Hayat Uyumamak için aldığı ilaç karaciğerinden etti

Uyumamak için aldığı ilaç karaciğerinden etti

Ders çalışırken uyanık kalabilmek için aldığı ilaç nedeniyle karaciğeri iflas eden üniversite öğrencisi, annesinin karaciğeriyle hayata tutundu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Uyumamak için aldığı ilaç karaciğerinden etti
Türkiye genelinde acil organ nakli çağrısı yapılan Bakar, annesinden alınan karaciğerle sağlığına kavuştu.

Üniversite öğrencisi Osman Bakar'ın, ders çalışırken uyanık kalabilmek için aldığı ilaç karaciğerinin iflas etmesine neden oldu. Bakar, annesinin karaciğeriyle hayata tutundu.

Konya'da Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Felsefe Bölümü 3. sınıf öğrencisi 21 yaşındaki Bakar, sınavlara hazırlandığı sırada dikkat etkisini artırmak için uyarıcı bir ilaç aldı.

Aldığı ilacın etkisiyle rahatsızlanan Bakar, hemen hastaneye başvurdu. Tedavi için daha sonra Ankara'ya gelen Bakar, durumunun ağırlaşması üzerine Sağlık Bilimleri Üniversitesi Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Yoğun Bakım Kliniğine yatırıldı.

Olayların bu aşamaya geleceğini tahmin edemedim

Yaşadıklarını anlatan Bakar, vizelere hazırlanırken okuma listesindeki kitapları bitirebilmek için dikkat toplayıcı bir ilaç aldığını anlattı. Bakar, "İlacı aldıktan sonra gözlerimde sarılık oluştu. Önce Karaman Devlet Hastanesine başvurdum sonra beni Konya Meram'a sevk ettiler. Ailem de Ankara'da yaşadığı için tedavi sürecim için Ankara'ya geldim" dedi.

Ankara'daki tedavisi sırasında durumunun giderek ağırlaştığını ve nakil ihtiyacının ortaya çıktığını anlatan Bakar, "Yüksek İhtisas Hastanesinde yoğun bakımdaydım. Bu sırada nakil ihtiyacım oldu. Annem de hemen donör oldu. Olayların bu aşamaya geleceğini, karaciğerimi çökertecek kadar etkili olacağını tahmin etmiyordum" diye konuştu.

Okulum iki dönem uzadı

Evli olduğunu ve eşinin de aynı bölümde öğrenci olduğunu ifade eden Bakar, şunları dile getirdi:

"Kullandığım ilacı eşim de alıyordu ve ona bir şey olmuyordu. 'Bana da bir şey olmaz' diyerek, cesaretle içtim. O da beni buraya kadar getirdi. Okulumun da iki dönem uzamasına neden oldu. Yapacak bir şey yok. Vizeler için toplamda 12 kitap okumam gerekiyordu. Onu da bitirmek için zamana ihtiyacım vardı. Hem çalışıyorum hem okuyorum. Bir kafede kahve yapıyorum. Çok kısa bir aralığım vardı. O kısa aralıkta okuyabilmek için böyle bir yola başvurdum. O da başıma patladı" ifadelerini kullandı.

Bakar, üniversitede okuyan ve sınavlara hazırlanan öğrencilere, "Ders çalışmaları çok güzel ama böyle haplarla çalışmaları güzel bir şey değil. Doktor kontrolünde olmadan bir ilaç almak doğru değil. Olabildiğince kahveyle, çalışmaları daha mantıklı. Bunu önerebilirim. Buraya düşmektense sınavda az puan almak daha mantıklı" tavsiyesinde ulundu.

Uyarıcı ilaçlar almayın

Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli Müdürü Prof. Dr. Erdal Birol Bostancı, uyarıcı ilaç kullanımını doğru bulmadıklarını söyledi.

Bakar'ın hastaneye geldiğinde konuşamadığını, ailesinin de sınavlara hazırlanırken ilaç aldığını söylediğini aktararak, şunları kaydetti:

  • "Tüm gençlere mesajımız, bilmediğiniz kulaktan duyma ilaçları almayın. Zamanında derslerinize çalışırsanız, sınavlarınızı da rahatlıkla geçebilirsiniz. Hekimler olarak, uyarıcı ilaçlar almamalarını öneriyoruz."

Diyabetle gelen 5 hastalık
HAYAT
Diyabetle gelen 5 hastalık

Alerji mevsimi her yıl uzuyor
HAYAT
Alerji mevsimi her yıl uzuyor

'Çölyak bir yaşam şekli'
HAYAT
'Çölyak bir yaşam şekli'

Düzenli egzersiz kronik hastalıkları önlüyor
HAYAT
Düzenli egzersiz kronik hastalıkları önlüyor

İnmeyi önleyen 7 kritik öneri
HAYAT
İnmeyi önleyen 7 kritik öneri

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.