Hayat Vazovagal Senkop Bayılma hastalığı

Vazovagal Senkop: Bayılma hastalığı

Vazovagal Senkop olarak adlandırılan bayılma, beyne kan akışının azalmasından kaynaklanan ani ve kısa bilinç ve duruş kaybıdır. Vazovagal Senkop hastalığına yakalanan Galatasaylı futbolcu Bafetimbi Gomis, maç ortasında korner kullanacağı sırada bayıldı. Gomis'in neden bayıldığı merak edilmişti. İşte Vazovagal Senkop hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Vazovagal Senkop hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?
Yaygın olan bayılma vakası acil servislerde %3''ünü, hastanede yatışların %6''sını oluşturuyor.

Galatasaylı futbolcu Bafetimbi Gomis maç ortasında korner kullanacağı sırada bayıldı. Gomis'in neden bayıldığı merak edildi. Yapılan açıklamaya göre Bafetimbi Gomis'in Vazovagal Senkop yani bayılma rahatsızlığı var. Canlı yayında bu gelişmenin yaşanmasının ardından Vazovagal Senkop hastalığının ne olduğu merak edilmeye başladı. Peki Vazovagal Senkop hastalığı nedir?

Vazovagal Senkop nedir?

Senkop olarak da adlandırılan bayılma, beyne kan akışının azalmasından kaynaklanan ani ve kısa bilinç ve duruş kaybıdır. Birçok farklı durumda bayılmaya neden olan düzensiz kalp atışı, nöbetler, düşük kan şekeri gibi rahatsızlıklar aileden de geçmiş olabiliyor.

Bazı bayılmalar sağlık sorunu olduğunu gösterir. Çok kısa süren bayılmalar özellikle yaşlılar için bir sorunu meydana getirebilir. Yaygın olan bayılma vakası acil servislerde %3''ünü, hastanede yatışların %6''sını oluşturuyor. Sağlıklı kişilerde de olan bayılma vakası fenalık geçirme sonucunda oluşur. (senkop)

Vazovagal Senkop neden olur?

Çocuk ve gençlerde daha yaygın olan bayılma, Vazovagal atak veya nöral aracılı senkop olarak da adlandırılan bayılma türüdür. Vazovagal atak, tansiyonun düşerek beyindeki kan dolaşımını azalttığı ve bilinç kaybına neden olduğu için gerçekleşir.

Vazovagal Senkop'ın en sık 4 nedeni:

-Uzun süre ayakta kalma

-Artmış ısı maruziyeti

-Kan görme

-Yaralanma korkusu

Vazovagal Senkop belirtileri neler?

Vazovagal senkop geçirmeden önce bir takım belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtiler şunlardır:

-Ciltte solukluk

-Baş dönmesi

-Mide bulantısı

-Tünel görme dediğimiz görme alanının daralması durumu

-Soğuk soğuk terlemek

-Ateş

-Esneme ve uyku hali-Görmede bulanıklıklar

Vazovagal Senkop hastalığının tedavisi nedir?

Çoğu durumda vazovagal senkop tedavi gerektirmiyor. Senkopa bağlı neden olan tetikleyici faktörleri hekimler belirlemekte. Hekimler ilaç tedavisi dışında ayak egzersizleri ve varis çorapları kullanımını öneriyor. İlaç tedavisi ile kontrol altına alınamayan hastalarda cerrahi tedavi seçenekleri düşünülür.

Kalp atım hızını düzenleyen kalp pili gibi özel cihazlar yerleştirilerek vazovagal senkop önlenmeye çalışılır.

'Çocukluk çağı kanserleri çoğunlukla tedavi edilebilir'
HAYAT
'Çocukluk çağı kanserleri çoğunlukla tedavi edilebilir'

Kanser tedavisinde kök hücre nakli
HAYAT
Kanser tedavisinde kök hücre nakli

Balık depresyondan koruyor
HAYAT
Balık depresyondan koruyor

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.