırladı. Yapımcılar gişe ile ilgili verilerin ne kadar güvenli olduğunu sorguluyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’deki tüm salonlarda kullanılması zorunlu olan bir arayüz geliştirerek kullanıma açacak. Bu sayede günlük bilet satış rakamları otomatik olarak gün sonunda sistemden alınarak yapımcı ve dağıtımcıyla paylaşılacak.

Haber Merkezi Diğer
Yılmaz Erdoğan, Şahan Gökbakar ve Cem Yılmaz.
Yılmaz Erdoğan, Şahan Gökbakar ve Cem Yılmaz.

Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda görüşülecek olan “Sinema Kanun Teklifi”nin yasalaşması halinde yapımcılar ile sinema salonu arasındaki şeffaflık ve ‘promosyon uygulaması’ sorunu çözülecek.

Sinema yapımcılarının çektikleri filmler, dağıtım şirketleri aracılığıyla, salonlarda gösterime giriyor. Salonlarda izleyici ile buluşan filmlerin gişe rakamlarını, işletmeciler gün içinde excel tablosu olarak, film dağıtımı yapan şirketlere gönderiyor. Dağıtım şirketleri, Türkiye’nin birçok noktasından gelen verileri birleştirerek yapımcıya izlenme sayısı hakkında bilgileri iletiyor.

Hasılatlar düşük, veriler güvenli değil

Son zamanlarda yapımcılar ile dağıtım şirketleri arasında “şeffaflık” ve “promosyon bilet” anlaşmazlığı ortaya çıktı. Yapımcılar gişe rekorları kıran filmlerin hasılatlarının düşük kaldığını savunuyor, ayrıca verilerin ne kadar güvenli olduğunu sorguluyor.

Salonlarda 20 liraya satılan bir sinema biletinin mağazalarda, zincir restoranlarda ve AVM’lerde, yüzde 50’yi bulan indirimle verilmesinden yapımcılar rahatsızlık duyuyor.

Yapımcılar, sinema biletiyle ilgili yapılan promosyon düzenlemesinden anında haberdar olmak istiyor. Ayrıca yapımcılar salonlarda, mısır, kola ve sinema biletine yapılan indirimlerde aslan payının biletten karşılanmasına da tepkili. İşletmeciler ise promosyonla salonlara daha fazla izleyicinin geldiğini savunuyor.

Sinemada büyük kriz: Yapımcılar sektörü protesto etmek için film tarihlerini erteledi
HAYAT
Sinemada büyük kriz: Yapımcılar sektörü protesto etmek için film tarihlerini erteledi

Sorunu yasa çözebilir

Senelerdir taraflar ve paydaşlar arasında anlaşılamadığı için sürüncemede kalan ve bir türlü çıkartılmayan Sinema Kanunu’yla ilgili teklif üzerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yoğun çabası üzerine yüzde 90 oranında mutabakat sağlandı ve yasalaşması için Meclis’e gönderildi. Milliyet'in haberine göre film yapımcıları ile sinema işletmelerini karşı karşıya getiren “şeffaflık” ve “promosyon uygulaması” anlaşmazlığını “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” çözecek. Kanun teklifinin, komisyona geldiği haliyle yasalaşması halinde, sinema salonu işletmecileri, izleyici sayısının artırılmasına yönelik kampanya ve toplu satış faaliyetlerini, filmin yapımcısı ve dağıtımcısı arasında yapılacak sözleşmeyle düzenleyecek.

REKLAM

Cem Yılmaz Mars gruba ayar verdi
HAYAT
Cem Yılmaz Mars gruba ayar verdi

Arayüz ile hasılat rakamlarını herkes görecek

Bilet hasılatları konusunda yaşanan şeffaflık krizine de yasa teklifi çare olacak. Teklife göre, sinema salonu işletmecileri, film gösterimleri ile ilgili bilgileri bakanlığa iletmek üzere belirlenen donanım ve yazılımı işler halde bulundurmakla yükümlü olacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’deki tüm salonlarda kullanılması zorunlu olan bir arayüz geliştirerek kullanıma açacak. Bu sayede günlük bilet satış rakamları otomatik olarak gün sonunda sistemden alınarak yapımcı ve dağıtımcıyla paylaşılacak. Yasa teklifinde, gerekli donanım ve yazılımı işler halde bulundurmayan işletmeye salon başına 50 bin TL para cezası öngörülüyor.

