Hayat Soğuk havalarda çocuğunuza 1-2 tatlı kaşığı yedirin

Soğuk havalarda çocuğunuza 1-2 tatlı kaşığı yedirin

Vücudumuzun ihtiyacı olan enerji, vitamin ve pek çok minerali karşılayan pekmez içeriği nedeniyle, çocuklarda kemik gelişimini sağlıyor, kansızlığa iyi geliyor, soğuk havalarda tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve hastalıklara karşı vücudu koruyor. Tüketildikten kısa süre sonra kana karışan pekmezin faydası saymakla bitmiyor. İşte soğuk havaların vazgeçilmez besini pekmezin pek çok faydası.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Soğuk havalarda çocuğunuza 1-2 tatlı kaşığı yedirin
Pekmezi yetişkinler günde 1-2 yemek kaşığı, çocuklar ise 1-2 tatlı kaşığı tüketmelidir.

Diyetisyen Nur Tatlıoğlu, özellikle soğuk havalarda vazgeçilmez bir besin kaynağı olan Anadolu'nun geleneksel ürünü pekmezin vucudun ihtiyacı olan enerji, vitamin ve pek çok minerali karşıladığına dikkat çekti. Tatlıoğlu pekmezin yetişkinler tarafından günde 1-2 yemek kaşığı, çocuklarda da 1-2 tatlı kaşığı ölçüsünde tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Tatlıoğlu, "Vücudun kalsiyum ihtiyacını karşılayan pekmez, içeriğindeki demir ve kalsiyum nedeniyle kemik gelişimini sağlıyor, kansızlığa iyi geliyor. Soğuk havalarda tüketildiğinde vücudun ısı dengesini sağlayan pekmez, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve antioksidan etkisi nedeniyle hastalıklara karşı vücudu koruyor" dedi.

Her meyvenin pekmezi yapılıyor

Tatlıoğlu, neredeyse her türlü meyvenin pekmezinin yapıldığını belirterek üretim yolculuğunu ve tüketici olarak alırken, saklarken nelere dikkat etmemiz gerektiğini ise şöyle anlattı:

"Şeker ve diğer katkı maddeleri kullanılmadan Anadolu’da binlerce yıldır geleneksel olarak yapılan pekmez, genelde şeker bakımından zengin meyve sularının kaynatılıp konsantre edilmesiyle üretilen yoğun ve tatlı bir şuruptur. Pekmez, taze üzüm ve ihraç şansı olmayan kuru üzümden üretilmekle birlikte keçiboynuzu, elma, dut, kayısı, erik, karpuz, incir ve şeker pancarından da yapılır. Yüksek şeker içeriği nedeniyle iyi bir karbonhidrat ve enerji kaynağı olan pekmez; kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gibi mineralleri de içerir. Pekmezin, yapıldığı meyveye göre besin içeriği değişir.

Hemen kana karışıyor

Karbonhidrattan zengin bir enerji kaynağı olan pekmez, glikoz ve fruktoz içeriği nedeniyle sindirime gerek kalmadan tüketildikten kısa bir süre sonra kana karışır. İçeriğindeki B (B1,B2,B3) vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, magnezyum, krom, demir zenginliğiyle de yüksek düzeyde vitamin ve mineral kaynağıdır. Ortalama 29 kalori olan bir yemek kaşığı (10 gram) pekmez yaklaşık 1 mg demir ve 40 mg kalsiyum içerir. Pekmezin 100 gramı, yaklaşık 293 kalorilik enerji sağlar.

Öksürüğe iyi geliyor, balgam söktürüyor

Pekmez, vücutta kolayca emilebilen demir içeriği nedeniyle kan yapımını artıran, kansızlığa iyi gelen bir besin kaynağıdır. Süt ve süt ürünlerinden sonra, kalsiyum içeriği açısından en iyi kaynaklardan olan pekmez, kemik gelişimi ve sağlığı için çok önemlidir. Pekmez, içindeki zengin potasyum sayesinde kan basıncının düzenlenmesinde de oldukça etkilidir. Pekmezde bulunan antioksidanlar, vücut direncini arttırarak, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Hastalıklara karşı koruyucu etkisi nedeniyle öksürüğe iyi geldiği ve balgam söktürdüğü bilinmektedir.

Şeker hastaları fazla tüketmesin

Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda pamukçuk adı verilen ağız içi yaraların tedavisinde önemli rol oynar. Pekmezdeki basit şekerler kana hızlı karıştığından, diyabeti olan bireylerin şeker ve bal gibi pekmezi de fazla tüketmemesi önerilmektedir. Mineral miktarının fazla ve emilim oranlarının yüksek olması nedeniyle hamile ve emziren anneler ile iyileşme dönemindeki hastaların diyetinde olması gereken bir besindir.

Yetişkinler 1-2 yemek kaşığı, çocuklar ise 1-2 tatlı kaşığı tüketmeli

Özellikle büyüme çağındaki küçük çocukların, kilo alamayanların, iştahsızlık ve halsizlik şikayetleri olanların beslenmesinde pekmeze yer verilmelidir. Pekmez, egzama, sedef, akne ve diğer cilt hastalıklarının tedavisinde de yardımcı besin olarak kullanılmaktadır. İçeriğindeki potasyum sayesinde, tansiyonu dengeleyici özelliği bulunmaktadır. Zengin besin içeriği olan pekmezi yetişkinlerin günde 1-2 yemek kaşığı, çocukların ise 1-2 tatlı kaşığı tüketmesi önerilmektedir."

Trans yağlar kalp hastalığı ve inme nedeni
HAYAT
Trans yağlar kalp hastalığı ve inme nedeni

Kanser tanı ve tedavisinde en önemli rol onların
HAYAT
Kanser tanı ve tedavisinde en önemli rol onların

Formda kalmanın en iyi yolu
HAYAT
Formda kalmanın en iyi yolu

Aşırı kilolu ya da zayıf olanlara kötü haber
HAYAT
Aşırı kilolu ya da zayıf olanlara kötü haber

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.