HayatYüksek proteinli diyet riskli

Yüksek proteinli diyet riskli

"Yüksek protein diyetinde yağlar taş olmasın" diyen Prof. Dr. Gümürdülü, "Düşük karbonhidrat ve yüksek protein tüketimi yağ yakımını hızlandırmasının yanında sağlık için riskleri de beraberinde getiriyor. Fazla tüketilen protein böbrek taşı ve osteoporoza neden oluyor" diye konuştu.

Haber MerkeziIHA
Tüketeceğiniz protein günlük alacağınız kalorinin sadece yüzde 20’sini oluşturmalıdır.
Tüketeceğiniz protein günlük alacağınız kalorinin sadece yüzde 20’sini oluşturmalıdır.

İç Hastalıkları, Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, son dönemin popüler beslenme biçimi olan düşük karbonhidrat ve yüksek protein tüketiminin yağ yakımını hızlandırmasının yanında sağlık için risklerinin de olduğuna dikkat çekti. Gerekli özen gösterilmediğinde proteinin, böbrek taşı ve osteoporoza neden olabileceğini söyleyen Gümürdülü, "Unutmayın protein günlük alacağınız kalorinin sadece yüzde 20’sini oluşturmalıdır" dedi.
Prof. Dr. Gümürdülü, düşük karbonhidrat ve yüksek oranda protein içeren besinlerle hazırlanan diyet listelerinin zayıflamak isteyenler arasında son dönemde büyük bir popülerlik kazandığını bildirdi. Bu diyetlerde genellikle toplam kalorilerin yüzde 20 ila yüzde 30’unun proteinlerden alınmasının tavsiye edildiğini belirten Gümürdülü, "Ancak, fazla protein alımının da riskleri bulunuyor" diye konuştu.

Aşırıya kaçmayın

Düşük karbonhidrat ve yüksek protein ağırlıklı beslenenleri uyararak proteinde aşırıya kaçmamaları gerektiğini ifade eden Gümürdülü, "Bu tarz beslenme metabolizmayı, dolayısıyla yağ yıkımını hızlandırsa da fazla protein tüketmek böbrekleri zorlayarak böbrek hastalığına karşı kişiyi hassas hale getirebilir" şeklinde konuştu.
Her insanın metabolizmasının farklı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Gümürdülü, şunları söyledi:
"Bu nedenle ketojenik diyete uyum süreci tamamlandığında farklı miktarlarda protein sentezleyebilirler. Bu nedenle protein alımında dikkatli olmak gerekir. Ketojenik diyette fazla protein tüketme sonucunda glikoza dönüşme süreci başlar. Glukoneogenez metabolizmanın tüketilen proteini karbonhidrat gibi algılaması ve glikoza dönüştürmesidir. Bu da yağ yakım sürecini durdurur. Unutmayın protein günlük alacağınız kalorinin sadece yüzde 20’sini oluşturmalıdır. Ancak, ketojenik diyette elektrolitler daha da önem kazanır. Su ve elektrolit dengesinde bozulmalara sebep olmaktadır. Eğer yeteri kadar su içilmeli sodyum, potasyum ve magnezyum almalısınız, yorgunluk, kabızlık, baş ağrısı gibi şikayetleriniz olacaktır. Yüksek yağ içeriği olan ketojenik diyetler doymuş yağ ve kolesterol bakımından zengin oldukları için kalp ve damar hastalıkları riskini artırdığı akılda tutulmalıdır."
Yüksek protein diyetlerinin aynı zamanda vücuttan idrar yoluyla normalden daha fazla kalsiyum atılmasına neden olduğunu söyleyen Prof. Dr. Gümürdülü, bir süre sonra bu durumun, osteoporoz ve böbrek taşları riskini artırabileceğini ifade etti.