'Yeni Cem Yılmazlar çıkar' polemiği: Komedyenler ateş püskürdü
HAYAT
'Yeni Cem Yılmazlar çıkar' polemiği: Komedyenler ateş püskürdü

Kavga büyüdü: Mars Grubu geri adım atmayıp 'başka yapımcıların da filmleri var' dedi
FOTOĞRAF 12
Title
​1 Ocak’ta vizyona girmesi beklenen “Organize İşler 2: Sazan Sarmalı” filminin vizyon tarihi ertelenmesiyle yapımcılar ve salon işletmecilerinin büyük bir kriz içinde olduğu ortaya çıktı.
Title
Film yapımcıları haklarının verilmediğini, promosyonlarla bilet fiyatlarının sürekli yükseltildiğini söylüyor.
Title
Son 5 yılda sürekli artan bilet fiyatlarına rağmen yapımcılara bilet başına 4,5-5 liralık pay veriliyor.
Title
​Türkiye’nin en büyük sinema işletmecisi Mars Grubu sattığı biletin yanına mısır-meşrubat promosyonları ekliyor. Yapımcılar 'Sinema salonlarında bizim filmlerimiz gösterilirken neden bize sizin film için promosyon yapabilir miyiz diye sorulmuyor' diyor.
Title
2011'de biletlerin ortalama fiyatı 9,50 TL idi. 2018'de biletlerin ortalama fiyatı 12,72 TL. 2011'de yapımcıların bilet başına payı 5,34 TL idi. Yapımcıların payları 2018'de de bilet başına 5,34 TL. Yapımcılar, işte durumdan şikayet ederek bilet fiyatlarındaki yükselişe göre paylarının 7,77 TL olmasını talep ediyor.
Title
​Ayrıca Mars Grubu, yapımcılar ile salon işletmecilerinin payının yarı yarıya olduğunu iddia ediyor.
Title
Mars Cinema Group Kurumsal İlişkiler ve Uyum Direktörü Av. Aslı Irmak Acar, yapımcılarla aralarındaki sorun konusunda geri adım atmayacaklarını belirterek 'Başka yapımcıların da filmleri var. Salonlarımız boş kalmaz' dedi.
Title
Cem Yılmaz: Emek verdiğimiz filmlerin en adaletli şekilde seyircisiyle buluşacağı günü bekliyorum. Film bizim,film sizin..Mısıra değil filme bilet alan milyonlarca seyircimize sorumluluğumdur.
Title
Yılmaz Erdoğan: Ben kampanyalı biletin sakıncalarını ilk kez 3 yıl önce dile getirmiştim. Bugün yaptığımızı o zaman yapmalıydık. Bu iş sinemayı bitirme noktasına getirdi. Biz bir ayrıcalık istemiyoruz. Filmlerimizi adaletli bir şekilde izleyiciyle buluşturmak istiyoruz
Title
Anlaşma sağlanmazsa popüler filmlerin hiçbiri vizyona girmeyecek.
Title
Şahan Gökbakar'ın konuya dair Instagram hesabından yaptığı açıklama.
Title
İşte vizyon tarihi ertelenecek olan filmler: ◊ Organize İşler 2: Sazan Sarmalı (Yılmaz Erdoğan) ◊ Kara Komik Filmler (Cem Yılmaz) ◊ Recep İvedik 6 (Şahan Gökbakar) ◊ Mucize 2: Aşk (Mahsun Kırmızıgül) ◊ Çiçero (Erdal Beşikçioğlu) ◊ Öldür Beni Sevgilim (Murat Boz, Seda Bakan) ◊ Bir Aşk İki Hayat (Bergüzar Korel, Engin Akyürek) ◊ Can Dostlar (Güldüy Güldüy ekibi)
Kavga büyüdü: Mars Grubu geri adım atmayıp 'başka yapımcıların da filmleri var' dedi
Yapımcılar ve salon işletmecileri bilet fiyatı yüzünden birbirine girdi. Özellikle Mars Grubu'nun bilet fiyatlarını promosyonlar ile yükselttiğini söyleyen yapımcılar 5 senedir bilet başına aldıkları 4,5-5 lira payın yükselmesini istedi. Yapımcılar mısır-kola ile yapılan promosyonlardan da rahatsız. Mars Grubu yetkilileri ise anlaşmaya yanaşmayarak, "Başka yapımcıların da filmleri var. Salonlarımız boş kalmaz" diyor. 1 Ocak'ta vizyona girmesi beklenen filmini geri çeken Yılmaz Erdoğan konuyla ilgili, "Bu iş sinemayı bitirme noktasına geldi" derken, Cem Yılmaz Twitter hesabından, "Mısıra değil filme bilet alan milyonlarca seyircimize sorumluluğumdur" ifadelerini kullandı.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.