Koronavirüs Almanyada tepki çeken karar Koronavirüs testleri ücretli oldu

Almanya'da tepki çeken karar: Koronavirüs testleri ücretli oldu

Almanya'da koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında daha çok kişinin aşı olmasını teşvik etmek için ücretsiz Kovid-19 testleri uygulaması bugünden itibaren kaldırıldı. Alman Tabipler Odasından yapılan açıklamada ise testlerin ücretli olması eleştirilirken, bu durumun vatandaşların hiç test yaptırmaması anlamına gelebileceği, bu nedenle vaka sayılarında yükselme yaşanabileceği ifade edildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Almanyada tepki çeken karar: Koronavirüs testleri ücretli oldu
Arşiv

Almanya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testlerinden bugünden itibaren ücret alınacak. Ülkede salgınla mücadele kapsamında daha çok kişinin aşı olmasını teşvik etmek için ücretsiz Kovid-19 testleri uygulaması bugünden itibaren kaldırıldı. Aşı olmayanlar ya da Kovid-19 geçirmemiş kişilerin, test şartı koyan mekanlara girmek istediklerinde negatif test sonucu ibraz etmeleri gerekecek.

  • Hamile kadınlar, 12 yaş altı çocuklar, yaşlı bakım merkezleri ile hastaneye ziyarete gidenler için Kovid-19 testleri ücretsiz olmaya devam edecek.

Almanya koronavirüs test stratejisi değiştirdi: Hafif semptomlu hastalara test yapılmayacak
DÜNYA
Almanya koronavirüs test stratejisi değiştirdi: Hafif semptomlu hastalara test yapılmayacak

Vaka sayılarında yükselme yaşanabilir

Bunun dışında kalan kişiler test merkezlerinde yaptıracakları testin ücretini kendileri ödeyecek. Kovid-19 hızlı antijen testi fiyatı eyaletlere göre 18-40 avro arasında değişiyor. Alman Tabipler Odasından yapılan açıklamada ise testlerin ücretli olması eleştirilirken, bu durumun vatandaşların hiç test yaptırmaması anlamına gelebileceği, bu nedenle vaka sayılarında yükselme yaşanabileceği ifade edildi.

Almanya'da koronavirüs test sayılarıyla ilgili usulsüzlük yapan merkezler hakkında soruşturma açıldı
DÜNYA
Almanya'da koronavirüs test sayılarıyla ilgili usulsüzlük yapan merkezler hakkında soruşturma açıldı
  • Öte yandan Almanya'da hükümetin salgın başlangıcından 15 Eylül 2021'e kadar test ücretleri için yaklaşık 5,3 milyar avro ödeme yaptığı kaydedildi.

Robert Koch Enstitüsünden yapılan açıklamaya göre, ülkede Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı son 24 saatte 3 bin 111 artarak 4 milyon 313 bin 384'e çıktı. Son 24 saatte 7 kişinin yaşamını yitirmesiyle virüs kaynaklı toplam can kaybı sayısı da 94 bin 209'a yükseldi.

Almanya’da vakalar arttı: Kafeler koronavirüs test merkezlerine dönüştürüldü
OYNAT 01:00
Almanya’da vakalar arttı: Kafeler koronavirüs test merkezlerine dönüştürüldü
Almanya'da laboratuvarların ve test merkezlerinin yoğunluğu karşısında yeni bir çözüm üretilerek, başkent Berlin'deki kafe ve diğer işletmeler Kovid-19 test merkezine dönüştürüldü. İsteyen herkes 35 Euro karşılığında hızlı Kovid-19 testi yaptırabiliyor.

Berlinli Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kreuzberg semtinde de salgın tedbirleri kapsamında kapatılan ve Kovid-19 test merkezine dönüştürülen bir kafe mevcut. 2 doktor, 2 hemşire ve 4 sağlık uzmanının görev yaptığı kafede, Dr. Aslan Çiçek yönetiminde hızlı test yapılıyor. 35 Euro'ya yaptırılan testlerin sonuçları ise 20 dakika içerisinde teslim ediliyor. Yurt dışına çıkmak isteyenler de biraz daha fazla ücret ödeyerek detaylı bir PCR testi yaptırabiliyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.