Ölçülü olunmalı


Düşük karbonhidratlı beslenmenin yağ kaybını hızlandırdığını, iştahı düzenlediğini ve kalp krizi riskini düşürdüğünü ifade eden Gümürdülü, ölçülü olunması gerektiğinin altını çizerek şöyle devam etti:
"Karbonhidratları aniden çok küçük bir yüzdeye düşürdüğünüzde, vücut ketozis denen farklı metabolik duruma geçer ve kendi yağlarını yakmaya başlar. Normalde vücut, enerji için karbonhidratları yakar; bu da beyin, kalp ve diğer birçok organ için ana enerji kaynağıdır. Ketoziste olan biri, yağ depolarının parçalanmasıyla oluşan küçük karbon parçalarından, yani ketonlardan enerji elde eder. Vücut ketozis durumundayken daha az yemeye meyilli olursunuz ve dolayısıyla normalden daha az yemek yersiniz. Ancak, ketozis böbrek yetmezliği gibi sağlık sorunlarına da neden olabilir. Bu nedenle bu diyeti uygularken karbonhidratın da proteinin de dozunu iyi ayarlamalısınız. Yeteri kadar su içmeyi unutmayınız. Her gün 3 litreden az olmamak kaydı ile su tüketmeniz zorunludur."

Yaşlılıkta kas kaybı sinirlerle bağlantılı
HAYAT
Yaşlılıkta kas kaybı sinirlerle bağlantılı

Bağışıklığı güçlendiren 6 besin
HAYAT
Bağışıklığı güçlendiren 6 besin

Diyabet göz kuruluğu yapıyor
HAYAT
Diyabet göz kuruluğu yapıyor

Aspirin kanseri tedavi ediyor
HAYAT
Aspirin kanseri tedavi ediyor

Diş fırçanızı 3 ayda bir yenileyin
HAYAT
Diş fırçanızı 3 ayda bir yenileyin

Çiftlik Bank'ın dolandırıcısının iadesi için harekete geçildi
Ekonomi

Çiftlik Bank'ın dolandırıcısının iadesi için harekete geçildi

Çiftlik Bank vurgunuyla 77 bin kişiyi dolandırıp Uruguay'a kaçan Mehmet Aydın'ın iadesi için Türkiye harekete geçti. Dışişleri Bakanlığı iade dosyasını Arjantin'e gönderdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Adalet Bakanı Gül, "Çiftlik Bank olayında iade ve kırmızı bülten süreçleri başlatılmıştır, konu savcılığımız ve bakanlığımızca takip edilmektedir" dedi.
35 yıl sonra gelen itiraf: Maç öncesi bize uyuşturucu verdiler
Spor

35 yıl sonra gelen itiraf: Maç öncesi bize uyuşturucu verdiler

Malta Milli Takımı'nın eski teknik direktörü Victor Scerri, 1983 yılında İspanya'ya karşı tarihi farkla yenildikleri maç öncesinde kendilerine verilen limonataya uyuşturucu bir madde koyulduğunu iddia etti.
Bayram Tutumlu: Barcelona'nın birinci tercihi Arda oldu
Spor

Bayram Tutumlu: Barcelona'nın birinci tercihi Arda oldu

Eski FIFA Menajeri Bayram Tutumlu, Başakşehir'de kiralık olarak oynayan Arda Turan hakkında flaş açıklamalar yaptı. Tutumlu, Arda'nın Luis Enrique tarafından istendiğini bu yüzden İlkay Gündoğan transferinin gerçekleşmediğini ifade etti.
Teröristlerin tünelleri nasıl kazdıkları ortaya çıktı
Gündem

Teröristlerin tünelleri nasıl kazdıkları ortaya çıktı

Zeytin Dalı Harekatı'nda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) kontrolü sağladığı Afrin'de, teröristlerin iş makineleriyle tepelerin içine açtığı tüneller ortaya çıkarıldı. Tünellerde, Afrin'den kaçan teröristlerin kazıda kullandığı gelişmiş teknolojiye sahip özel iş makineleri bulundu.
Neden bırakıp kaçtılar?
Gündem

Neden bırakıp kaçtılar?

Zeytin Dalı Harekatı kapsamından geçtiğimiz gün Afrin’in terörist gruplardan arındırılmasının ardından ilçe merkezinde güvenlik güçlerinin geniş çaplı arama-tarama faaliyetleri devam ediyor. İlçe merkezine ilerleyişte çok sayıda tünel ve mühimmat ele geçiren TSK-ÖSO unsurları NATO standartlarında dev mühimmat depoları buldu. Uzmanlara göre, teröristlerin aralarında TOW füzelerinden SUV-23’lere, doçkalardan arazi mayınlarına kadar her türlü mühimmatı bırakıp kaçmalarında farklı dinamikler etkin.